SLATINSKÉ LAZY. Slovenská dedinka Slatinské Lazy, neďaleko Zvolena, sa dostala do pozornosti po zverejnení informácie, že ťažobná spoločnosť EMED Mining so sídlom na Cypre tam objavila pravdepodobne ďalšie nálezisko zlata.
Ľudia v chudobnej obci s menej ako 500 obyvateľmi o náleze zlata vedia veľmi málo. Zaregistrovali len prieskumné vrty na poli nad obcou.
VIDEO: Na Slovensku údajne našli ďalšie nálezisko zlata
KAMERA: Ján Krošlák
Nádejnejší je Biely vrch
Predstavy o zlatých baniach a ťažbe zlata v Slatinských Lazoch sú, zdá sa, predčasné. „V oblasti Slatinských Lazov urobili iba jeden vrt. Objavili sa príznaky mineralizácie, ale šanca, že je tam ložisko, je menšia ako jedno percento,“ povedal včera geológ a konzultant ťažobnej spoločnosti František Bakoš.
Nádejnejšie vyzerá lokalita Biely vrch pri Detve. Potvrdili to nezávisle od seba geológ Bakoš aj vedec Jaroslav Lexa z Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied. „Najperspektívnejšie je nálezisko pri Detve, ale ani o ňom ešte nevieme, či je ťažiteľné,“ konštatoval Lexa.
V oblasti Bieleho vrchu už urobili 17 prieskumných vrtov. V tomto roku spoločnosť ohlásila väčší vrtný program. Podľa Bakoša ukáže až koniec roka 2008, či sa tam nachádza ložisko zlata, alebo nie. „Štatisticky sa vo svete začína ťažiť zlato v podobných prípadoch v jednej lokalite zo sto,“ dodal geológ.
Ak by sa nález ložiska pri Detve a jeho rentabilita potvrdili, potrvá ďalších päť až desať rokov, kým by sa v oblasti začalo ťažiť zlato. Odborníci odhadujú, že by mohol byť na Bielom vrchu gram zlata na tonu horniny. Napríklad v Chile a v Turecku ťažia zlato s výťažnosťou 0,8 až 0,9 gramu zlata na tonu.
Ťažobná spoločnosť EMED Mining chce pokračovať v hľadaní zlata v oblasti Slatinských Lazov, Bieleho vrchu a neďalekej Kráľovej. Platnosť povolenia na prieskum má spoločnosť do konca roku 2009.
Zvýšenie životnej úrovne
Starostka Slatinských Lazov Darina Hroncová si od možnej ťažby zlata sľubuje zvýšenie životnej úrovne a zamestnanosti v obci. Hovorí však, že všetko je len v rovine úvah.
„Možno by sme sa stali atraktívnejší a známejší. Ak by sa tu začalo stavať, možno by sa na Lazoch zvýšil aj počet obyvateľov,“ dodáva.
Zlato na Slovensku
Najznámejším miestom plánovanej ťažby zlata na Slovensku je povrchový lom v Šturci pri Kremnici, ktorý sa stretol s veľkým odporom Kremničanov. Kanadský investor Tournigen Gold plánuje vyťažiť počas desiatich rokov 920-tisíc uncí zlata.
Vedenie dcérskej spoločnosti Kremnica Gold ešte v polovici minulého roku verilo, že začne ťažiť zlato v povrchovom lome pri Kremnici približne za dva a pol roka.
Predstavitelia Kremnica Gold uvádzajú, že pri súčasných svetových cenách zlata je Šturec jediné ložisko na Slovensku, ktoré je vzhľadom na zásoby ekonomicky vhodné na povrchovú ťažbu zlata a striebra.
Za tisícročnú tradíciu ťažby zlata v Kremnici vyťažili odhadom od 40 do 70 ton zlata.
O ťažbu zlata na Slovensku sa začali zahraničné firmy zaujímať po prudkom náraste jeho ceny. Okrem Tournigen Gold robí prieskum možnosti ťažby v okolí Detvy a Slatinských Lazov aj cyperská spoločnosť EMED Mining. Aktivity Cyperčanov sa zatiaľ nestretli s odporom miestnych obyvateľov.
Na Slovensku sa zlato vyskytovalo v Malých Karpatoch, napríklad pri Pezinku, v Nízkych Tatrách na Magurke, v Slovenskom rudohorí pri Zlatej Idke, v Kremnických vrchoch, v Slanských vrchoch, v Štiavnických vrchoch v okolí Pukanca, Novej Bane, Hodruše a Banskej Štiavnice, ale aj na Poľane, v Malej Fatre, Tríbeči či v Považskom Inovci.
(wm)