BRATISLAVA. Diskusiu o výhodnosti dôchodkového sporenia otvoril znova šéf Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. Podľa neho je až pre milión sporiteľov s nízkymi príjmami nevýhodné. „Pre týchto ľudí je jedno obrovské nebezpečenstvo, že si nenasporia,“ povedal v sobotu v Slovenskom rozhlase.
V čase, keď sa ľudia môžu rozhodnúť, že z druhého piliera vystúpia, nejde z jeho strany len o príspevok do akademickej polemiky.
¶Ekonómovia však upozorňujú, že dnes sa nedá s istotou povedať ani to, aký dôchodok budú mať ľudia o niekoľko rokov zo Sociálnej poisťovne.
Princíp solidarity v I. pilieri postupne zanikne
Pri výpočte penzií zo Sociálnej poisťovne má podľa súčasného zákona o sociálnom poistení zaniknúť od roku 2015 princíp solidarity. To bude znamenať, že aj výška dôchodku zo Sociálnej poisťovne bude závisieť od výšky príjmu občanov. Podobne ako v druhom pilieri.
Zásluhovosť sa podľa podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej vniesla do prvého piliera preto, aby nevznikli veľké rozdiely v dôchodkoch medzi občanmi, ktorí majú penziu len zo Sociálnej poisťovne, a tými, ktorí si na ňu sporia v II. pilieri.
VIDEO: Radičovej výzva riaditeľovi Sociálnej poisťovne
KAMERA: Silvia Pňačková
Bývalá vláda však nemala dostatok politickej odvahy, aby zásluhovosť v prvom pilieri nechala pôsobiť naplno. Preto urobila kompromis. Jeho výsledkom je vyššia solidarita v systéme. Tá znamená, že občanom s podpriemerným zárobkom sa priemerný osobný mzdový bod „umelo“ zvyšuje a tým lepšie zarábajúcim zasa znižuje. Nízke dôchodky sú tak v skutočnosti vyššie a vysoké nižšie oproti tomu, keby sa vychádzalo len zo zásluhovosti.
Budú dva zásluhové
penzijné systémy?
Naplánované ukončenie solidarity v roku 2015 je podľa viceguvernéra Národnej banky Martina Barta jeden z argumentov, ktorý by mali ľudia zahrnúť do úvah, ak zvažujú odchod z druhého piliera.
Ak napríklad niekto 42 rokov zarábal v priemere 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku a šiel v tomto roku do dôchodku, jeho penzia je 7450 korún. Keby solidarita neexistovala, penzia zo Sociálnej poisťovne by bola o 1172 korún nižšia. Jeho dôchodok by bol 6278 korún.
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký si myslí, že princíp solidarity by sa mal v Sociálnej poisťovni zachovať. „Prvý pilier by mal vždy garantovať ľuďom aspoň minimálny dôchodok.“
Na dôchodok si nasporí každý
Šéf Sociálnej poisťovne Bernátek v sobotu v SRo odhováral ľudí od dôchodkového sporenia. Argumentoval aj tým, že väčšina sporiteľov si nemusí nasporiť na dôchodok. „To znamená, tie peniaze v DSS zostanú ležať, dokedy ten človek nezomrie,“ povedal.
Odborník na dane a odvody Jozef Mihál na svojom blogu upozornil na to, že Bernátkove tvrdenia nie sú pravdivé a že šéf Sociálnej poisťovne zrejme nepozná zákon. Základnou podmienkou na získanie nároku na dôchodok z II. piliera je to, aby občan dosiahol dôchodkový vek a sporil si aspoň 15 rokov.
V prípade, že by sa občan rozhodol nechať si časť dôchodku vyplatiť „na ruku“, musí si kúpiť doživotnú rentu, ktorá bude aspoň na úrovni 0,6násobku životného minima. Ak mu to nevyjde, penziu mu bude vyplácať iba životná poisťovňa. „Každý si na dôchodok nasporí, otázne je len, koľko,“ povedal Mihál.
Príklad: výpočet penzie dôchodcu
Pri výpočte rátame s tým, že občan odpracoval 42 rokov a jeho priemerný mzdový osobný bod má hodnotu 0,6. Dôchodková hodnota pre rok 2008 je 249,14 koruny.
Dnes platí princíp solidarity
Výška dôchodku v roku 2008:
0,712* x 42 x 249,14 = 7450 korún
Keby princíp solidarity skončil už v tomto roku
Výška dôchodku:
0,6 x 42 x 249,14 = 6278 korún
*K priemernému osobnému mzdovému bodu 0,6 sa v roku 2008 podľa zákona pripočíta 28 percent z rozdielu medzi hodnotou 1,0 a 0,6.
Mzdový bod
Priemerný osobný mzdový bod hovorí o tom, koľko človek zarábal v pomere k priemernej mzde.
Ak má niekto priemerný osobný mzdový bod 0,6, znamená to, že jeho mzda dosiahla za jednotlivé roky v priemere 60 percent z priemernej mzdy v hospodárstve. Ak je na úrovni 1,0, príjem občana bol v priemere na úrovni priemernej mzdy.