Fico rozohral hru, ktorá môže rozbiť vládnu koalíciu. Žiada hlavu ministra koaličného partnera HZDS. Mečiar je proti.
BRATISLAVA. Koaličná rada mala včera ukončiť problémy okolo pozemkového fondu. Minulý týždeň totiž odstúpil z funkcie námestník riaditeľa Branislav Bríza, nominant HZDS.
Premiér Robert Fico o ňom povedal, že podpísal škandalózne zmluvy, keď sa k pozemkom za viac ako miliardu dostala firma blízka Vladimírovi Mečiarovi.
Ako prvý opustil rokovanie rýchlym krokom premiér, spolu s podpredsedami Smeru Marekom Maďaričom a Pavlom Paškom. S novinármi nekomunikovali.
VIDEO: Fico opustil Koaličnú radu
KAMERA: Eugen Korda
Fico chce hlavu ministra HZDS Jureňu
Podľa informácií SME išiel Fico na rokovanie s požiadavkou, aby pre sporné zmluvy odstúpil aj minister pôdohospodárstva a podpredseda HZDS Miroslav Jureňa.
Odmietavý postoj Mečiarovej strany bol zrejme dôvodom, pre ktorý Fico a jeho stranícki kolegovia nečakane opustili centrálu HZDS.
„Koaličná rada bola prerušená,“ reagovala bez ďalších podrobností Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. Na otázky, kto a prečo ukončil rokovanie, neodpovedala.
Dôvody prerušenia koaličnej rady nepoznali ani vicepremiér Dušan Čaplovič či podpredseda parlamentu Miroslav Číž (obaja Smer).
Prvý sa včera vrátil zo služobnej cesty v Nemecku, druhý vraj naposledy hovoril s premiérom pred týždňom.
Minister kultúry Marek Maďarič ani poslanec Boris Zala nedvíhali mobilný telefón.
Slota: Dohoda je no comment
„Neviem, kedy sa stretneme. Hovorili sme o pragmatických témach. Dohodli sme sa, že priebeh rokovania nebudeme komentovať,“ povedal predseda SNS Ján Slota.
VIDEO: Reakcia Jána Slotu a hovorkyne HZDS na odchod Fica z Koaličnej rady
Rovnako reagoval aj jeho stranícky kolega, minister školstva Ján Mikolaj.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj na koaličnej rade nebol, takže krátko po jej skončení nemal o jej priebehu žiadne informácie.
HZDS: Smer porušil koaličnú zmluvu
Stručná bola aj hovorkyňa HZDS Katarína Belická: „K žiadnemu konkrétnemu výsledku neprišlo.“
Podľa nej sa však diskutovalo aj o porušení koaličnej dohody. Tú mal porušiť Smer, keď o problémoch na pozemkovom fonde nehovoril najskôr v rámci koalície.
Jureňa si myslí, že Fico sa ladil na večerný šport
Po odchode lídrov Smeru a SNS Mečiar za zatvorenými dverami takmer dve hodiny hovoril aj s Jureňom. Na stretnutí mali byť prítomní aj poslanci Milan Urbáni a Zdenka Kramplová.
Minister na otázku, či premiér žiadal jeho odchod z funkcie, odpovedal: „Nepredbiehajme. Zatiaľ sa nevyjadril ani tak, ani tak.“
Jureňa si myslí, že Fico opustil centrálu HZDS preto, že si zvykne večer zašportovať. „Možno sa ladil.“
Podľa Jureňu je však HZDS rozhodnuté, že ho z funkcie nestiahne.
„Prečo by malo stiahnuť svojho najlepšieho ministra?“ opýtal sa Jureňa.
Ak by premiér Fico trval na jeho stiahnutí, vznikla by podľa ministra koaličná kríza.
Samotný Mečiar na všetky otázky odpovedal rovnako: „Koaličná rada sa skončila bez mediálnych výstupov.“
Opozícia: Najskôr Paška
SDKÚ hovorí, že dva týždne po škandále nie je na podanie návrhu na odvolanie neskoro. Preto chce najskôr odvolávať Pašku a až potom Jureňu.
Opozičné strany SDKÚ, KDH a SMK až včera podali do parlamentu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom odvolať predsedu parlamentu Pavla Pašku.
Škandál, keď Paška prikázal legislatívnemu odboru ignorovať chybné hlasovanie parlamentu, sa pritom stal pred dvoma týždňami.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša je teraz na podanie návrhu ten správny čas a odmieta, že by to opozícia urobila neskoro.
„To sú všetko veci, o ktorých treba rozprávať kvalifikovane, aj dosť dlhý čas na to, aby to zaznelo tak, ako to zaznieť má,“ povedal Janiš.
Teraz aktuálna je pritom kauza na Slovenskom pozemkovom fonde a zodpovednosť ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS.
Toho chce opozícia odvolávať tiež, ale podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu návrh podajú až potom, čo prebehne schôdza o Paškovi. Ten by ju mal zvolať do siedmich dní.
Dôvodom, prečo chcú odvolávať aj Jureňu, je „taký veľký škandál čachrov s pozemkami, ktorý ho diskvalifikuje na výkon tejto funkcie“.
Predseda KDH Pavol Hrušovský hovorí, že právne bolo všetko zrejme v poriadku, „ale boli porušené základné pravidlá slušnosti, morálky a etiky“.
Dzurinda včera dopoludnia predpovedal, že koaliční partneri sa dohodnú a kríza sa skončí. „Očakávam súdružskú jednotu, aby kšefty mohli pokračovať ďalej,“ povedal.
(mož)
Stĺpček Petra Schutza
Na úteku
O tom, či „posledná borba vzplála“, ako sa spieva v obľúbenej pesničke premiéra, možno i po včerajšej koaličnej „rade“ ešte úspešne pochybovať. Čo po včerajšku už pochybnosť neznesie, je kľúčový význam pozemkového fondu v živote vládnej koalície.
Bez ohľadu na to, že zodpovednosť Miroslava Jureňu za machinácie s pôdou je neoddiskutovateľná, keby premiér naozaj pýtal jeho hlavu, išlo by o frontálny útok na HZDS. A veľký krok do tmy, keďže opozícia nemá jediný dôvod uľahčiť Ficovi ktorýkoľvek zo scenárov „deň po“ koalícii. O príčinách roztržky bez záveru i pokračovania, ktorá predviedla v plnej kráse politickú kultúru účastníkov, sa preto môžeme len dohadovať. Zamlčaným podmetom môže byť aj komplexná rekonštrukcia orgánov fondu alebo vplyvov naprieč rezortmi, avšak takisto požiadavky, o ktorých sa nedá tušiť nič, pretože Smer, SNS a HZDS fungujú v režime hermetickej uzavretosti. Skutočnosť, že si nevytýčili ani termín novej schôdzky, ukazuje na hlboký rozkol. Výpovednú hodnotu to však nemá vyššiu ako dobrá nálada predsedu HZDS, v ktorej odchádzal, či „principiálny“ útek Roberta Fica pred novinármi.