BRATISLAVA. Pád komunizmu dnes oceňuje väčšina ľudí na Slovensku. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus zmeny, ktoré prišli po roku 1989, hodnotí kladne 59 percent ľudí a necelých 32 percent považuje dôsledky pádu režimu za skôr alebo úplne záporné.
Zmeny hodnotia kladne najmä ľudia s vyšším vzdelaním, podnikatelia, študenti, ľudia z veľkých miest a vo zvýšenej miere voliči SDKÚ. Nespokojnosť so zmenou režimu aj 17 rokov po revolúcii vyslovujú najmä starší ľudia, respondenti s nižším vzdelaním a voliči HZDS a Smeru.
Elitám zmena prospela
¶Top politici a slovenskí miliardári na revolúciu nazerajú zhodne: znamenala pre nich veľa a hodnotia ich kladne. Je však medzi nimi jeden rozdiel. Politici, ktorí zrejme najviac ovplyvňovali krajinu v posledných rokoch, neboli za socializmu na privilegovaných postoch.
Veľa z „top podnikateľov“ naopak pôsobilo na pozíciách, ktoré boli prestížne už za minulého režimu – najmä v podnikoch zahraničného obchodu či v bankovníctve. Len málo z nich bolo na nižších rebríčkoch vtedajšej spoločenskej hierarchie.
Neplatí to napríklad o bývalom spolumajiteľovi Televízie Markíza Jánovi Kováčikovi, ktorý robil vedúceho predajne stavebnín. Z prestížneho miesta sa k majetku nedostal ani mediálny magnát Ivan Kmotrík. Český časopis Týden o jeho minulosti napísal, že bol vekslák.
Slota aj Kováčik by ušli
Niektorí z dnešných politikov i miliardárov pred revolúciou vážne uvažovali o emigrácii.
Predseda SNS Ján Slota povedal, že ak by komunizmus nepadol, určite by zo Slovenska odišiel. Život v zahraničí plánoval aj podnikateľ Kováčik. Miliardári Andrej Babiš, Jozef Tkáč či Ladislav Rehák odísť nechceli, hoci ako zamestnanci podnikov zahraničného obchodu mohli bez väčších problémov cestovať do zahraničia. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda tiež tvrdil, že na emigráciu nikdy ani len nepomýšľal.
Miliardárom by bolo horšie
Miliardári svorne tvrdia, že komunizmus pre nich znamenal zmenu, ktorá im pomohla ku kariére. Je im jasné, že ak by režim nepadol, ich osud by zrejme vyzeral úplne inak.
„Bol by som zrejme už dosť opotrebovaný a v penzii si užíval voľné chvíle v starom paneláku,“ odhaduje bývalý spolumajiteľ Slovnaftu Slavomír Hatina. Tešil by sa vraj, keby sa mu podarilo získať povolenie na cestu do Juhoslávie. „Ak by pri cestovaní nenastali problémy s pasovákmi a colníkmi, možno by sa nám podarilo z usporených peňazí doniesť aj pár fliaš koňaku.“