Niežeby letieť lietadlom bolo menej bezpečné, ako byť účastníkom cestnej premávky. Ale fakt je, že letecké nešťastie len málokto prežije. Tragicky sa nedávno skončil let troch Chorvátov, prišli o život neďaleko bratislavského letiska. Pritom pilot bol známy inštruktor a majiteľ leteckej školy, dlhé roky opravoval dopravné lietadlá chorvátskych aerolínií. No tých, čo túžia lietať, ani správy o leteckých katastrofách neodradia.
Lietanie pre radosť
"Človek chcel odjakživa lietať. Najprv sa začal pohybovať vo vzduchu, potom nasledovali pády, havárie, usmrtenia. A tak sa niekto začal starať o reguláciu," vraví Fero Štefánik "Dnes má nad každým konaním v letectve dozor Letecký úrad príslušného štátu - Civil aviation authority (CAA), predtým to bola Štátna letecká inšpekcia. Aj na Slovensku existuje Letecký úrad Slovenskej republiky a do jeho kompetencie patrí okrem iného aj vydávanie preukazov spôsobilosti leteckého personálu.
Rozsah alebo druh pilotného preukazu závisí od druhu lietadla - iný preukaz budete potrebovať na lietanie na vetroni, iný na lietanie na motorovom lietadle, iný, ak chcete byť pilotom vrtuľníkov či dopravných lietadiel. V prípade, že vás priťahuje lietanie ako zábava, lietanie pre radosť, tzv. pleasure aviation, jednou z možností je absolvovať výcvik na vetroni alebo výcvik na malom motorovom lietadle. "Odporúčam nájsť si aeroklub, ktorý vetroňmi a malými lietadlami disponuje, takisto si môžete kúpiť vlastný vetroň," vraví Fero Štefánik. "S výcvikom sa dá začať už po dovŕšení 16 rokov. Môžete si zvoliť aj lietanie na motorovom lietadle alebo presnejšie na letúni - lietadlá sa totiž delia na vetrone, letúne, vrtuľníky a balóny. "Lietadlo je zariadenie ťažšie ako vzduch, schopné lietať v atmosfére pomocou iných síl, ako sú reakcie od zeme. Lietadlá sa delia ešte aj podľa iných kritérií - napríklad vetroň je síce bezmotorové lietadlo, ale môže mať pomocný motor na samostatný štart zo zeme alebo na dolet, ak už prestane fungovať termika. Letún je motorové lietadlo s pevnou nosnou plochou, krídlom."
Je to teda jednoduché. Ak chcete lietať pre radosť, zájdete do jedného z aeroklubov na Slovensku, pôsobia pri všetkých našich 27 letiskách, s výnimkou letiska M. R. Štefánika v Ivanke a vojenského letiska v Malackách.
Aeroklub je občianske združenie, ktoré združuje záujemcov o lietanie. Okrem vetroňov v nich môžete lietať na malých lietadlách do hmotnosti 5700 kilogramov alebo na tzv. lietajúcich športových zariadeniach, teda na lietadlách s maximálnou vzletovou hmotnosťou do 450 kilogramov. Ide o najmenšie lietadlá, na ktorých sa nedá vykonávať profesionálna doprava a nemôžu sa používať na letecké práce. "Je to skrátka zariadenie pre zábavu. Ako keby ste si kúpili motorku, tiež s ňou nemôžete robiť taxislužbu."
Čo treba vedieť?
Pilotný preukaz môže získať len ten, kto absolvuje výcvik a skúšky. Pozostáva z teoretickej časti a z lietania. Záujemca sa učí podľa leteckých učebníc, osnovy výučby presne stanovuje letecký úrad.
"Pilot musí ovládať základné fyzikálne pojmy - čo je rýchlosť, odpor, musí vedieť niečo o stabilite a o riaditeľnosti lietadla. Aj o leteckej meteorológii, o navigácii, o zemi, o čase. A mal by získať tiež vedomosti o konštrukcii lietadla, aké sú zaťaženia konštrukcie, čo je to prevádzkový a bezpečnostný násobok. To všetko treba vedieť, lebo lietadlo má veľmi protichodné požiadavky. Musí byť veľmi ľahké a zároveň musí byť aj veľmi pevné." Netreba ani zdôrazňovať, aké dôležité sú vedomosti o pravidlách lietania, o leteckej prevádzke. "Vo vzduchu sa totiž nemožno pohybovať úplne slobodne. Najmä nie na Slovensku, kde máme na malom priestore až 27 areálov so štatútom letiska a každé má vyhradený priestor, v ktorom sa koordinuje prevádzka. Pravidlá treba dodržiavať, ak sa nechceme pozrážať."
To, za ako dlho preukaz získate, závisí aj od inštitúcie, ktorá výcvik vykonáva. Môže to trvať tri mesiace alebo aj dva roky, záleží od vášho času a od schopností príslušnej leteckej školy.
Podstatné je, aby ste mali odlietaný predpísaný počet hodín, na získanie preukazu súkromného pilota (PPL) musíte vo výcviku nalietať aspoň 45 hodín. Stanovená je len dolná hranica, lietať totiž budete dovtedy, kým sa to jednoducho nenaučíte. "Skúšajúci vás preverí, či ste spôsobilý lietadlo bezpečne riadiť. O bezpečnosť ide predovšetkým."
A pochopiteľne, dobrý zdravotný stav potvrdený lekárom je podmienkou. Pre získanie preukazu súkromného pilota sa vyžaduje tzv. zdravotná spôsobilosť druhej triedy. "Sú tu určité obmedzenia, ale okuliare alebo povedzme vyššia hmotnosť nie sú prekážkou, no napríklad vysoký krvný tlak alebo psychické poruchy môžu byť dôvodom, že lekár potrebný súhlas nedá."
Nie je to lacný špás
Veľký záujem o lietanie potvrdil aj Martin Lecák z oddelenia licencovania personálu na Leteckom úrade Slovenskej republiky. Podľa neho treba na lietanie dobrý zdravotný stav a chuť lietať. "Iste, aj peniaze," smeje sa "ale je to skôr vášeň." Ako nás informovala Ružena Simanová z leteckého úradu, tento rok vydali 69 preukazov na pilotovanie súkromných letúnov, 37 preukazov na pilotovanie vetroňov a 28 preukazov obchodných pilotov. Reč je o preukazoch pre pilotovanie menších lietadiel, preukazy pilotov dopravných lietadiel a technických či riadiacich pracovníkov tvoria inú kategóriu. V tomto roku zaregistroval letecký úrad 58 lietadiel, tento údaj však zahŕňa všetky novozaregistrované lietadlá, nevypovedá teda o tom, koľko fyzických osôb si kúpilo súkromné lietadlo. No fakt je, že majiteľov malých lietadiel pre potešenie stále pribúda. "V kasičke treba mať milión až päť miliónov korún," vraví Fero Štefánik.
Ak ste sa rozhodli kúpiť si lietadlo, môžete sa u nás obrátiť na dve firmy - Aeropro Nitra a Aerospol. Prievidza je známa sériovou výrobou exportne úspešných Dynamikov a vetroňov, Nitra lietadlom Eurofox. "Eroplán" vám vyrobia aj na mieru podľa vašich predstáv. Napokon, nevyjde vás to na viac ako drahšie auto, počítajte však s pristávacími poplatkami, benzínom, s výdavkami za overovanie spôsobilosti lietadla, za hangárovanie, lebo lietadlo vám nikto zadarmo garážovať nebude. Hangárov je málo, mnohé lietadlá najmä v zahraničí nocujú pod holým nebom. Tým sa však poškodzuje ich povrch, textilné poťahy vydržia menej a po čase ich treba dať "prečalúniť". To všetko stojí peniaze. A nie málo.
Za všetkým sú peniaze
Svetom pred pár rokmi otriasla správa o smrti Johna Fitzgeralda Kennedyho jr., jeho manželky Carolyn a švagrinej Laury. Ich let dopadol tragicky, všetci skončili v studených vodách Atlantiku pri pobreží Martha's Vineyard. Fero Štefánik sa domnieva, že ľudia, ktorí ľahko získajú preukaz pilota, často doplatia na svoju neopatrnosť. "Ani jeden let sa neopakuje, každý je iný, lebo sa koná v rôznom prostredí, za iných podmienok. Závažným prvkom je počasie. Kennedy letel v zlom počasí, a to mu skreslilo horizont, nevedel sa orientovať. Je potrebné vedieť lietať podľa prístrojov IFR. Základné prístroje ukazujú rýchlosť, výšku, smer. Takisto čas, ten je mimoriadne dôležitý. Lebo keď blúdim niekoľko minút, musím vedieť, že pri rýchlosti 240 km za hodinu preletím za každú minútu 4 kilometre. Ak som na trati desať minút a neviem, kde som, tak sa vzdialim 40 kilometrov od známeho bodu a môže nastať problém. Aj palivo vydrží len na určitý čas."
Nešťastia sa stávajú, no milovníci lietania na svoju záľubu nezanevrú. Aj Fero Štefánik lieta dodnes, hoci už málo. Iba 12-15 hodín ročne, aby sa mohol dať preskúšať a udržať si preukaz. "Zaletím si okolo niektorých miest na Slovensku. Všetko je to o peniazoch. Čím ďalej doletím, tým viac musím zaplatiť." Vyzdvihuje najmä nové progresívne letisko pre ultraľahké lietadlá v Šuranoch, ktoré sústreďuje množstvo záujemcov a vlastníkov najmenších lietadiel, tí si stavajú aj vlastné hangáre. "Je tam nádherné prostredie a výborná partia ľudí. Dávajú dohromady krásny areál. Pôvodne išlo o zariadenie armády, veľmi zdevastované. Mesto Šurany im ho predalo za symbolickú korunu. Aj letisko v Kráľovej pri Senci sa zameriava na malé letectvo a mimoriadne aktívne je letisko v Dubnici nad Váhom, kde sa dajú celoročne vykonávať všetky druhy leteckých činností vrátane parašutizmu. Na rozdiel od iných letísk žije leteckým životom každodenne."
Je to úžasný pocit
Letectvo je mladé. "Vlastne len päť ľudských generácií ma úžasnú možnosť pohybu v priestore," vraví Štefánik. Motorové lietadlo prvý raz úspešne dostali do vzduchu bratia Orville aWilbur Wrightovci v Daytone v Južnej Caroline 17. decembra 1903. Pôvodne sa zaoberali opravou a výrobou bicyklov. Mladší, Orville Wright, si po prvom lete do svojho zápisníka letov zapísal: "Prvýkrát v histórii sa podarilo človeku vzlietnuť s lietadlom ťažším ako vzduch, letieť rovno, klesať a pristáť bez toho, aby sa lietadlo zmenilo na vrak". A čo je na lietaní pekné? Prečo vlastne človek lieta? "Keď sa opýtali jedného horolezca, prečo lezie na kopce, odpovedal: Preto, že sú. Tak je to aj s lietaním," vraví Fero Štefánik. "Človek potom aj mení názor na drobné problémy, ktoré ho na zemi stretávajú. Čím vyššie letíte, tým vidíte menej rozdielov medzi dedinou a druhou dedinou, medzi štátom a druhým štátom. Keď neviete, kde sú Krkonoše alebo Tatry, hranicu nenájdete. Kozmonaut sa dostane tak vysoko, že si už nevie ani predstaviť, že niekto sa môže hádať o tom,kde sa ktorý štát končí. Preto sa nám zdá smiešne, keď sa niekto dohaduje so susedom o brázdu. Čím ste vyššie, tým sa všetko viac dostáva do jednotiaceho stavu. A je to úžasný pocit mať a vedieť ovládať taký aparát, ktorý vás poslúcha. Keď vás poslúcha."
Iris Kopcsayová
Prvý majiteľ uletel"Prvý mne známy majiteľ súkromného lietadla bol majster sveta v leteckej akrobacii z roku 1960 Laco Bezák," vraví Fero Štefánik. "Bol to Slovák, pochádzajúci z Chynorian. Ako absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej sa uplatnil v Prahe vo výskumnom ústave a venoval sa poľnohospodárskemu letectvu. Špičkový akrobat si zaobstaral trénera, 205-ku, ktorú si upravil a na tomto lietadle aj utiekol za hranice. Odletel so ženou aj s celou rodinou. Presadil sa v Amerike, kde sa dodnes venuje lietadlám. Po jeho úteku nastal problém, ak chcel niekto vlastniť lietadlo. K majiteľom súkromného vlastnoručne postaveného lietadla sa radí aj Marián Barus z Bernolákova, autor špičkových aeroplánov, ktoré lietajú dodnes. Je ideovým tvorcom aerodynamického tvaru a koncepčného riešenia Dynamiku, čo sa vyrába v Prievidzi. Bol to on, kto ho začal prvý kresliť."
Zo známych osobností sa lietaniu upísal aj herec Michal Dočolomanský, ktorý sa naučil ovládať vetroň. "Mal som tú česť, že som bol jeho učiteľom. Jeho prístup k tejto záľube bol pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Hoci bol už vtedy mimoriadne slávny, správal sa úplne normálne, ako radový člen aeroklubu. Nebol preňho problémom sadnúť si na traktor alebo pomôcť rozoberať hangár, keď sa pokazili dvere. Bol mimoriadne zručný, veď je vyučený automechanik. Vedel sa k tomu vždy postaviť. Získal dokonca strieborné "C" medzinárodnej leteckej federácie (FAI), čo je určitý stupeň kvalifikácie zručnosti pilota-plachtára, pri ktorej sa vyžaduje prelet na vetroni 50 km, prevýšenie 1000 metrov a vo vzduchu treba vydržať viac ako 5 hodín."
Čo to stojí?
l Na výcvik si odložte okolo
150-tisíc Sk, nielen teória, ale hlavne letové hodiny niečo stoja. Ako v autoškole.
l Údržba a prevádzka lietadla nie je lacný špás, malé lietadlo spotrebuje za hodinu letu 16 - 20 litrov benzínu a liter benzínu stojí 40 Sk.
l Hodina lietania vás teda vyjde na 800 Sk, pri veľkom lietadle s dvojnásobnou spotrebou je to
1600 Sk na hodinu.
l Na kúpu lietadla si "odložte"
1 - 5 miliónov.
Tréma ako na premiéreO svojej záľube v lietaní hovorí herec SND MICHAL DOČOLOMANSKÝ (65).
Čo vás bavilo na lietaní?
Je to ďalší rozmer, ktorý nemá každý človek. Pre mňa je to niečo úžasné. Príležitosť sa naskytla, prečo by som ju teda nevyužil?
Lietali ste na vetroni?
Áno, úplne mi to stačilo. Ani som netúžil po motorovom lietadle, lebo vetroň je naozaj športové lietadlo. Musí si nájsť termické prúdy, vycentrovať sa do nich, a to je vlastne môj benzín.
Kde vás skúšali?
Pilotné skúšky som robil v Trnave. Je pravda, že pri lietaní som zažil veľa pekného. Teraz lietam už len, keď ma niekto zoberie, pretože už na to nemám čas.
Takže pilotný preukaz ste si neobnovili?
Ťažko by som si našiel tých dvadsať alebo viac hodín na lietanie, bolo by to na úkor niečoho iného, lebo to chce celého človeka. Alebo aspoň polovičného človeka, no ani to som nemohol dať, lebo aj divadlo potrebuje celého človeka.
Mali ste vlastné lietadlo?
Nie, vtedy ešte fungoval Zväzarm, všetko to platil. To bola obrovská výhoda pre mladých ľudí, lebo mohol lietať skutočne každý.
Aký je to pocit, keď sa človek pozrie zhora na zem?
Človek si na to zvykne. Je to krásny pocit, zhora to vyzerá všetko pekne urovnané, upratané. Horšie je, keď potom človek zlezie dole. Hlavné je, že máte pocit voľnosti, pocit, že máte krídla. Rozumiete? Čo človek nemá, ale vlastne má. Najkrajšie bolo, keď som prvý raz letel sám.
Nebáli ste sa?
Bolo to také vzrušenie, ako povedzme na premiére, malá tréma, malé vibrovanie srdiečka. Bolo to úžasné, lebo som zistil, že to viem. Celý kurz trval rok a bol zúročený tým, že už môžem lietať sám. (irk)
Predseda SNS
Ján Slota
Začínal lietať so závesným klzákom (lietanie na rogale) na Straniku pri Žiline, leteckú akrobaciu sa učil v Dubnici. Vlastní platnú licenciu "Súkromný pilot letúnov" (PPL) .
Spevák skupiny
Slobodná Európa Whisky - Miloslav Láber
Je fanúšikom lietania, svadbu s Dorotou Nvotovou absolvoval v lietadle s nápisom Láska.
Hudobný skladateľ Ondřej Soukup
Autor hudby k filmu Kolja. Má vlastné lietadlo, urobil si aj "papiere" na PPL, čo je anglická skratka pre licenciu súkromných pilotov.
Hudobník Michael Kocáb.
Vlastní pilotný preukaz a jeho snom je stať sa pilotom helikoptéry záchrannej služby.
Hollywoodsky herec John Travolta
Už niekoľko rokov je držiteľom licencie, ktorá mu umožňuje pilotovať osobné lietadlá. Sám vlastní lietadlo typu Boeing 707.
John Fitzgerald Kennedy jr.
Zahynul pri leteckom nešťastí v júli 1999, keď vraj porušil všetky pravidlá letovej bezpečnosti. Miloval lietanie, ustavične ponúkal priateľom, že ich odvezie.
Americký milionár Steve Fossett
Získal slávu prelomovými sólovými obletmi Zeme v balóne a lietadle. Je od septembra nezvestný, s lietadlom zmizol v nevadskej púšti.
Francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry
Autor Malého princa. Dňa 31. júla 1944 vzlietol z Korziky a už sa nevrátil. Pre poruchu kyslíkového dýchacieho prístroja letel zrejme v nízko, podľa iných bolo zase jeho lietadlo zostrelené po súboji s Nemcami.