BRATISLAVA. Necelého trištvrte roka zostáva do začiatku olympijských hier v Pekingu a Slovenský zväz synchronizovaného plávania netuší, ktorý pár pošle do kvalifikačných bojov. V Aténach 2004 sme zastúpenie mali (Feriancová s Havlíkovou skončili na 22. mieste), teraz rodinkárstvo a hádky vnútri zväzu a klubov možno našim akvabelám zamedzia šancu predstaviť sa pod piatimi kruhmi.
Decembrový zlom
V decembri minulého roku ešte všetko vyzeralo ideálne. Najlepší slovenský pár Mária Dzureková – Lucia Habová vyhral Vianočnú cenu Prahy s obrovským náskokom. Zdalo sa, že ich púť na OH nič neohrozuje.
Najlepšia slovenská akvabela Mária Dzureková však vzápätí s Habovou (dnes už Molnárovou) ukončila spoluprácu a spojila sa s ruskou dvojicou Natália Zlobinová a Svetlana Blochinová.
Tie doma veľa šancí ísť na olympiádu nemajú, pár Jermakovová – Davydovová je jedným z najlepších na svete. A šancu bojovať o olympijské kovy má v tejto disciplíne len jeden pár.
„Išla som s Luciou do páru s plným nasadením, spoločným tréningom som venovala aj svoje sólové ambície, ale začala som pociťovať stagnáciu. Lucia navyše často vypadávala z tréningového procesu. Pretrvávanie výpadkov urýchlilo moje rozhodnutie nepokračovať v tomto neperspektívnom vynakladaní úsilia,“ vysvetlila Dzureková.
Preto využila ponuku ruských pretekárok vytvoriť spoločný pár. „Pripadalo mi to ako najlepšie východisko,“ priznáva.
Aj Bazálik pochybuje
Dnes už toľko optimizmu mať nemôže. Slovensko – ruský pár v Pekingu (ak by aj úspešne prešiel sitom kvalifikácie) vyzerá nereálne, pretože Rusky udelenie slovenského štátneho občianstva pravdepodobne nestihnú.
A keby aj, pravidlá Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) znemožňujú štart naturalizovaného športovca na OH v prípade, ak predtým v danej krajine nežil aspoň rok. A to Zlobinová s Blochinovou nespĺňajú.
Aj šéf Slovenskej plaveckej federácie Jozef Bazálik priznal, že účasť jednej z dvoch Rusiek v Číne pod slovenskou vlajkou nevidí reálne.
„Nepožiadali o výpis vymazania z registra. Ešte stále u nás platí federálny zákon bývalej ČSSR a ZSSR, ktorý to vyžaduje. Ak tak neurobia, nemôžu slovenské občianstvo získať. Navyše, dodnes nám nedali najavo, či tak urobili. Vyzerá to tak, že časovo to už nestihneme,“ vraví Bazálik.
O iných neuvažujú
O to zarážajúcejšie vyznieva skutočnosť, že pri Dzurekovej problémoch, keďže dodnes žiadnu náhradníčku za Rusky nemá, nie je Slovenský zväz synchronizovaného plávania ochotný dať šancu inému páru.
Lucia Habová sa medzičasom spojila s Dášou Baloghovou. Úspešne reprezentovali v Prahe i Budapešti, kde skončili zhodne na druhom mieste, no zväz ich odmietol zaradiť do reprezentácie, s odôvodnením, že nesplnili nominačné kritériá. „Na Slovensku neabsolvovali ani jedny preteky,“ vysvetľoval Jozef Bazálik, no otec Lucie Habovej len neveriacky krúti hlavou.
„Pár Habová – Baloghová zväz ignoruje. Akoby neexistoval nikto okrem Dzurekovej,“ tvrdí Jozef Habo. „A že dcéra menej trénovala, tiež nie je pravda. Dlho mala problémy s vyskočenou platničkou,“ dodal bývalý predseda synchro klubu v Slávii STU a rozhodca. Ani jedno už neplatí. Po tom, čo proti vzniknutej situácii neúnavne bojoval, ho z postu šéfa vyhodili a rozhodcovskú licenciu mu zobrali.
Žiada len spravodlivosť
Oveľa viac než to ho však trápi súčasný postoj zväzu. „Je mi jedno, kto napokon bude štartovať na olympiáde, ale nech má právo bojovať o účasť každý, kto na to má. Zväz však vôbec nemá záujem urobiť nejakú domácu kvalifikáciu či vypísať nominačné kritériá. A naozaj mi nejde len o našu Luciu, ale o spravodlivosť.“
Habovi i ďalším nevonia ani spolupráca s Ruskami. „Pre motiváciu ostatných je to likvidačný krok, ktorý slúži výhradne Dzurekovej.“ Proti ich vstupu do slovenského synchronizovaného plávania spísali rodičia iných akvabiel i funkcionári petíciu. Cesta „zaplatiť si každé štyri roky nejaké Rusky a držať slovenské synchro na výslní“, väčšine, logicky, prekáža.
Aj z finančného hľadiska, keďže zahraničné pretekárky zvyčajne pohltia väčšinu prostriedkov zväzu. „Je to smutné. Konečne máme dobré juniorky a ideme sa spájať s Ruskami,“ vraví Habo.
Dzureková: Chcela som Slovensko dostať vyššie
Mária Dzureková všetky kroky druhej strany vníma ako hádzanie polien pod nohy. „Išla som do toho, aby som nabrala skúsenosti, pomohla Slovensku dostať sa vyššie v rebríčku. Rusko je v synchronizovanom plávaní top krajina,“ vraví.
Riešením by možno bol jej návrat k Habovej, no o tom nechce ani počuť. „Skôr ma mrzí, že som s ňou tak dlho otáľala a míňala na ňu energiu,“ tvrdí Dzureková.
Zamotaná situácia, ktorú musí zväz rozlúsknuť najneskôr do marca 2008, keď sa v Eindhovene konajú majstrovstvá Európy. Práve na nich by sa malo rozhodnúť, kto dostane šancu ísť v apríli do Pekingu na olympijskú kvalifikáciu.