BRATISLAVA. „Páni v súkromných zdravotných poisťovniach! Nech sa páči, podnikajte si! Otvorte si trh so súkromným pripoistením v zdravotníctve. Tam ten zisk, keď vytvoríte, nechajte si ho,“ odkázal premiér poisťovniam po schválení zákona o zdravotných poisťovniach.
Tie však hovoria, že priestor na pripoistenie nie je. „Individuálne zdravotné poistenie zákon umožňuje, ale priestor naň je výrazne limitovaný, keďže nedošlo k čiastočnému obmedzeniu rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. Spoluúčasť poistenca je zadefinovaná iba v niektorých prípadoch ako estetická chirurgia či interrupcie,“ povedala hovorkyňa Apolla Radoslava Miklášová.
Treba určiť, čo je nadštandard
Nevyhnutnosťou na reálne fungovanie pripoistenia je podľa nej urobiť katalóg výkonov, ktorý by presne stanovil, koľko ktorý chorobný proces stojí a potom politicky určiť, aká bude spoluúčasť pacienta.
Práve choroby, ktorých liečba by sa nehradila z povinného poistenia, mali byť jadrom komerčného pripoistenia aj podľa plánov bývalej vlády. Tá však katalóg výkonov neschválila.
Zdravotné poisťovne priznávajú, že ponúkať pripoistenie je nevyhnutné, najmä teraz, ako prešiel zákon, ktorý obmedzuje ich zisk. Všetky odpovedali, že analyzujú možnosti. „Nadnárodné poisťovne vedia kedykoľvek priniesť na trh produkt pripoistenia, čo predávajú v iných krajinách. Téma pripoistenia však môže byť aktuálna, keď bude zadefinované, čo sa platí z verejného poistenia a čo je nadštandard,“ opakuje aj hovorca Európskej zdravotnej poisťovne Stanislav Jurikovič.
Bude pripoistenie zvýhodnené?
Aj súčasná vláda vo svojom programovom vyhlásení sľubuje, že takéto rozdelenie urobí a zároveň tvrdí, že „zváži možnosť daňového zvýhodnenia nepovinného zdravotného poistenia“.
Ministerstvo zdravotníctva katalóg zdravotných výkonov pripraví do konca roka. „Až následne možno vyčleniť diagnózy či výkony, ktoré budú hradené z peňazí pacienta. Nepôjde o jednoduchý krok, treba prihliadať na ekonomickú situáciu najmä pri sociálne slabších skupinách obyvateľstva a správne to načasovať, napríklad aj z pohľadu zavedenia eura,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková. Stále sa podľa nej ráta aj s daňovým zvýhodnením, ale zatiaľ podľa nej nie je čo zvýhodňovať.
Jedinou poisťovňou, ktorá dnes ponúka určitú formu pripoistenia, je Union. Z pripoistenia hradí napríklad hospitalizáciu v nadštandardnej izbe, príspevky na rôzne pomôcky, ako sú okuliare či očné šošovky, kompenzáciu strát v prípade hospitalizácie, celoročné poistenie liečebných nákladov v zahraničí, poplatky, ktoré treba platiť v niektorých zariadeniach. Klientov poisťovňa aj upozorní na pravidelné prehliadky a objedná ich na presnú hodinu.
Autor: haj