BRATISLAVA. Rada Slovenskej televízie súhlasila s plánom vedenia STV urobiť tento rok znova stratu. Od štátu očakáva miliardu korún navyše, desatinu chce použiť na krytie straty, zvyšok má zhltnúť projekt športového kanála STV3.
VIDEO - Rada Slovenskej televízie súhlasila s plánom vedenia STV urobiť tento rok znova stratu
KAMERA: Miroslav Kern
Isté nie sú ani ostatné zásadné položky televízneho rozpočtu. Príjem z koncesionárskych poplatkov sa má zvýšiť o viac ako 200 miliónov korún. Má ich priniesť nový zákon, o ktorom ešte parlament nerokoval. STV v svojom rozpočte nehovorí nič o tom, ako chce vykryť stratu za minulý rok. Potrebuje na to vyše 200 miliónov korún. Ak by vláda koncom roka STV nepomohla špeciálnou dotáciou, bolo by to o 100 miliónov viac.
VIDEO - Rada STV rokovala o rozpočte za zatvorenými dverami
VIDEO - Miroslav Kollár: STV môžu koncom roka chýbať prostriedky aj na mzdy
KAMERA: Silvia Pňačková
Za takýto rozpočet nehlasovali len podpredseda rady Peter Malec a člen rady Miroslav Kollár. Obaja už teraz upozorňujú, že strata bude určite vyššia aj v tomto roku. Sú presvedčení, že aj ostatné príjmy sú v rozpočte nadhodnotené o minimálne sto miliónov korún. Okrem toho, plánované náklady nepokrývajú to, čo všetko chce STV naozaj vyrábať.
Počiatek: Nerátame s tým
Požiadaviek na štátnu dotáciu je v aktuálnom rozpočte STV viacero, hoci štátny rozpočet s nimi vôbec neráta. Minister financií k tomu len hovorí, že o zámeroch STV nič nevie. „Neprebehli žiadne rokovania s manažmentom STV. Nehovorili sme ani o tom, akým spôsobom budeme riešiť STV v tomto roku,“ povedal minister Ján Počiatek. Rozpočet s tým podľa neho samozrejme neráta, „ale máme vytvorené rezervy na vykrývanie nepredvídateľných udalostí.“
Na otázku, či je dobré, že STV automaticky vo svojom rozpočte ráta so stratou, ktorú štát vykryje, povedal, že jeho ministerstvo chce začať riešiť problémy systémovo. „Určite nebudeme akceptovať, že sa plánuje strata. To je neprípustné.“
Stratový rozpočet STV neprekvapil ani ministra kultúry Mareka Maďariča. „Je to chronická choroba financovania verejnoprávnych médií vyše desaťročie.“ Rátať automaticky s dotáciou je podľa neho nesystémové a vytvára to podozrenie, čo bude štát pýtať za poskytnutie dotácie.
Ministerstvo kultúry podľa Maďariča pripravuje viacero opatrení, napríklad aj zmluvu medzi štátom a verejnoprávnymi médiami. Sám by však „určite nejakú pomoc štátu podporil“. Tretí kanál je podľa neho „natoľko dôležitý cieľ, že by sa ho mal štát pokúsiť naplniť“. Zároveň dodáva, že nechce, aby toto vyjadrenie bolo brané ako prísľub peňazí pre STV.
O verejných zdrojoch tajne
Aktuálny rozpočet je dielom súčasného vedenia štatutára Jozefa Mračnu. Pomáhali mu predseda Rady STV Bohumír Bobocký a niekoľkí ďalší členovia rady a Dozornej komisie. Pri rokovaní o rozpočte tak kontrolovali a schvaľovali to, čo pripravovali.
Predseda Bobocký navyše zariadil, aby rokovanie o rozpočte bolo neverejné. Vysvetlil, že niektoré informácie v rozpočte sa „týkali strategických investícií a rozhodnutí, napríklad v oblasti programu a akvizícií, ktoré jednoducho sú tam a zmluvy podliehajú obchodnému tajomstvu.“ Pred hlasovaním o neverejnom rokovaní členom rady sľúbil, že záznam o rozpočte bude zverejnený na internete. Slovo nedodržal. „O 2,5 miliarde verejných zdrojov sa rokovalo neverejne, čo nemá oporu v zákone, ale ani v rokovacom poriadku rady STV,“ povedal Malec, ktorý spolu s Kollárom bol proti tajnému rokovaniu.
STV 3 má termín, chýbajú peniaze
Hoci verejnoprávna televízia už takmer rok avizuje štart svojho športového programu STV3, dodnes naň nemá peniaze. Štart kanála je naplánovaný na deň otvorenia olympijských hier v Pekingu, na 8. augusta.
Televízia sa len teraz chystá pýtať na štart 103 miliónov korún. Pod hlavičkou rozvojového projektu plánuje žiadať od štátu na technológie potrebné pre STV 3 do budúcnosti ďalších 750 miliónov korún.
Na otázku, či je štart kanála v auguste reálny, dočasný šéf STV Jozef Mračna na rokovaní rady odpovedať nevedel. „Tento projekt spustíme, až keď sa naň nájdu peniaze, zhodli sme sa na tom aj s dozornou komisiou,“ doplnil ho predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Členka rady Naďa Lazarová poznamenala, že je škoda, že sa na to nemyslelo skôr.
(hr)
Rozpočet STV
náklady – 2, 5 miliardy korún
výnosy – 2, 38 miliardy korún
príjem z koncesionárskych poplatkov – 1,72 miliardy korún
náklady na výrobu programu – 1, 07 miliardy korún
priemerná mesačná mzda v STV – 31 tisíc korún
plánovaný počet zamestnancov do konca roka 2008 - 989
Zdroj: Rozpočet STV