BRATISLAVA. Zamestnanci na Slovensku zarobili v treťom štvrťroku v priemere 19,5 tisíca korún. Je to o 6,8 percenta viac, ako bol priemerný zárobok v rovnakom období pred rokom. Reálne sa mzdy zvýšili o 4,2 percenta. Rástli vo všetkých odvetviach, informoval o tom Štatistický úrad.
Aj keď sa platy zvýšili, nerástli dostatočne rýchlo. Podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha by mali rásť tempom, akým sa zvyšuje produktivita práce. Tá v treťom štvrťroku vzrástla približne o osem percent. „Viac z koláča, ktorý vytvorila ekonomika, si tak ukrojili majitelia kapitálu ako zamestnanci,“ povedal Tóth
Najrýchlejšie opäť rástla priemerná mzda v Trnavskom kraji, kde sa medziročne zvýšila o 9,2 percenta na 18,3 tisíca korún. Najvyššie mesačné mzdy mali ľudia v Bratislavskom kraji, a to v priemere 25,3 tisíca korún. Len necelých 14,2 tisíca korún v priemere zarobili zamestnanci v Prešovskom kraji.
Novopriznané penzie sa zvýšia
Rastú nielen platy, ale aj penzie. Ľudia, ktorí začnú poberať starobný dôchodok od januára 2008, budú mať zhruba o sedem percent vyšší dôchodok ako ľudia, ktorí šli do dôchodku od januára 2007. Napríklad občan, ktorý odpracoval 40 rokov, platil priemerné odvody a šiel do penzie v januári 2007, dostal dôchodok 9300 korún. Ak by šiel do penzie o rok neskôr, jeho dôchodok by sa zvýšil na 9966 korún. „Novopriznané dôchodky budú od januára 2008 zároveň vyššie o trištvrte percenta ako valorizované staré dôchodky,“ povedal odborník na dane odvody Jozef Mihál.
Výšku odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotných odvodov ovplyvní až celoročná priemerná mzda. Priemerný plat ľudí na Slovensku by mal už v tomto roku podľa odhadov ekonómov prekročiť 20tisíc korún. Vlani bola priemerná mzda vo výške 18,8 tisíca korún.
Maximálne odvody do Sociálnej poisťovne sa tak od júla 2008 zrejme zvýšia o sedem percent. Priemerná mzda za rok 2007 sa do zdravotných odvodov premietne až od januára 2009.
Ekonomika dosiahla tretí najrýchlejší rast v EÚ
Platy rastú preto, lebo sa darí celej ekonomike. Tá v treťom štvrťroku vzrástla o 9,4 percenta. Potiahol ju najmä rýchlejší rast vývozu v porovnaní s dovozom, a to predovšetkým vďaka automobilovému a elektrotechnickému priemyslu. „Spotreba domácností, od ktorej sme čakali zmiernenie tempa rastu, ukázala pravý opak,“ hovorí analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Za celý rok 2007 by rast slovenskej ekonomiky mohol dosiahnuť 8,9 percenta, odhaduje Čechovičová.
Naša ekonomika dosiahla od júla do konca septembra tretí najvyšší rast spomedzi všetkých štátov EÚ, ktoré poskytli Eurostatu údaje. Najviac posilnila ekonomika Litvy, a to o 11,6 percenta a Lotyšska o 11,1 percenta.
Vysoký rast ekonomiky znamená aj to, že čoraz viac ľudí sa dokáže zamestnať. Priemerná miera nezamestnanosti u nás v treťom štvrťroku klesla medziročne z 12,8 na 11,2 percenta.
Najväčšiu skupinu nezamestnaných tvoria ľudia, ktorí boli bez práce dlhšie ako jeden rok. No aj ich počet sa znížil o 42,7 tisíca na 204-tisíc. Podľa Štatistického úradu tvoria 69 percent všetkých nezamestnaných.