Rakúšania na Berg neprišli

Minister vnútra Robert Kaliňák na prechode v Bergu prikázal policajtom opustiť hranice.

Na prechode Petržalka ­Berg sa rozdávali posledné pečiatky do pasov a poslednýkrát sa symbolicky zdvihla rampa.Na prechode Petržalka ­Berg sa rozdávali posledné pečiatky do pasov a poslednýkrát sa symbolicky zdvihla rampa. (Zdroj: SME – PAVOL FUTNÁL)

BRATISLAVA. Stovky Slovákov v noci na piatok oslavovali na hraniciach vstup Slovenska do schengenského priestoru. Minister vnútra Robert Kaliňák najprv s českým kolegom Ivanom Langrom pílil závoru na hraničnom prechode Drietoma – Starý Hrozenkov neďaleko Trenčína, odtiaľ sa ponáhľal na hraničný prechod Petržalka – Berg, kde mali presne o polnoci oslavy vrcholiť.

VIDEO: Ministri Kaliňák a Langer pília závoru


KAMERA: Matej Kukučka

Rakúšania neprišli

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým na prechode v Starom Hrozenkove spontánne spolu oslavovali Slováci i Moravania, v Bergu nemčinu počuť takmer nebolo. Z tribúny sa ňou prihováral iba Roger Weber, starosta luxemburského mestečka Schen­gen.

SkryťVypnúť reklamu

Novinári sa navzájom solidárne upozorňovali na dve sympatické Rakúšanky v dave. „Som prekvapená, že je nás tu tak málo. Asi prevládajú predsudky. My sa však tešíme,“ hovorila trpezlivo striedajúcim sa novinárom jedna z nich.

„Nemajú sa čoho obávať. Keby sem prišli, mohli sme si spolu zaspievať, zatancovať a vypiť pohár vína,“ vravel sklamane aj Drahoš Daloš, ktorý sa ako folklorista do Rakúska dostal prvýkrát ešte počas bývalého režimu.

„Na druhej strane sa im to nedá až tak vyčítať. Keď sme nedávno išli na Ukrajinu, mali sme podobný pocit ako Rakúšania z nás,“ priznal však vzápätí.

Oslavy na kedysi jednom z najstráženejších hraničných prechodov železnej opony sa začali o ôsmej večer. Ľudia, ktorí prišli od začiatku, netajili rozpaky.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to pre mňa veľké sklamanie, čo sa tu deje. Je tu tuším viac ľudí z médií ako obyčajnej Slovače. Mladým to už zrejme nič nehovorí,“ vravel nad pohárikom vareného vína Nitran Jozef Haluška. Postupne však ľudí pribúdalo, pred polnocou ich mohla byť necelá tisícka.

Hitovka pre colníkov

Hoci organizátori priamo na prechode pripravili atrakcie ako umelé figuríny colníkov, ukážku zbraní, ktoré colníci používajú alebo odhaľovanie výbušnín cvičenými psami, najviac ľudí sa zoskupovalo okolo stánku s horúcim čajom a vínom. Teplota pred polnocou klesla na mínus šesť stupňov.

Mrznúcich ľudí sa snažila zahriať skupina Tublatanka. Známu pieseň Loď, ktorá sa plaví do neznáma basgitarista Juraj Topor venoval všetkým colníkom, ktorých „už dúfam nik­dy neuvidíme“. Najväčšiu odozvu si však vyslúžil revolučný hit Pravda víťazí.

SkryťVypnúť reklamu

Pán minister, ďakujeme

O štvrť na dvanásť sa medzi ľuďmi objavil aj spokojne sa tváriaci Robert Kaliňák s cigaretou v ruke. „Som rád, že dnes padne posledná tehla železnej opony a že od zajtra sa všetky putá, ktoré boli pretrhnuté, opäť spoja a na hraniciach už nikdy nebudeme stretávať policajné kontroly,“ prihováral sa ľuďom z tribúny.

„Pán minister, ďakujeme,“ hovorila zasa Kaliňákovi žena, ktorá si od ministra nechala do pasu oraziť a podpísať jednu z posledných pečiatok z hraničného prechodu Berg.

VIDEO: Minister Kaliňák opečiatkoval posledné pasy


KAMERA: Silvia Pňačková

Tesne pred polnocou sa všetci začali tlačiť okolo improvizovanej rampy. Čakalo sa ešte na prečítanie rozkazu. Minister vnútra ním príslušníkom hraničnej polície nariadil „ukončenie vykonávania hraničnej kontroly a dozoru na hraničných prechodoch na hraniciach Slovenskej republiky s Českou, Maďarskou, Poľskou a Rakúskou republikou“.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na Silvestra

Posledné okamihy posledného dňa mimo Schengenu pripomínali silvestrovskú oslavu. Ľudia odpočítavali sekundy a otvárali šampanské. Symbolické posledné zdvihnutie rampy presne o polnoci privítali nadšeným piskotom. Počas veľkolepého ohňostroja a za tónov európskej hymny sa nad hlavami objavilo i niekoľko slovenských a európskych vlajok.

„Je to jeden z najúžasnejších dní, som rada, že som sa toho dožila. Európa je voľná a my do nej patríme. Je to nádherný pocit,“ hovorila Klára Černá so slovenskou i rakúskou zástavou v ruke.

Kým sa už ľudia pomaly rozchádzali, novinári a fotografi sa ešte ponáhľali na rakúsku stranu hranice, aby videli prvé autá prechádzajúce bez kontrol.

„Veď počkajte, keď k nám odtiaľ začnú prichádzať všetci tí Turci bez víz,“ neodpustil si ešte poznámku jeden zo sloven­­­s­kých policajtov, keď opúšťal niekdajšiu železnú oponu.

SkryťVypnúť reklamu

Slávila aj rozdelená obec

Okrem Bergu a Starého Hrozenkova Slováci vstup do Schengenu oslavovali aj na niekoľkých ďalších prechodoch. Český a slovenský premiér Robert Fico a Mirek Topolánek pílili závoru na prechode Holíč – Hodonín dokonca aj včera.

Na jediný prechod medzi Českom a Slovenskom, ktorý prechádzal priamo dedinou, v kysuckom Klokočove, prišli oslavovať obyvatelia z oboch strán. Úľavu bolo cítiť medzi všetkými. „Ľudia môžu konečne pokojne spávať. Pri prechode cez colnicu ich už nikto nebude budiť a otravovať,“ povedal starosta Klokočova Ľuboš Stríž.

Šahy môžu byť opäť centrom

Známy psychiater PETER HUNČÍK zorganizoval pri príležitosti vstupu do schengenského priestoru oslavy vo svojom rodnom meste, prihraničných Šahách.

SkryťVypnúť reklamu

Aký praktický význam má Schengen pre obyvateľov Šiah?

„Prináša im nové príležitosti. Šahy boli prirodzeným centrom regiónu Hont, ľudia z okolitých 15 až 20 dedín sem chodili nakupovať, zabávať sa či do nemocnice. Ak je v nás minimum podnikavého ducha, tak teraz túto nemocnicu vylepšíme tak, aby mohla prijímať európske dotácie a pacientov zo širokého okolia.“

Z oboch strán hranice?

„Samozrejme, tak ako to už funguje napríklad medzi Nemeckom a Francúzskom. Doteraz to tu nerobili, lebo s tým vraj bolo veľa komplikácií. Po zdravotníckej reforme v Maďarsku by mali byť systémy poistenia v oboch krajinách kompatibilnejšie, odpadne aj otravné čakanie na hraničnom prechode. Najbližšie väčšie mesto v Maďarsku je Vacov vzdialený viac ako 40 kilometrov. Mnohí aj spoza hraníc pôjdu radšej sem.“

SkryťVypnúť reklamu

(pm)

Schengen ľuďom pomáha

Pre obyvateľov Kravian na brehu Dunaja nemal pád hraníc iba symbolický význam. Výrazne im uľahčil cestu do práce.

KRAVANY NAD DUNAJOM. Obyvateľom dedinky Kravany nad Dunajom priniesol spoločný vstup Slovenska a Maďarska do schengenského priestoru veľmi praktické výhody.

Asi 30 ľudí z Kravian pracuje v továrňach na druhej strane Dunaja v Maďarsku. Cesta autom cez najbližší most v Štúrove im bežne trvala hodinu.

Po úpornom boji s byrokraciou v oboch štátoch, keď sa napríklad dlho nedarilo riešiť problém, že plavidlo, ktoré chceli používať, slovenské zákony definujú ako čln, maďarské ako malú loď, obec v októbri tohto roku konečne získala povolenie zriadiť medzi brehmi rieky prievoz. Cestu do práce miestnym skrátil na päť minút, hovorí starosta Kravian Gabriel Duka.

SkryťVypnúť reklamu

Prievoz však fungoval iba dva týždne. Podľa donedávna platnej dohody medzi Slovenskom a Maďarskom bolo možné v Kravanoch prekračovať hranice iba od začiatku apríla do konca októbra. Na začiatku novembra museli čln vytiahnuť z vody a cestovať opäť cez vzdialený most.

„Táto dohoda vstupom do schengenského priestoru stráca platnosť a medze prevádzkovaniu prievozu už môžu klásť iba plavebné podmienky na Dunaji,“ teší sa Duka.

VIDEO: Prievoz do Maďarska


KAMERA: Eugen Korda

Čln, ktorý na prevoz používali, je práve na oprave v Maďarsku. Po ukončení prác a ak to počasie umožní, by ho obec chcela okamžite spustiť späť na vodu a pokračovať v prevážaní ľudí.

„S prievozom to bolo oveľa bližšie. A z druhej strany zase chodili turisti,“ pochvaľuje si aj ďalší miestny obyvateľ Tibor Szőcs.

SkryťVypnúť reklamu

V rozvoj turizmu dúfa aj Duka. Kravany majú podľa neho na dlhom úseku medzi Štúrovom a Komárnom jediný prístav vhodný pre menšie lode. V obci ležiacej na cyklistickej trase pozdĺž Dunaja majú príjemnú riečnu pláž a niekoľko kaštieľov a kúrií. Príjmy z turistiky by obci určite pomohli.

Prievoz je však pre Kravany zaujímavý aj ako najrýchlejší prístup k železnici. Najbližšia stanica je totiž v obci Lábatlan vzdialenej iba kilometer. Leží však za vodou, na druhej strane Dunaja.

Praktický význam Schengenu je pre obyvateľov Kravian, patriacich v drvivej väčšine k maďarskej menšine, podľa Duku dôležitejší než budapeštianskymi i krajanskými politikmi toľko zdôrazňované zjednotenie maďarského národa ponad existujúce hranice.

„To je definícia politikov, oni to tak vidia. Naši to berú ako uľahčenie každodenného života,“ hovorí starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Morvay

Autor: trš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 611
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 377
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 839
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 282
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 063
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 523
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu