BRATISLAVA. Archeológovia, ktorí skúmajú územie bývalej Vydrice pod Bratislavským hradom, tu zostanú dlhšie. Výskum trvá od júna, končiť mal v týchto dňoch. Pracovníci Slovenského archeologického a historického inštitútu požiadali o predĺženie ešte o dva mesiace. „V jednom zo skúmaných areálov máme ešte kamennú deštrukciu, ktorú musíme preskúmať,“ povedala vedúca výskumu profesorka Tatiana Štefanovičová.
Do múzea i novej zástavby
Dôvodom výskumu je plánovaná zástavba celého podhradia, pozemky v lokalite Vydrica vlastní developer Zillion. Druhú časť kúpila J&T. Pri podobných historických lokalitách v pamiatkovej zóne je výskum pred výstavbou povinnosťou.
„Výskumu neprialo počasie a chceme, aby sa spravil dôsledne. Plocha je dosť široká,“ hovorí Jana Pifflová – Španková, hovorkyňa developera. Podľa nej sa ráta s tým, že nálezy z Vydrice vystavia v múzeu, časť, ktorá sa nebude dať preniesť, by sa mala zapracovať do novej zástavby.
„Pripravujeme historickú topografiu Vydrice v spolupráci s historikmi a architektmi, mali by v nej byť spomenutí všetci významní rodáci, obyvatelia. Podľa toho by sa potom mohli nazvať nové ulice, krčmičky, domy,“ dodala.
Hriešna štvrť
Vydrica má bohatú históriu. Lokalita pod Hradom bola už oddávna osídlená, najskôr Keltmi, neskôr Slovanmi. A bol tu brod, podhradská osada.
Podľa Štefanovičovej, pravdepodobne najstarším nájdeným nálezom je časť sídliska, malý krčiažtek s uškom a praslica na pradenie. Nálezy by totiž mohli byť praveké, mohli by pochádzať zo staršej doby železnej, čiže z halštatského obdobia.
Vydrica ako časť Podhradia zanikla pri stavbe Nového mosta, Bratislava vtedy prišla aj o svoju synagógu neológov. Mnohí Prešpuráci hovoria, že to bolo romantické miesto so starobylými pavlačovými domami, historické zrdoje však tvrdia, že boli v havarijnom stave a že tu žili hlavne slabšie sociálne vrstvy a prekvitala tu prostitúcia. Výskum je o to zaujímavejší, že okrem čiastočnej dokumentácie je k dispozícii aj živé svedectvo pamätníkov.
Pracujeme na historickej topografii Vydrice, mali by v nej byť všetci významní rodáci, obyvatelia. Podľa toho by sa potom mohli volať nové ulice, krčmičky.
Jana Pifflová – Španková, hovorkyňa projektu novej Vydrice
![]() |
Nájdená piecka z 9. až 10. storočia (hore) a vchody do odkrytých pivníc pri hradnom brale (dole). FOTO SME – MILAN DAVID |