BRATISLAVA. Európska komisia zrejme zaviaže Slovensko, aby 14 percent energie vyrobilo do roku 2020 z obnoviteľných zdrojov. Píše sa to v smernici, ktorú zverejní dnes. Zatiaľ Slovensko takto vyrába tri až štyri percentá energie.
„Je to veľmi ambiciózny cieľ, ale urobíme všetko pre to, aby sme ho splnili,“ povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Vyžiada si to vraj investície 3,5 miliardy eur.
„Percento je dosť vysoké, keďže vláda dnes neposkytuje obnoviteľným zdrojom takmer žiadnu podporu,“ povedala Martina Semanová zo Slovenskej agentúry pre obnoviteľnú energiu. Upozornila, že na ministerstve sa im venuje jeden zamestnanec.
Dotované ceny
Zvara hovorí, že ministerstvo plánuje najmä využívať viac biomasu a obnoviteľnú energiu podporiť aj cez garantované výkupné ceny. Minister Ľubomír Jahnátek minulý rok vyhlasoval, že prioritou sú aj dotácie pre obyvateľov na slnečné kolektory a kotly na biomasu. Peniaze na ne však nenašiel.
Alfréd Gottas z firmy, ktorá vyrába slnečné kolektory, hovorí, že je to škoda.
Rezort životného prostredia má na obnoviteľné zdroje v rozpočte 0,26 miliardy. Ako ich využije ešte nevie, rozpis spracúva. Záujemcov zatiaľ hovorca ministerstva odkázal na eurofondy a Environmentálny fond. Gottas upozorňuje, že fond podporuje najmä výstavbu čistiarní a vodovodov, a eurofondy sú určené pre firmy.
Slovensko je za jadro
Komisia delí medzi krajiny únie záväzok z minuloročného summitu – vyrobiť do konca roku 2020 z obnoviteľných zdrojov 20 percent energie.
So záväzkom súhlasil aj premiér Robert Fico, pre Slovensko však za reálnych označil 12 percent. Na summite s Čechmi či Francúzmi presadzoval skôr jadrovú energiu.
Na ministerstve hospodárstva
sa venuje obnoviteľným zdrojom
jeden človek.
Martina Semanová,
Slovenská agentúra
pre obnoviteľnú energiu