BRATISLAVA. Ak človek zarába menej ako je priemerná mzda a má viac než 40 rokov, je preňho zrejme výhodnejší dôchodok len zo Sociálnej poisťovne. Môže za to princíp solidarity, ktorý pri výpočte dôchodkov z prvého piliera platí. To znamená, že občanom s podpriemerným zárobkom sa priemerný osobný mzdový bod zvyšuje a tým lepšie zarábajúcim sa z jeho výšky uberie. „Pre toho, kto menej zarába, je lepší prvý pilier. V ňom totiž možno očakávať prvky solidarity aj v budúcnosti,“ myslí si odborník na dane a odvody Jozef Mihál.
Z pohľadu zhodnotenia je podľa Mihála dnes zaujímavejší prvý pilier. Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa valorizujú o sedem percent ročne, kým ročné zhodnotenie úspor v dôchodkových fondoch sa pohybuje medzi štyrmi až piatimi percentami. „Otázne je, dokedy takýto vzorec pre výpočet dôchodkov z prvého piliera vydrží a kedy demografický vývoj prinúti niektorú vládu zmeniť spôsob valorizácie penzií.“ Na druhej strane druhý pilier je čisto zásluhový.
Pre lepšie zarábajúcich je druhý pilier zaujímavý
Človek, ktorý mesačne zarába napríklad 75-tisíc korún, by si mal sporiť na dôchodok v druhom pilieri. „Ak tam ešte nie je, mal by doň vstúpiť, aj keď má napríklad 55 rokov,“ myslí si Mihál. Samozrejme, dôležitý je predpoklad, že nepôjde do dôchodku v 62 alebo 65 rokoch. Aby mu vznikol nárok na penziu z druhého piliera, podľa dnešnej legislatívy si musí sporiť aspoň 15 rokov. Ak by bol dobre zarábajúci občan len v prvom pilieri, princíp solidarity v Sociálnej poisťovni by mu zjednodušene povedané vzal časť z dôchodku.
Nie každému živnostníkovi sa druhý pilier oplatí
Kto má nízky základ pre platenie odvodov do Sociálnej poisťovne, oplatí sa mu asi viac byť len v prvom pilieri, lebo systém je nastavený tak, že mu k dôchodku pridajú.
Platí to aj o samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá každý rok vykazuje minimálny základ dane a má 40 a viac rokov. V druhom pilieri si toho veľa nenasporí, aj keď málo získa aj z prvého piliera. No princíp solidarity v Sociálnej poisťovni jej môže dať o čosi vyššiu penziu. „Ak niekto platí minimálne odvody a ráta s tým aj do budúcnosti, má minimálne 35 až 40 rokov, mal by byť len v prvom pilieri,“ vraví Mihál.
Ľudia, ktorí majú okolo 30 rokov a menej, by jednoznačne mali byť v druhom pilieri, zhodujú sa viacerí odborníci. S dôchodkom zo Sociálnej poisťovne je totiž v ďalekej budúcnosti spojená neistota vyplývajúca z nie práve pozitívneho demografického vývoja.
U štyridsiatnikov s priemernou mzdou rozhoduje, čomu osobne dávajú prednosť, teda či len prvému, alebo skôr druhému pilieru. Ide len o to, dokedy súčasný stav výpočtu penzií vydrží.
Koho a ako informovať o zmene
Ľudia, ktorí si do konca decembra 2007 začali sporiť na penziu v druhom pilieri , a rozhodnú sa z neho vystúpiť, mali by o tom informovať Sociálnu poisťovňu. Do konca júna musia doručiť osobne alebo poštou ktorejkoľvek pobočke poisťovne písomné oznámenie s úradne osvedčeným podpisom a prejavom vôle, že nechcú byť účastníkom starobného dôchodkového sporenia.
Záujemca o vystúpenie z druhého piliera vyplní formulár Vyhlásenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktorý si vyzdvihne v pobočke Sociálnej poisťovne alebo si ho stiahne z jej internetovej stránky (www.socpoist.sk). „Za úradne osvedčený podpis sa považuje podpis osvedčený notárom, obvodným úradom alebo obcou,“ povedala hovorkyňa generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Denisa Turčíková.
Sociálna poisťovňa následne vymaže zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení z registra zmlúv, a to odo dňa vzniku účasti na tomto sporení.
Peniaze, ktoré si človek nasporil, musí dôchodková správcovská spoločnosť bez zbytočného odkladu previesť na účet Sociálnej poisťovne na základe jej vyžiadania. Ide o príspevky rovnajúce sa sume, ktorá zodpovedá aktuálnej hodnote dôchodkového účtu sporiteľa v dôchodkovej spoločnosti.
Ministerstvo práce pôvodne navrhlo, aby si bolo možné dôchodkové úspory vybrať v hotovosti. No aj pre výhrady Národnej banky Slovenska napokon od tejto možnosti upustilo.
O výstupe z druhého piliera nemusí občan informovať svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť osobne. Len čo sporiteľ Sociálnej poisťovni doručí oznámenie, že vystupuje z druhého piliera, poisťovňa musí penzijnej spoločnosti oznámiť zánik zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Výstup z druhého piliera je bez poplatku.
(of)
Čo obsahuje formulár
meno a priezvisko sporiteľa,
adresu trvalého pobytu sporiteľa,
identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia sporiteľa;
úradne osvedčený podpis sporiteľa.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Ako vstúpiť do druhého piliera
Ľuďom, ktorí nestihli vstúpiť do druhého piliera do 30. júna 2006, sú dôchodkovo poistení a chceli by si sporiť na penziu, stačí, ak podpíšu zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktorú si vyberú. Platí to aj pre mladých ľudí, ktorí začnú prvýkrát platiť odvody po 1. januári 2008. Pre nich už nie je účasť v sporivom pilieri povinná.
Zmluvu možno podpísať na kontaktných miestach jednotlivých spoločností. Ich zoznam je na webových stránkach DSS, dá sa získať aj na ich callcentrách. Pri podpise zmluvy treba predložiť občiansky preukaz. Sporiteľ by mal o vstupe do druhého piliera informovať aj svojho zamestnávateľa. V zákone však nie je uvedená žiadna sankcia, ak tak neurobí.
(of)