Kliknite - obrázok zväčšíte.
PORADŇA PRE SENIOROV
Pracujúci dôchodca starobné poistenie platí
Som dôchodca s trvalým pobytom na Slovensku, mám slovenskú aj českú štátnu príslušnosť. Začal som pracovať na Slovensku a na výplatnej páske mám tieto zrážky: zákonné zdravotné poistenie, preddavok na daň zo mzdy (to je v poriadku) a starobné poistenie. Strháva sa starobné poistenie oprávnene, keď poberám český dôchodok? Ak ide o dôchodkové starobné poistenie, prečo sa strháva, keď slovenská strana dôchodok neposkytuje? Kde peniaze končia?Rudolf P., Levice
Pracujete v pracovnom pomere, preto sa podľa zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení považujete za zamestnanca. To znamená, že sa z vášho príjmu strháva preddavok na zdravotné poistenie, aj keď poberáte dôchodok. Nie je pritom rozdiel, či ide o „slovenský“, či o „český“ dôchodok.
Ak dosahujete príjmy považované za príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, zamestnávateľ z nich strháva preddavky na daň. Ako poberateľ starobného dôchodku z Českej republiky si pritom nemôžete uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka pri výpočte mesačných preddavkov.
Podobne ako pri zdravotnom poistení sa aj podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení považujete za zamestnanca. To znamená, že sa z vášho príjmu strháva poistné na starobné poistenie. Odvody do ďalších fondov Sociálnej poisťovne sa vás netýkajú, pretože poberáte starobný dôchodok. Podľa zákona o sociálnom poistení sa starobné poistenie platí aj keď už poberáte starobný dôchodok. Pritom je opäť jedno, či ide o „slovenský“, alebo o „český“ dôchodok.
Zaplatené poistné sa neposiela do ČR a obdobie dôchodkového poistenia na Slovensku sa vám v zásade nezohľadní zvýšením dôchodku z ČR, ale môže vám vzniknúť nárok na „slovenský“ dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Podľa koordinačných nariadení EÚ vznikne, ak budete na Slovensku pracovať a budete dôchodkovo poistený aspoň jeden rok.
Máte problém s vybavovaním dôchodku? Potrebujete inú radu? Napíšte na adresu: Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava
Jozef Mihál, www.drak.porada.sk, www.jozefmihal.blogspot.com
Z pohľadu skôr narodených
O slepačí krok
Dni sa začali predlžovať. Na Tri krále to bude o krok dále, na Hromnice o skok více! Postreh z ľudovej múdrosti je naplnený optimizmom. V deň zimného slnovratu slniečko putovalo nad našimi hlavami iba osem hodín a tri minúty. Odvtedy sa deň predĺžil o osem minút.
Na začiatku roka sú ľudia na seba milší, navzájom si želajú všetko len to dobré. Sami si dávame tie najlepšie predsavzatia – obyčajne tie, ktoré sa nám nepodarilo splniť v roku minulom. Veľakrát však novoročné sľuby nevydržia ani do konca februára. A ten je naozaj krátky.
Nepreháňajte to so sľubmi. Ak na Nový rok ráno bez slova pohladíte najbližších, ak ich zovriete v láskavom objatí a občas to zopakujete aj v iné dni, bude to oveľa krajšie a milšie, než akýkoľvek nesplnený sľub. Možno sa aj vám dostane podobnej lásky.
V detstve, keď náš život je krátky, najkrajšie chvíle sú, keď nás pohladí ruka otca či matky. No keď je človek starší, najkrajšia chvíľa je iná, tá keď ho pohladí ruka dcéry či syna.
Povedzte, je to šťastie, keď život človeku dopraje viac, ako iným? Možno. Ale život rovnako, ako dáva, niekedy aj berie. Zobrať možno však iba tomu, kto niečo dostal. Keď sme sa narodili, nemali sme nič. Nič z toho, čo nám život dal, nevezmeme si na onen svet. Ba predsa! Pamäť, tá odíde s nami... Kto vie, či sa s nami aj vráti?
Ja vám želám do Nového roku veľa šťastných a slnečných dní, aby ste o nich mohli povedať to, čo „dzedko“ Jožino z Častéj: „Neska ból den jako vyšívaný! Hotová paráda! Šeci tí, čo fčéraj umrely, móžu do smrci lutuvat!“
Marián Minárik-Častovský (vysokoškolský pedagóg)