Prvými zamestnávateľmi cudzincov u nás sú veľké firmy – Peugeot–Citroen, Sony, Samsung. Na Slovensku legálne pracuje niekoľko stoviek Ukrajincov, Rumunov, Bulharov, kosovských Albáncov.
Niežeby sa firmy hrnuli do zamestnávania „lacnej pracovnej sily z východu“ – získavanie ľudí zo zahraničia je totiž drahšie, ako zamestnávanie domácich. „Zamestnávatelia nám hovoria, že hocijakí Slováci, aj dlhodobo nezamestnaní, alebo Rómovia sú opre nich dostupnejším riešením ako cudzinci,“ hovorí Zuzana Vatráľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu.
„Cudzincov zatiaľ zamestnávať nemusíme, ale chceme sa pripraviť na budúcnosť,“ hovorí personálna riaditeľka koncernu PSA Peugeot–Citroen Barbara Šipošová.
Vitajte, ľudia z východu
Podobným vývojom prešli aj iné európske krajiny. Integráciu imigrantov rieši od svojho vstupu do EÚ napríklad aj Španielsko, pretože vie, že ich bude potrebovať aj v ďalších desaťročiach.
Odborníci upozorňujú, že prílev zahraničnej pracovnej sily vždy súvisí s obdobím ekonomického rastu a pracovná migrácia je logickým dôsledkom narastajúcej globalizácie.
Európa uvažuje, či sa dá pokles pôrodnosti kompenzovať s pomocou imigrantov. V priebehu najbližších rokov tu totiž podľa prognóz má vzniknúť viac ako 5 miliónov pracovných miest a podľa mnohých odborníkov ich nemá kto obsadiť.
Generálny riaditeľ personálnej spoločnosti Trenkwalder Ľuboš Sirota tvrdí, že pracovníkov z východu by sme mali len vítať, pretože vytiahnu nášmu hospodárstvu tŕň z päty.
Imigrantov sa možno nemusíme báť
Fakty dokonca hovoria, že sa prílevu lacných cudzincov obávať možno ani nemusíme. Medzinárodná organizácia pre migráciu totiž upozorňuje, že podľa regionálnych výskumov cudzincov Slovensko príliš neláka. Napríklad Ukrajinci, na ktorých sme donedávna pozerali tak trošku zvysoka, volia radšej Česko. Lepšie tam zarobia.
Navyše sa zdá, že naši susedia sa spamätali skôr, ako my a pracovníkov nám vyfúkli. „Česi už niekoľko rokov robia nábory na Ukrajine, v Gruzínsku, Lotyšsku, sľubujú ľuďom, ktorí sa zúčastnia náborových programov zjednodušenie vybavovačiek, aj rýchlejšie získanie trvalého pobytu. A podobné projekty začali robiť aj Poliaci,“ vyratúva Zuzana Vatráľová.
Problém je aj naša vysoká >nezamestnanosť
Podľa Vatráľovej je naším problémom aj to, že máme najvyššiu nezamestnosť v rámci únie – dokonca vyššiu ako Rumuni. Preto sa ťažko robia opatrenia na zvýšenie prílevu pracovných migrantov. „Ale už bola vytvorená expertná skupina pre integráciu cudzincov, aj odbor na ministerstve práce, ktorý sa má zaoberať touto problematikou. Pretože Slovensko potrebuje cudzincov a potrebuje niečo urobiť s trhom práce,“ dodáva Vatráľová .