MOSKVA, BRATISLAVA. Najskôr ruské médiá priniesli iba zaujímavú správu: polícia v stredu zatkla majiteľa obchodnej siete Arbat-Prestige Vladimira Nekrasova pre daňový únik vo výške 49,5 milióna rubľov. Vtedy ešte nikto okrem zasvätených kriminalistov netušil, čo bude nasledovať. Prvé správy hovorili iba o tom, že s Nekrasovom zadržali aj istého ukrajinského podnikateľa Sergeja Schneidera. Senzácia prišla až včera. Ministerstvo vnútra oznámilo, že Schneider je jedno z mnohých mien, ktoré používa vplyvný boss ruskej mafie Semjon Mogilevič.
Oboch mužov pri akcii chránila skupina bodyguardov, asi päťdesiatke elitných policajtov však nekládli odpor.
Z veksláka boss mafie
Mogilevič (61) v posledných rokoch vystupoval hneď pod niekoľkými menami, vlastní viacero pasov a je občanom najmenej troch krajín. Pre 45 obvinení vrátane prania špinavých peňazí, podvod a vydieranie po ňom pátrala aj FBI. Ani po jeho zatknutí však nie je jasné, či sa za tieto zločiny bude zodpovedať. Spojené štáty nemajú s Ruskom dohodu o vydávaní zločincov.
Mogilevičova kriminálna kariéra trvá už niekoľko desaťročí. V sedemdesiatych rokoch dva razy nakrátko sedel vo väzení za vekslovanie. V nasledujúcom desaťročí zbohatol podvodmi na židovských emigrantoch z Ruska. Ku koncu milénia sa zaplietol do rozsiahlych podvodov s ľahkými vykurovacími olejmi v strednej Európe.
V deväťdesiatych rokoch sa jeho základňou stala Budapešť. V tomto období operoval aj na Slovensku a v Česku, kde podľa odhadov až tretina nafty predanej na čerpacích staniciach pochádzala práve z jeho podvodov. V Prahe založil spoločnosť Arigon CS, pobočku svojej vlajkovej spoločnosti Arigon Limited na Normanských ostrovoch.
Okrem iných aktivít Arigon vlastnila Casino Club Twenty One a pražský podnik U Holubů, z ktorého po policajnej razii v roku 1995 v putách vyviedli 30 ruských mafiánov. Pražský telefón firmy Arigon dnes zdvíhajú zamestnanci čínskej reštaurácie, ktorí tvrdia, že o Mogilevičovi v živote nepočuli.
Známy ako „chytrý Don" pre titul z ekonómie a sofistikované podvody dokázal Mogilevič oklamať aj americkú FBI, keď koncom deväťdesiatych rokov obral investorov pensylvánskej spoločnosti YBM Magnex o vyše 150 miliónov dolárov.
Muž rôznych mien
Keď FBI v roku 1999 v Budapešti otvorila svoju regionálnu pobočku na boj proti Mogilevičovým podvodom s palivami, mafián sa presunul späť do Moskvy, kde bol nadlho chránený pred americkými prenasledovateľmi.
V Rusku zažiaril pred pätnástimi rokmi ako vodca slávnej „Solnocevskej" mafie. Odvtedy si priezvisko zmenil najmenej sedemkrát. Volal sa napríklad Suvorov, Teleš či Palagniuk. V podsvetí ho však nenazvali inak ako jednou z dvoch prezývok - pre priateľov bol Seva, pre známych Don Semjon.
Nakoniec sa mu pravdepodobne stal osudný návrat na Ukrajinu, kde sa zapojil do „plynárenskej vojny". V roku 2006 ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková odhalila jeho väzby na spoločnosť RosUkrEnergo, rusko-ukrajinského prostredníka v obchode so zemným plynom.
„Keď som bola premiérkou, zabezpečili sme pre ukrajinského prezidenta dôkazy, že za RosUkrEnergo sú silné kriminálne štruktúry," povedala Tymošenková pre BBC. „Niet pochýb, že za celou operáciou stál Mogilevič."
Ruský mafiánsky boss Semion Mogilevič sa dostal do rúk spravodlivosti až po desaťročiach podvodov v Európe i v Amerike v úctyhodnom veku 61 rokov.