BRATISLAVA. Sporiť si v druhom pilieri je nevýhodné pre milión ľudí z tých, čo sa pre tento spôsob šetrenia na dôchodok už rozhodli. Tvrdí to generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek.
„Je tam strašne veľa ľudí, ktorým spôsobíme ťažkú traumu do budúcnosti, keď pôjdu do dôchodku,“ povedal v sobotu v Slovenskom rozhlase.
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký hovorí, že „podľa mojich prepočtov môže byť druhý pilier nevýhodný pre asi desať percent sporiteľov, čo je približne 150-tisíc občanov“.
Ďalekosiahle následky
Bernátkove tvrdenia môžu mať podľa neho „ďalekosiahle následky“. „Je to veľmi silné tvrdenie autority, od ktorej sa očakáva, že má v tom prehľad,“ povedal Halecký. Predpokladá, že Bernátek zrejme vychádzal z informácií Sociálnej poisťovne, z akých vymeriavacích základov si občania platia dôchodkové odvody.
Druhý pilier je do júna otvorený a ktokoľvek môže z neho vystúpiť. V prípade, ak by to urobilo veľké množstvo ľudí, môže celý systém sporenia v druhom pilieri prestať fungovať. V druhom pilieri si šetrí asi 1,5 milióna sporiteľov.
Podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Viktor Kouřil • e presvedčený, že okrem prípadov sporiteľov, ktorí nespĺňajú kritérium z hľadiska dĺžky času sporenia, bude druhý pilier poskytovať ľuďom vyššie dôchodky ako prvý pilier.
Členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová očakáva, že vláda v najbližšom období predloži do sociálneho výboru analýzu, pre koho je druhý pilier výhodný a naopak.
Záleží na výške príjmov
Odborník na dane a odvody Jozef Mihál hovorí, že zo súčasného vzorca pre výpočet penzií vyplýva, že pre ľudí s podpriemernými príjmami je výhodnejší prvý pilier. „Pre toho, kto má 15 až 20 rokov do dôchodku a zarába menej, ako je priemerná mzda, je výhodnejší dôchodok zo Sociálnej poisťovne.“
Zo súčasného vzorca na výpočet penzií z prvého piliera vyplýva, že od roku 2015 zanikne princíp solidarity v Sociálnej poisťovni. To by znamenalo, že aj výška dôchodku zo Sociálnej poisťovne by podobne ako z druhého piliera závisela od toho, koľko človek zarába a aké dôchodkové odvody platí.
Viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto (pozri rozhovor na 6. strane ) povedal, že aj to je jeden z argumentov, ktorý by mali ľudia brať do úvahy. Dodal však, že parlament môže princíp solidarity v prvom pilieri predĺžiť či zmeniť.
Halecký chce opäť otvoriť otázku zmeny pomeru dôchodkových odvodov, ktoré sa platia do Sociálnej poisťovne a do druhého piliera. Dnes je tento pomer 9:9. Podľa neho by sa odvody do druhého piliera mali v rámci veľkej novely o sociálnom poistení dočasne znížiť na 6 percent s tým, že by sa neskôr toto percento postupne zvyšovalo. Zdôvodnil to tým, že vláda nechce zvyšovať vek odchodu do dôchodku ani odvodové zaťaženie.
V druhom pilieri je strašne veľa ľudí, ktorým spôsobíme ťažkú traumu, keď pôjdu do dôchodku.
Ivan Bernátek, šéf Sociálnej poisťovne
Stĺpček Petra Schutza
Trauma
Odkedy vyšlo najavo, že Robert Fico nebude stíhaný za prirovnanie DSS k nebankovým subjektom, je šírenie poplašnej správy na Slovensku zrejme ľudovou zábavou. Riaditeľ Sociálnej poisťovne si dokonca trúfol povedať, že až milión ľudí v druhom pilieri čaká „ťažká trauma z toho, že si nenasporia“.
Iste, kto čítal pred časom rozhovor s Ivanom Bernátkom v tomto denníku, má jasno, že vo veciach sveta a investícií v ňom je autor popletený dosť a brať ho ako dospelú osobu sa celkom nedá presne tak ako regiment iných šarlatánov, čo rozložila koalícia po funkciách.
Druhý pilier je však otvorený, a tak treba povedať, že fondové sporenie prežíva a kvitne len preto, lebo svojim účastníkom zrejme prospieva.
Nie je vylúčené, že globálnu ekonomiku postihne nejaká vážnejšia recesia a situácia bude iná. To si však rovnako odskáču i účastníci štátneho piliera, keďže ten je závislý od rastu tej istej ekonomiky.
Hoci sa Bernátek domnieva, že fondy existujú iba z dôvodu, aby sa kapitalisti dostali k cudzím peniazom, pravda je taká, že vznikli preto, lebo prostredníctvom populistických politikov sa štát zaviazal k takým službám, ktoré nedokážu plniť.
Skutočná „trauma“ nielen pre dôchodcov sú byrokrati vo funkciách, ktorí dodnes netušia, že tráva je zelená.