BRATISLAVA. Na Slovensku pretrvávajú bariéry, ktoré podnikateľom bránia slobodnejšie rozvíjať ich aktivity. Za posledné obdobie sa síce prijali kroky, ktoré čiastočne zjednodušili administratívnu náročnosť, podnikateľov však naďalej trápi vysoké odvodové zaťaženie, slabá vymožiteľnosť práva či zbytočné zaťažovanie administratívou.
Vyplýva to zo správy o stave podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorú včera schválila vláda.
Minister nechcel odpovedať
Včera sa vláda zaoberala správou o stave podnikateľského prostredia, ktorú predložilo ministerstvo hospodárstva. Správa hovorí, že v hodnotení podnikateľského prostredia Svetovou bankou (Doing Business 2008) za rok 2006 až k 1. júlu 2007, sme si polepšili.
„V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa kvalita podnikateľského prostredia zlepšila a ustálila sa na 32. priečke,“ píše ministerstvo hospodárstva. Polepšili sme si o štyri miesta a za nami ostali ostatné krajiny V4.
Na to včera upozornil aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Neodpovedal však na otázku denníka SME, ako hodnotí správu o globálnej konkurencieschopnosti, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Aj tá bola v správe ministerstva spomínaná. V rámci tohto hodnotenia sme za minulý rok oproti roku 2006 klesli o štyri miesta na 41. priečku. Pred nás sa dostali aj Saudská Arábia a Portoriko, ktoré tam predtým neboli. „Pán redaktor, neviem, či chcete navodiť zlú atmosféru, alebo ste zle informovaný, bolo to presne naopak, ako ste položili otázku,“ reagoval minister na otázku a držal sa len hodnotenia Svetovej banky.
Na opakovanú otázku odpovedal: „Prosím vás, pozrite si materiál. Poprosil by som, aby ste verejnosť objektívne informovali, a nie takto zavádzali,“ povedal Jahnátek a odmietol odpovedať na ďalšie otázky.
Hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara pripomenul, že aj hodnotenie nadácie Heritage Foundation a denníka Wall Street Journal pozitívne zhodnotilo podnikateľské prostredie na Slovensku.
Podpory deformujú trh
Podľa správy ministerstva podnikateľov najviac trápi „komplikovaná a často sa meniaca legislatíva, administratíva, vysoké odvodové zaťaženie a slabá vymožiteľnosť práva“. Ministerstvo chce preto na zlepšenie v najbližšom období pripraviť stratégiu podpory malého a stredného podnikania.
„Akákoľvek podpora špecifickej skupiny podnikateľov deformuje podnikateľské prostredie, pretože zvýhodňuje vybraných podnikateľov,“ povedal riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Robert Kičina. Podľa neho, ak chce štát podporiť podnikanie, má zjednodušiť administratívne povinnosti a zefektívniť inštitucionálny rámec podnikania pre všetkých.
Ministerka práce Viera Tomanová je však presvedčená, že podmienky pre podnikateľov sa ničím nezhoršili. „V rámci porovnania s krajinami Európskej únie patríme ku krajinám s najnižším daňovým a odvodovým zaťažením.“
Kičina s tým nesúhlasí. „Máme veľmi vysoké odvodové sadzby, no odvodov sa v pomere k HDP vyberie takmer najmenej v únii.“ Podľa neho táto skutočnosť svedčí o tom, že sociálny systém funguje neefektívne.
Všetky agentúry sú modré
PAS každý štvrťrok hodnotí podnikanie u nás. Podobne to robí aj Štatistický úrad, ktorý vydáva Index ekonomického sentimentu. Ten meria nálady firiem v maloobchode, stavebníctve, službách a priemysle a nálady obyvateľov. Tieto indexy od nástupu vlády klesajú.
„To, čo dávajú modré agentúry, ktoré vznikli pod taktovkou pána ministra Mikloša, úmyselne a dlhodobo od nástupu tejto vlády dávajú presný opak toho, čo hovoria svetové štatistiky,“ povedal Jahnátek.
Na otázku SME, či aj Štatistický úrad je „modrou agentúrou“, odmietol minister odpovedať a odišiel.
Členmi PAS sú pritom napríklad aj také podniky, akými sú SPP, Slovak Telekom, Orange či Slovnaft.
Odporúčania za zlepšenie podnikateľského prostredia
schvaľovanie zákonov v skrátenom konaní využívať len ojedinele,
zákony predkladať jednoduché, čitateľné, stručné a jednoznačné,
do návrhov zákonov zahrnúť hodnotenie dosahov navrhovaného zákona na podnikateľské prostredie pomocou jednotnej metodiky,
zaviesť povinnosť príslušného rezortu vyhodnocovať skutočné dosahy prijatých predpisov s určitým časovým odstupom od ich prijatia,
zrealizovať analýzu administratívneho zaťaženia podnikateľov,
pokračovať vo vytváraní podmienok pre spravodlivé riešenie sporov bez zbytočných prieťahov,
zjednodušiť administratívne postupy pri začatí podnikania,
uznať ako výdavky ovplyvňujúce základ dane z príjmu vlastnú prácu živnostníka a umožniť tvorbu a čerpanie sociálneho fondu i pre živnostníka za rovnakých podmienok ako u zamestnanca,
zvážiť možnosť daňového zvýhodnenia osôb, ktoré investujú do rizikového kapitálu,
vytvoriť podmienky v školstve pre zmenu filozofie od zamestnaneckej k zamestnávateľskej spoločnosti,
prijať opatrenia na zníženie administratívnej náročnosti súvisiacej so zamestnávaním (prijímanie zamestnanca, systém odvodov).
Zdroj: ministerstvo hospodárstva