BRATISLAVA. Maďarsko diskutuje o reforme svojho zdravotníctva, ktorú tento týždeň schválil tamojší parlament. Socialistická vláda je za ňu kritizovaná aj odbormi, aj tamojšou populistickou pravicou.
Pre jedinú reformu vlády Ferenca Gyurcsánya sa minulé týždne dokonca hromadne štrajkovalo. Dvaja slovenskí experti na zdravotný systém sa ku kritike pripájajú. Oni ale hovoria o malej odvahe pri konštruovaní reformy, respektíve o nedostatočných podmienkach pre vznik efektívnej konkurencie na trhu zdravotných poisťovní.
Jeden z majiteľov slovenských zdravotných poisťovní – skupina Penta, zasa o podnikaní v maďarskom zdravotníctve uvažuje. „Neprešli sme ešte všetky detaily toho, čo maďarský parlament schválil, no zatiaľ platí naša vôľa tam investovať,“ povedal hovorca skupiny Martin Danko.
Plány
Maďari vo februári najprv zaviedli najsymbolickejšiu vec reformy – poplatky u lekára. Povolenie vstupu súkromného kapitálu priamo do poistného systému nasledovalo až teraz a v značne oklieštenej podobe.
Po novom by mali mať v Maďarsku nie jednu štátnu, ale 22 regionálnych poisťovní – jednu v každej župe. Štát z trhu úplne neodíde. Väčšinu (51 percent) bude vlastniť v každej poisťovni štát. Zvyšných 49 percent si môžu kúpiť súkromníci.
Podiely sa budú predávať v aukciách. Vyvolávaciu cenu stanovuje zákon. Majiteľ 49 percent akcií regionálnej poisťovne bude musieť za jedného poistenca zaplatiť minimálne 12-tisíc maďarských forintov (vyše 1500 korún).
Prečo práve toľko? Riaditeľ inštitútu Health Policy Institute Peter Pažitný, ktorý robil od augusta 2006 do marca tohto roku poradcu bývalému maďarskému ministrovi zdravotníctva Lajosovi Molnárovi, hovorí, že to vzniklo pod tlakom politickej debaty. „Pôvodne to bolo o vyše polovice menej.“
Súkromníkomi len jednopercentný zisk
Tým, že v každej župe bude poisťovňa, hrozí vznik lokálnych monopolov. Poistenci sa síce budú môcť rozhodnúť pre poisťovňu v inej župe, no podľa Pažitného prestúpi minimum ľudí. „Skúsenosti zo Slovenska a Holandska ukazujú, že v prvých rokoch reformy mení poisťovňu okolo 15 až 20 percent, pričom v ďalších rokoch toto percento klesá na približne päť percent,“ povedal Pažitný.
Tvrdí, že náklady na prepoistenie by tak mohli byť výrazne vysoké a poisťovne by sa preto mohli snažiť najmä udržať kmeň, ktorý kúpili v aukcii.
Na rozdiel od pôvodného slovenského systému Maďari hneď od začiatku obmedzili poisťovniam vyplácanie zisku. Vlastníci poisťovní si prvé tri roky nebudú môcť vyplatiť žiadne dividendy. Po troch rokoch to budú maximálne dve percentá obratu. Na súkromného polovičného vlastníka by tak vyšiel zisk ani vo výške percenta obratu.
O rentabilite investície do aukcie pri cene 12–tisíc forintov za poistenca by tak mohla byť reč najskôr po pätnástich rokoch. Podľa Pažitného to znižuje atraktívnosť zdravotného poistenia v Maďarsku.
Štát bude mať prístup k plánom
Ďalším zásadným problémom podľa neho je ochrana ekonomických údajov súťažiacich poisťovní. „Keďže štát bude mať zastúpenie vo všetkých poisťovniach, bude mať prístup k všetkým informáciám a poznať plány jednotlivých poisťovní,“ povedal Pažitný. Je potom otázne, ako budú hlasovať zástupcovia štátu v jednotlivých poisťovniach. „Vytvára sa tu priestor na korupciu,“ povedal Pažitný.
Martin Filko, ktorý sa zaoberá ekonómiou zdravotníctva na Erazmovej univerzite v Rotterdame, hovorí, že rozhodujúce bude, aké manažérske posty získajú súkromné spoločnosti.
Efektívne fungovanie systému s vlastníckou minoritou, ale silnými manažérskymi právomocami privátneho sektora si vie predstaviť. Podmienkou podľa neho je, aby štát nenominoval do súťažiacich poisťovní rovnakých ľudí, respektíve ľudí, ktorí by mali dôvod odtiaľ vynášať strategické informácie.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Iné prístupy
Slovensko:
Použitie zisku – akcionári si nebudú môcť vyplácať dividendy. Celý kladný hospodársky výsledok musia vrátiť do zdravotníctva.
Vlastníctvo – poisťovne sú buď v stopercentnom vlastníctve štátu alebo súkromných spoločností.
Pôsobnosť – poisťovne môžu pôsobiť na celom území Slovenska.
Maďarsko:
Použitie zisku – akcionári si prvé tri roky nebudú môcť vyplácať dividendy. Po troch rokoch to budú maximálne dve percentá. Z toho získa polovicu štát.
Vlastníctvo – v každej poisťovni bude 51 percent vlastniť štát a 49 percent súkromný investor
Pôsobnosť – župa, pričom poistenec sa môže prepoistiť v poisťovni, ktorá pôsobí v inej župe.