BRATISLAVA. Niekoľko náročných otázok o budovaní skládky takmer v centre Pezinku včera pripravili poslanci parlamentného výboru pre životné prostredie. Odpovede očakávajú v utorok v parlamente, kam predvolali šéfov inštitúcii, ktoré povolili vybudovanie skládky pre bratislavský kraj v malebnom malokarpatskom meste.
Ťažké otázky
Na Krajskom stavebnom úrade v Bratislave a Inšpektoráte životného prostredia sa rozbieha poslanecký prieskum. Poslanci sa zaujímajú, prečo stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na skládku v Pezinku v rozpore s územným plánom mesta. Inšpektorátu sa chcú pýtať, prečo územné rozhodnutie utajil a vylúčil odkladný účinok odvolania. S výstavbou skládky sa tak môže začať, hoci beží odvolanie.
VIDEO: Pezinské smetisko sa už dostalo do pozornosti parlamentu
VIDEO: Eugen Korda
Vysvetlenie majú poslancom podať do utorka aj ministri životného prostredia a výstavby - vysvetliť majú sporné rozhodnutia svojich podriadených.
„Kroky, ktoré prebehli, vykazujú pochybenia štátnych úradov, možno až klientelizmus,“ tvrdil poslanec SMK Zsolt Simon. Ministerstvo životného prostredia vyzval, aby zrušilo rozhodnutie umožňujúce začať s výstavbou skládky budúci týždeň, hoci beží odvolanie. Ministerstvo tvrdí, že to nie je v jeho kompetencii.
Včera si výbor vypočul aktivistov a primátora. Poslanec Smeru a viceprimátor Pezinka Ján Čech počas zasadnutia nevystúpil. K prípadu sa odmieta vyjadriť a v parlamentnej rozprave neskôr označil kauzu za vymyslenú. Iný člen výboru Tibor Lebocký zo Smeru urýchlený prieskum podporil.
Na čele Krajského stavebného úradu v Bratislave stojí nominat Smeru Ján Man mladší, vlastník pozemku pod zamýšľanou skládkou a syn podnikateľa Jána Mana staršieho, ktorý o povolenie skládky žiada.
Sporný návrh
Parlament sa zaoberal aj návrhom novely zákona poslancov Smeru Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovačócyho, ktorá má riešiť podobné situácie, k akej došlo v Pezinku. Poslanci navrhli, aby investor nemusel dbať na aktuálny územný plán mesta, ak ho mesto zmenilo až počas konania. Pezinok skládku v pláne zakázal v roku 2002.
Zmajkovičová súvis s pezinským prípadom odmietla.