Hovoriť teraz o šanciach v skupine spolu s Českom, Poľskom, Severným Írskom, Slovinskom a San Marínom je hmlistou hypotézou, myšlienkovým odpichom. Slovákov ctí, že v predpovediach opustili silácke reči, hoci na prvý pohľad nejde o neprekonateľné prekážky. Azda až na Česko. Tiež však treba pridať prívlastok - momentálne.
Odlišné kvalifikácie
Majstrovstvá sveta majú iné zákonitosti ako kontinentálne šampionáty. Na budúce EURO, ktoré sa začne o vyše polroka v Rakúsku a Švajčiarsku, sme sa neprebojovali. Až po ňom sa tréneri začnú vážnejšie zaoberať svetovým šampionátom.
Pre účastníkov euróskeho šampionátu je prvoradý úspech na nich, žrebovanie MS epizódkou, o ktorej budú rozmýšľať tri dni.
Pre sklamaných, Slováci sú medzi nimi, nastane čas na pokojnú prípravu, dobudovanie či úplné prebudovanie mužstiev.
Náš tréner Kocian má z tohto pohľadu celkom slušné východiská. Iste nezačína od nuly.
Európske stálice
Európskymi stálicami na MS sú iba štvornásobní majstri sveta Taliani a trojnásobní Nemci. Tituly na domácej pôde získali ešte Angličania a Francúzi.
Medzi čakateľov na veľký svetový úspech zvyknú odborníci zaraďovať ešte Španielov a Holanďanov. Ani jedno z týchto kontinentálnych top mužstiev nám v juhoafrickom Durbane nevyžrebovali.
České úspechy i neúspechy
Česko patrí momentálne do svetovej futbalovej hitparády. Bilancia od rozdelenia federácie však ukazuje - hrali zatiaľ na všetkých ME, ale iba raz na MS.
Poliaci sú zase účastníkmi dvoch posledných svetových šampionátov, ale nehrali na kontinentálnych majstrovstvách.
Obe tieto krajiny sa pohybujú vo výkonnostných sínusoidách, úspech na ME im môže pomôcť, ale aj uškodiť.
Česko vyťažilo zo strieborných medailí na ME 1996 najmä ekonomicky, výrazne finančne si polepšili špičkoví hráči. Kúpili ich chýrne kluby.
Na svetový šampionát 1998 sa však nedostali. Poliaci na svetových šampionátoch hrali horšie, ako sa čakalo, motivovalo ich to pred kvalifikáciou na EURO 2008.
Nik nevie, čo s nimi urobí prípadný úspech. Pravdepodobne po ME odíde 68–ročný tréner Karel Brückner, susedov čaký ešte väčšia prestavba ako po MS 2006. To je vždy náročné.
Slovinci mútili vodu
Na MS i ME hrali aj Slovinci. Na EURO 2000 mútili v skupine vodu - raz prehrali, dvakrát remizovali. Ich súboj s Juhosláviou, v ktorom viedli do 67. min. 3:0, napokon remizovali 3:3, patrí do zlatého fondu futbalu. Postup premrhali až nešťastnou prehrou so Španielskom 1:2. Stredoeurópsky tím sa ešte dostal na MS 2002, kde nič nevyhral a zhasol.
Pre vyspelú krajinu s dvoma miliónmi obyvateľov ide o prirodzený, ale isto nie večný jav. San Maríno, pri všetkej úcte, nemôže v skupine robiť šarapatu. Severní Íri však áno. Môžu byť rozhodujúci, hoci nemusia bojovať o postup.
Stretnú sa susedia
V našej skupine sa stretnú štyri mužstvá z jedného regiónu. S troškou fantázie všetko susedia, Slovinsko nie je až tak vzdialené.
Štyri tímy s viac-menej rovnakým futbalovým poňatím, hoci raz je jeden hore, druhý dolu. Slováci zatiaľ skúsili iba druhú polohu. Sú v dlhodobej futbalovej kríze - oveľa viac vzťahovej než výkonnostnej. To je však jav, ktorý možno odstrániť trebárs za mesiac. Stačí na to dobrá vôľa ľudí, ktorí si ani nemusia byť sympatickí.
Bolo by isto zaujímavé sledovať, kam skutočne náš futbal patrí, keby všetko okolo neho fungovalo. Kvalifikácia na MS 2010 v Juhoafrickej republike je šancou.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Ohlasy médií
Sport (Česko): „Vďaka Karembeau! Niekdajší francúzsky reprezentant potešil svoju manželku Adrianu Sklenaříkovú a taktiež slovenských a českých fanúšikov. Na žrebovaní kvalifikácie MS 2010 poslal obe krajiny do rovnakej, ale prijateľnej skupiny.“
www.lidovky.cz (Česko): „Cesta na futbalové MS vedie opäť cez Slovensko.“
www.iDnes.cz (Česko): „Futbalisti si zopakujú súboje so Slovákmi. Zápas Česko - Slovensko, ktorý okorenil kvalifikáciu na Euro 2008, sa zopakuje aj v boji o majstrovstvá sveta 2010.“
FotbalPortal.cz (Česko): „Až na San Maríno sú všetci súperi futbalovo vyspelí.“
Ulster.TV (Severné Írsko): „Žreb mohol byť ťažší i ľahší, ale prvou úlohou bolo presvedčiť trénera Worthingtona, aby zostal pri národnom tíme.“
Večer (Slovinsko): „Nemáme sa koho báť. Tréner slovinskej reprezentácie Matjaž Kek je s výsledkom žrebu spokojný.“
BBC (Veľká Británia): „Na papieri to vyzerá ako skupina, ktorá má od ľahkej ďaleko. Česko a Poľsko postúpili na ME 2008. Slovensko a Slovinsko tiež nepôsobia ako jednoduché prípady, ale proti nim nemusí Severné Írsko nastupovať so strachom.“
Sporting Life (Veľká Británia): „Severné Írsko má náročnú úlohu.“
(sita)
Poliaci sú optimisti
V Poľsku prevláda spokojnosť nad tým, koho ich reprezentácii pridelil osud v kvalifikácii na najbližšie majstrovstvá sveta.
Poľská spokojnosť má dva dôvody. Nebudú hrať so svojím tradičným súperom Anglickom (čo už však bolo jasné pred žrebovaním) a narazia na Čechov, ktorí hoci silní, sú považovaní výkonnostne za mužstvo v dosahu Poliakov.
Predseda futbalového zväzu Michał Listkiewicz vyhlásil dokonca, že skupina, v ktorej Poliaci budú hrať so svojimi obidvoma južnými susedmi, Slovinskom, Severným Írskom a San Marínom, je vlastne „skupina snov“.
Poliaci sú presvedčení, že okrem Česka, sú favoritmi súbojov so všetkými ostatnými mužstvami. Na druhej strane, takmer všetky zápasy sa budú konať v blízkosti Poľska. Možno teda predpokladať, že aj na cudzích štadiónoch budú veľmi silne zastúpení poľskí fanúšikovia.
A hlavne v Česku a na Slovensku bude počuť heslo: „Hráme u seba! Poliaci, hráme u seba!“ Podobné to môže byť aj v Írsku, kde na štadión určite dorazia Poliaci pracujúci na Britských ostrovoch.
Zo všetkých súperov len Česi sa nachádzajú na vyššej priečke vo svetovom rebríčku ako Poliaci. Odborníci a fanúšikovia sú však optimisti a predpokladajú aspoň vyrovnané poľsko-české zápasy. Okrem nejakých futbalových znalostí, určite v tom hrá svoju rolu aj tradičný, ľahko podceňujúci pohľad Poliakov na svojho suseda.
Slováci sú považovaní väčšinou za mužstvo, ktoré je veľmi nevyspytateľné. V tomto kontexte sú spomínané poľsko-slovenské súboje v kvalifikácii o postup na EURO 1996, keď Poliaci vyhrali doma 5:0, ale vonku prehrali 1:4.
Podobne sú vnímaní aj Íri. Listkiewicz upozornil, že majú veľmi zdatné mládežnícke mužstvo, a práve títo reprezentanti môžu o niekoľko rokov rozhodovať o výsledkoch a sile krajiny. Íri mali už teraz veľmi blízko k postupu na EURO.
Poliaci vedení holandským trénerom Leo Beenhakkerom sa cítia veľmi silní. Prvýkrát postúpili na majstrovstvá Európy, vyhrajúc silnú skupinu s Portugalskom, Srbskom, Belgickom a Fínskom. Pritom po prvých dvoch zápasoch kvalifikácie mali na svojom účte len bod.
Neskôr sa im však podarilo získať až štyri body v priamych súbojoch s Portugalskom. A teraz v podstate nevidia dôvod na to, aby sa táto situácia nemohla opakovať aj v prípade dvojzápasu s Českom.
Samotný Beenhakker, ktorý má už podpísaný kontrakt na vedenie poľského mužstva v týchto kvalifikáciách, bol spokojný s výsledkami žrebovania. Podľa slávneho holandského trénera mohli Poliaci naraziť na omnoho nepríjemnejších súperov. Beenhakker je tiež rád, že nebude musieť absolvovať náročné cesty na Kaukaz, čo sa mu stalo až trikrát v priebehu posledných kvalifikácií na majstrovstvá sveta.
Tomasz Grabiński, Vroclav
Reakcie na žreb kvalifikácie MS 2010
Ján Kocian, tréner Slovenska: „Pre Slovensko mohol žreb dopadnúť aj horšie. V našej skupine sú tímy z okolitých krajín, je veľmi vyrovnaná. Česko a Poľsko sú favoritmi, nie nadarmo boli nasadení do dvoch najvyšších výkonnostných košov.“
Pavel Mokrý, predseda Českomoravského zväzu: „Skupina vyzerá veľmi nádejne, ale môže byť aj zradná. Zopakuje sa bratovražedný súboj so Slovenskom, čakajú nás aj Poliaci, ktorí sa zlepšujú. Aj tak by sme však mali postúpiť.“
Rudi Zavrl, predseda Slovinského zväzu: „Sme spokojní. Ľahké skupiny už neexistujú. Favoritmi sú Česi a Poliaci, ktorí kvality dokázali postupom na Euro 2008. My sa môžeme porovnávať so Slovenskom alebo so Severným Írskom.“
Matej Krajčík, slovenský reprezentant a hráč Slavie Praha: „Môžeme byť spokojní. Určite sme dostali lepšiu skupinu ako v nedávno skončenej kvalifikácii ME. Pre nás sú totiž Poliaci určite hrateľnejší, ako boli Nemci. Dôležité bude zvládnuť najmä domáce zápasy, aj so silnými súpermi, za ktorých považujem Česko a Poľsko. Zo strany Severného Írska očakávam podobnú hru, ako sa prezentovalo nedávno proti nám Írsko a Wales. Slovinci majú tiež dobrých futbalistov, myslím si však, že po kvalitatívnej stránke sme na tom lepšie ako oni či Severní Íri. Každý tím by mal do kvalifikácie nastúpiť s postupovými ambíciami, Slovensko v tom nesmie byť výnimkou. “
Martin Škrtel, slovenský reprezentant a hráč Zenitu Petrohrad: „Nie je to ľahká skupina, ale mohli sme dostať aj ťažšiu. Teší ma, že nenastúpime proti krajinám z bývalého Sovietskeho zväzu, ale proti civilizovanejším štátom. Najväčším favoritom je Česko. Verím, že sa pobijeme o prvé miesto v skupine a tým aj o priamy postup. Naším cieľom musí byť minimálne druhá priečka.“
Dušan Radolský, slovenský tréner poľského Ruchu Chorzów: „Opäť Česi! Znovu s nimi musíme hrať. V kvalifikácii na Euro 2008 sme s nimi dvakrát kruto prehrali. Na druhé miesto by som priradil mužstvo Poľska, ktorého povinnosťou je spolu s Čechmi bojovať o postup. Zvyšné tímy v skupine sa budú snažiť prekvapiť. Slovenská reprezentácia je vo fáze prestavby, tvoria ju prevažne mladí hráči. To však neznamená, že nás to eliminuje z bojov o postup. Máme tiež výborných hráčov.“
Tomáš Rosický, kapitán českej reprezentácie, hráč Arsenalu Londýn: „V Európe v súčasnosti nemáme komplex z nijakého tímu. Posledná európska kvalifikácia ukázala, že sa sila národných tímov vyrovnáva, na papierové predpoklady už nik nehľadí.“
(sita, ja)
Všetci sa tešia, aká je ľahká
Kvalifikačná skupina, ktorú vedie Česko a je v nej opäť aj Slovensko, je podľa slovenského športového riaditeľa klubu Viktória Žižkov Milana Lešického veľmi zradná, až zákerná. „Taká príjemne zákerná. Všetci sa totiž tešia, ako dobre žreb pre nich dopadol, a nikto si zatiaľ nepripúšťa, že bude ten, kto dostane do ruky Čierneho Petra a že postúpi iba jeden,“ vraví Lešický (na snímke ČTK).
O nádejách niektorých slovenských hráčov (Škrteľ, Michalík), že by sa mohlo zabojovať priamo o prvé miesto, hovorí: „Títo hráči toho už toľko nasľubovali, mohli by sľúbiť, aj že sa stanú majstrami sveta. Túžba je jedna vec, realizácia druhá. V tejto skupine totiž s výnimkou San Marína môže každý zdolať každého. Česi sú mierne pred všetkými, za nimi s istým odstupom Poliaci a Severné Írsko, my a Slovinsko sme približne na rovnakej úrovni. Tu už koše nič nehovoria,“ myslí si skúsený funkcionár a tréner.
Ak by všetko vyšlo na sto percent, podľa neho by mohlo byť na prvých miestach poradie Česko, Poľsko a na tretie by boli traja kandidáti. Ale... „Česko a Poľsko postúpili na európsky šampionát do Rakúska a Švajčiarska. Na ten sa teraz chystajú. V Česku prebieha generačná výmena, nie je isté, či zostane tréner. Poliaci žijú v eufórii. Oba tímy sa vrátia v lete z majstrovstiev Európy a môžu byť ubité. Či už radosťou po úspešnom výsledku, v ošiali by mohli aj „zabudnúť,“ že na jeseň sa začína ďalšia kvalifikácia. Alebo keď im to nevyjde, médiá a verejnosť si z nich urobia trhací kalendár. Poliaci budú pred ďalšou kvalifikáciou, ale čo keď si pomyslia, že na budúci európsky šampionát v roku 2012 u nich a na Ukrajine nemusia bojovať, lebo postupujú priamo a podvedome to vypustia? To všetko sú za a proti. My, Íri a Slovinci sa musíme pozerať aj na náladu v Čechách a Poľsku. To môže hrať v náš prospech,“ vraví Lešický.
Ani tí slabší nebudú však pre nás prechádzkou. „Íri budú pre každého nebezpeční. Slovinci sú tradičný balkánsky tím, so všetkými za a proti. Prebehla tam výmena generácií a cítiť túžbu po veľkom úspechu.“
Lešický si napriek všetkému myslí, že je to ideálna skupina na možný slovenský úspech. „Stále je to lepšie, ako keby nás mali od začiatku strašiť Anglicko, Francúzsko či Nemecko. S Čechmi je to derby, v ktorom favorit nemusí mať vždy šťastie, ako doteraz Česi. Aj tá ich séria s nami sa raz môže skončiť. Čo keď práve v tejto kvalifikácii?“