MOSKVA, BRATISLAVA. Mimoriadne obľúbený ruský prezident Vladimir Putin vždy hral na imidž skromného štátnika, ktorému ide o vlastnú krajinu. Lídra, ktorý ju zbavil oligarchov, ktorí sa obohatili počas divokej privatizácie za prezidenta Borisa Jeľcina. Všetko môže byť inak. Súčasný šéf Kremľa môže byť v skutočnosti najbohatším Európanom. Ako prvý to napísal nemecký denník Die Welt a včera jeho špekulácie rozvinul britský Guardian.
Peniaze z Gazpromu
Putin si počas osemročného úradovania údajne nazhromaždil na účtoch vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku najmenej 40 miliárd dolárov. Pre obidva denníky to povedal ruský politológ Stanislav Belkovsky. Ruský prezident má podľa neho podiely v troch ropných a plynárenských podnikoch.
Napríklad v najväčšej plynárenskej spoločnosti na svete – ruskom Gazprome má údajne 4,5–percentný podiel. „Samozrejme, že Putinovo meno nefiguruje v žiadnom registri. Je to neprehľadná schéma nástupného vlastníctva offshorových spoločností a fondov,“ povedal Belkovsky pre Guardian. Kremeľ to nekomentoval.
Belkovsky je šéfom rešpektovaného moskovského Národného strategického inštitútu. Jeho postava je však opradená nejasnosťami. Podľa ruskej Wikipedie existuje viacero verzií jeho životopisu. Podľa jednej sa narodil v Benátkach, podľa druhej v Rige. Belkovsky na slovách o Putinovom bohatstve trvá.
Oficálny majetok ruského prezidenta je pomerne skromný. Byt v Petrohrade, pozemok v Moskve, dva ruské veterány, zopár bankových akcií a tri milióny rubľov na účte. Takýto majetok priznal Putin, keď išiel do parlamentných volieb ako jednotka Jednotného Ruska.
V súvislosti s Putinovým odchodom z prezidentského úradu v marci sa hovorí aj o prebiehajúcom boji medzi dvomi kremeľskými klikami.
Boj o ruské klenoty
Na jednej strane sú „liberáli“ pod vedením vicepremiéra Dmitrija Medvedeva, ktorého si Putin vybral za svojho nástupcu. Medzi nimi sú oligarchovia ako gubernátor Čukotky Roman Abramovič či Ališer Usmanov. Na druhej strane stoja bezpečnostné štruktúry – siloviki, ktorým šéfuje Igor Sečin z prezidentskej kancelárie.
Kľúčové posty v gigantických ruských spoločnostiach riadia ľudia blízki Putinovi z oboch skupín. Gazpromu šéfuje vicepremiér Medvedev, Rosneftu Sečin. „Kráľovské klenoty ruského národného bohatsva skončili v rukách Putinovho okruhu,“ citoval Moscow Times bývalého poslanca Vladimira Ryžkova.
Putinovi sa podľa Guardianu podarilo znárodnením najvýznamnejších ruských podnikov urobiť zo spolupracovníkov multimilionárov. Otázka je, ako si po Putinovom odchode z Kremľa tento majetok udržia. Putinov výber Medvedeva ako prezidenta je vnímaný ako rana pre siloviki.
Posledné mesiace došlo v Rusku k zatknutiu viacerých „liberálov“ agentmi FSB. Pre podozrenia z podvodov bol zatknutý generál Alexander Bulbov, šéf protidrogovej polície či tajomník ministra financií Sergej Storčak. Ruské médiá to interpretovali ako boj medzi silovikmi a liberálmi. Kontroverzná postava ruského biznisu Oleg Švarcman pre Kommersant nedávno povedal, že sa staral o miliardový majetok skupiny dôstojníkov FSB. Neskôr tvrdil, že Kommersant jeho slová dezinterpretoval, denník na autentickosti trvá.