BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj zo SNS musí čo najskôr vyriešiť, čo urobí s vyše dvetisíc pripomienkami, ktoré došli k jeho návrhu školského zákona. Mení ním vyše 20 rokov starú normu.
Nový zákon by mal začať školskú reformu a školy by sa ním mali riadiť už od nového školského roku, teda od septembra.
Mikolaj pôvodne plánoval, že vláda zákon odobrí v marci a v máji ho schvália poslanci. Hovorí, že termíny stihne.
Základom je menej učiva
Základom reformy by mala byť redukcia učiva. Nepotrebnú látku „vyhadzujú“ predmetové komisie, ktoré pripravujú Štátny vzdelávací program.
Mikolaj hovorí, že jeho návrh je už takmer hotový, vyjadriť sa k nemu majú aj učitelia z praxe. Žiadal o to jeho poradca Miron Zelina.
Zelina povedal, že niektoré komisie nepochopili zmysel reformy. Z učiva neubrali, ale naopak, pridali. Priznal, že ak nedostanú ešte viac času, reforma bude „šitá horúcou ihlou“. Mikolaj chce mať školský program hotový do polovice februára.
Analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová si myslí, že termíny sú nereálne. „Sú politickou objednávkou, nie serióznym odhadom.“ Keď v roku 2006 pripravovala školský zákon, navrhovala, aby bol štátny program hotový do troch rokov od prijatia zákona.
Treba aj učiť po novom
Viacerí odborníci sa tiež zhodujú, že nestačí znížiť množstvo učiva. Treba aj učiť po novom a obávajú sa, že reforma tento účel nesplní.
Mikolaj sa spolieha na to, že ak budú učitelia musieť odučiť menej učiva, budú môcť učiť po novom. „Necháme na učiteľov, ako ten obsah budú interpretovať,“ povedal.
Zelina však priznáva, že na pedagogických fakultách sa zatiaľ učitelia dostávali k novým metódam len v teórii. „Žiaľ, sú preberané len teoreticky, nemajú šancu si ich preskúšať.“
Reforma sa začne postupne
Zelina navrhuje, aby ministerstvo naštartovalo reformu postupne od materských škôl a prvého stupňa. O rok by pribudol druhý stupeň a o ďalší aj stredné školy.
Mikolaj nesúhlasí, chce začať od všetkých „prvákov“. Od septembra by sa mali po novom teda učiť prváci, piataci aj prváci na stredných školách.
„Je to tak dobre. Inak by to trvalo osem rokov, nie štyri,“ hovorí Mikolaj.
Spor je ajo počet žiakov
Ministerstvo navrhuje, aby sa do roku 2012 znížil počet žiakov v triedach. Učiteľ by sa mal venovať najviac 22 prvákom, v druhom až štvrtom ročníku by malo byť do
25 a na druhom stupni 28 žiakov.
Školské odbory chcú, aby tieto počty platili už od septembra. Žiadajú, aby sa každý rok znižovali počty o 10 percent, až na 15 žiakov na prvom stupni, 18 na druhom a 20 žiakov na strednej škole.
Združenie miest a obcí je proti plošnému znižovaniu. Školy budú musieť prijať nových učiteľov, niektoré budú mať málo učební.