BRATISLAVA. Ochrana ľudských práv je u nás zabezpečená lepšie ako v minulosti, povedal podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič zo Smeru včera vo vládnom hoteli Bôrik pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.
„V predchádzajúcom období sa oveľa častejšie objavovali rôzne výpady,“ hovorí Čaplovič. „Aj vďaka rozhodnutiu policajného prezidenta o nulovej tolerancii sa na Slovensku už nemôže stať napríklad to, čo v Budapešti alebo v Prahe, kde sa organizovali skupiny prejavujúce antisemitizmus,“ povedal SME.
V rovnakom čase však na závažné porušovanie ľudských práv upozorňovali viaceré občianske združenia a osobnosti. Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika včera zorganizoval konferenciu Ľudské práva tu a teraz, na ktorej vystúpila aj obeť údajného národnostného útoku Hedviga Malinová.
VIDEO: Malinová tvrdí, že sa porušujú jej práva, chce očistiť svoje meno
Gál kládol otázky
„Kde je fér proces pre ľudí z kauzy Cervanová, kde je pravda pre Hedvigu Malinovú, kde sú dôsledky flagrantných porušení zákona v prípade Ernesta Valka, prečo nám mlátia decká na diskotéke v Nitre, kde sú vrahovia Daniela Tupého, čo robí Ivan Lexa a kde sú vrahovia Róberta Remiáša?“ pýtal sa jeden z organizátorov Fedor Gál.
VIDEO: Prečo nám mlátia decká na diskotéke, pýta sa Fedor Gál
KAMERA: Eugen Korda
Päťdesiatka osobností podpísala aj Vyhlásenie ku dňu ľudských práv. „Mečiarov režim priviedol Slovensko na pokraj katastrofy, hrubo pošliapal základné práva a slobody. V súčasnosti sme svedkami, že vláda Roberta Fica, ktorá sa hlási k jeho tradícii, začína opäť systematicky porušovať základné ľudské práva a podrývať právny štát,“ podpísali vo vyhlásení László Szigeti, Peter Zajac, Egon Gál, Daniel Hevier, Tomáš Janovic, Michal Kaščák a ďalší.
Proti vyvlastňovaniu
V Deň ľudských práv sa objavila aj ďalšia výzva občianskych združení, ktoré poslancov parlamentu vyzývajú, aby dnes nehlasovali za návrh zákona umožňujúci ľahšie vyvlastňovanie pôdy pod diaľnicami.
„Nedopustite, aby čiastkové záujmy pri výstavbe diaľnic prevážili nad oveľa dôležitejším záujmom, ktorým je úcta k ústave, základným ľudským právam a slobodám a k občanom, ktorých práva budú týmto zákonom pošliapané,“ napísali.
Slovensko v otázke ľudských práv vykročilo späť aj podľa Nadácie Pontis. Pripomenula návštevu premiéra Fica na kubánskej ambasáde a v Líbyi, aj nedávne štátne vyznamenanie pre prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarba • eva.
Čaplovič sa k výzvam ani konkrétnym prípadom vyjadriť nechcel. Vláda sa chce podľa neho venovať najmä sociálnym právam, ako je právo na bývanie, vzdelanie, sociálnu a zdravotnú starostlivosť a rodinu.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že prípady, ktoré združenia spomínajú, „sú vážnymi signálmi, že vláda ľudským právam nevenuje dostatočnú pozornosť“.