Útočníka Floridy ešte v nedeľu operovali, zostavuje sa v nemocnici.
BUFFALO, BRATISLAVA. Slovenskému hokejistovi Richardovi Zedníkovi šlo v nedeľňajšom zápase Buffalo - Florida o život. Deväť minút pred koncom riadneho hracieho času ho fínsky spoluhráč Olli Jokinen na ľade zasiahol korčuľou do krku, z rany mu striekala krv. Zedník nespanikáril, rukou si tlačil na krk, odkorčuľoval na svoju striedačku, kde mu poskytli pomoc. Následne ho odviezli do nemocnice.
Diváci v zaplnenej vyše 18-tisícovej aréne aplaudovali, keď hlásateľ oznámil správu lekárov, že Richardov stav je stabilizovaný. Ešte v ten večer ho operovali.
Domáci tím vyhral 5:3, ale v tej chvíli výsledok nikoho nezaujímal.
Zedník nespanikáril
Bežala 51. minúta stretnutia tímov Sabres a Panthers (stav 4:3). Za pukom v rohu klziska vyrazil útočník hostí Jokinen, pri mantineli sa zrazil s obrancom Buffala Clarkom MacArthurom. Jokinen padal na ľad tvárou dolu a prvá noha mu vystrelila vysoko hore práve vo chvíli, keď spoza bránky korčuľoval Zedník tiesnený českým obrancom Sabres Jaroslavom Špačkom. Korčuľa prerezala Zedníkovi krčnú tepnu.
Slovenský útočník spadol na kolená, ale keď zbadal krv na ľade, duchaprítomne sa zdvihol a sám korčuľoval na striedačku.
VIDEO YouTube: Nešťastné zranenie Richarda Zedníka korčuľou Oliho Jokinena
Lekári zastavil krvácanie
„Bol som blízko pri Richardovi, videl som krv na jeho krku,“ priblížil hrôzostrašný moment pre server denník Buffalo News Jokinen. „V prvej chvíli som nevedel, že Zedníka zasiahla moja korčuľa. Spadol som na ľad. Keď som si však pozrel videozáznam, nebolo mi všetko jedno. V hokeji sa pritrafia rôzne nepríjemné zranenia - boľavé koleno či zlomená ruka. Ale to je nič oproti úrazu, keď môže človek zomrieť. Je to hrozné.“
Pri lavičke tímu hostí sa Zedníka najprv ujal fyzioterapeut Dave Zenobi, na krvávajúce miesto mu pritlačil uterák a viedol ho do ošetrovne.
Tam zastavili krvácanie lekári mužstva Les Bisson a William Hartrich. Po desiatich minútach odviezli vo výstroji nášho hokejistu do nemocnice, kde ho operovali.
Kouč ocenil hráčovu reakciu
„Richard sa správne rozhodol a hneď po zranení prikorčuľoval na striedačku,“ ocenil Zedníkovu reakciu kouč Floridy Jacques Martin. „Tým určite ušetril drahocenný čas a umožnil nášmu fyzioterapeutovi Zenobimu, aby mu zmiernil krvácanie.“
Obranca Floridy Steve Montador sledoval zraneného spoluhráča z lavičky: „Richard bol bledý, mal neprítomný pohľad. Je skvelý, že v ťažkej chvíli zareagoval najlepšie, ako sa dalo.“
V tej chvíli si Rip Simonick, ktorý má na starosti výstroj, na striedačke Buffala spomenul na podobný incident z roku 1989: „Vtedy si brankár tímu Sabres Clint Malarchuk, zasiahnutý korčuľou súpera, zachránil život tým, že si stlačil ranu na krku. Teraz urobil Zedník to isté."
Jokinen už nechcel hrať
Keď Zedníka odviedli na ošetrovňu a do nemocnice, v hale zostalo ticho. Rozhodcovia a tréneri zvažovali, či sa má v zápase pokračovať. Nakoniec z ľadu zoškrabali krv a súboj po 15 minútovom prerušení dohrali.
„Podľa mňa sa už nemalo pokračovať,“ povedal pre server tsn.ca Jokinen. „Boli sme v šoku. Sú aj dôležitejšie veci, ako dohrať hokejový zápas. Keby bolo na mne, išiel by som s Richardom do nemocnice.“
Kouč Buffala Lindy Ruff: „Neviem, čo by bolo lepšie. Ale vedel by som pochopiť, keby v tej chvíli zápas zrušili. Ja som nakoniec súhlasil, aby sa hralo.“
Mužstvo Panthers sa po stretnutí vrátilo na Floridu, so Zedníkom zostali fyzioterapeut Dave Zenobi aj asistent generálneho manažéra Randy Sexton. Neskôr za ním z domu pricestovala manželka Jessica.
Podľa vyhlásenia hovorcu klubu operácia dopadla úspešne, Zedník sa zotavuje v nemocnici.
Lekár: Hokejový nôž býva aj rezná zbraň
Lekár hokejovej reprezentácie DALIMÍR JANĆOVIČ si myslí, že Jokinenova korčuľa tepnu na krku spoluhráča Richarda Zedníka, našťastie, nepreťala. Porušila len jej cievnu stenu.
Podľa čoho usudzujete?
„Tlak striekajúcej krvi nebol predsa len taký silný. V horšom prípade naozaj hrozí takzvaná sekundová smrť. Športovcov organizmus je rozpumpovaný, hrdlo pod tlakom je blízko srdca. Vždy hrozí hypoxia z nedokysličenosti a trvalé následky poškodenia mozgu. V Richardovom prípade k tomu podľa dostupných informácií nedošlo.“
Nekontrolovaný pohyb ostrej korčule v kombinácii s padajúcim hráčom, konkrétne vzrastom nižším Zedníkom, sa javí ako najnebezpečnejšie zranenie v hokeji.
„Predpokladám že šlo o rezný mechanizmus, Jokinenov nôž korčule sa potiahol po spoluhráčovom krku, čo je tiež značná komplikácia. Dá sa povedať, že Richard si zachránil život vlastnou duchoprítomnosťou. Nepodľahol posttraumatickému šoku a ponáhľal sa na striedačku.“
Zažili ste vo svojej praxi podobnú situáciu?
„Chvalabohu, nie. Len rozrezané predlaktie na verejnom korčuľovaní, čo tiež vyzeralo dramaticky, krv prudko striekala.“
Váš syn, útočník hokejovej dvadsiatky, v extralige už nenosí chránič krku, ktorý je u nás do osemnástich rokov povinný. Nenaliehali ste naňho?
„V zásade nechápem každého hokejistu, čo nepoužíva chránič krku. Aj keď ide o veľmi raritnú možnosť zranenia. Hráči si zvykli na vnútroústne chrániče zubov, plexisklá, čo ich oveľa viac pocitovo obmedzujú. Chránič krku je minimálna záťaž, bez problémov sa naň dá zvyknúť. Moderné materiály sú ľahké a vzdušné. Hlavné je, že môžu zachrániť život.“
(ju)
Smrť na ľade zrodila pravidlo
Štyritisíc divákov na štadióne vo švédskej More ostalo stuhnutých na kameň ešte dlho po zápase. Pätnásteho októbra 1995 v zápase s Brynäs za pár sekúnd vystriekal zo žíl spolu s krvou aj život 28ročného domáceho hokejistu Bengta Akerbluma.
Nestihli ho z ľadu ani zdvihnúť.
Po tragickom zaťatí korčule do krku švédsky hokejový zväz ako prvý na svete okamžite zaviedol povinnosť nosiť chrániče krku pre všetky juniorské tímy. Od roku 2001 ju rozšíril aj pre seniorov. Vrátane tréningov.
Včera s ním nastupoval na zápas svojho Leksandu v Huddinge aj dlhoročný slovenský reprezentant Róbert Petrovický: „Zvykol som si bez problémov. Užitočná vecička. Horšie bolo utorkové ráno, keď mi manželka oznámila, čo sa stalo nášmu priateľovi Rišovi Zedníkovi. Ostal som sedieť a dlho som váhal, či vôbec pocestujem na zápas. Zobralo ma to rovnako ako Šárku. Sama zažila, aký je to pocit. Oči zatvárala v Atlante, keď to postihlo jej brata Vladimíra Vujtka v NHL.
Smutný autobus
V autobuse Leksandu bolo vidno, že ani český legionár Libor Procházka nie je vo svojej koži. „Jemu sa to stalo pred desiatimi rokmi,“ vysvetlil Petrovický. „Libor iba potichu prehodil, že si pamätá, ako jeho biely dres vtedy v momente sčervenel od krvi. “
Zeiter už bez chrániča nehrá
Róbert Petrovický si pomalými slovami vybavil hrozný obraz, ktorý videl na vlastných korčuliach pred siedmimi rokmi v švajčiarskej lige Ambri - Zürich. Hosťujúcemu dlhoročnému kapitánovi Švajčiarska Michelovi Zeiterovi visel život na vlásku. Zachránili ho včas, dodnes hrá hokej v Langnau, no na ľad nevkročí bez chrániča krku.
Manažér švédskeho zväzu Tibor Gregor po správe o Zedníkovi obnovil myšlienku, ako zaviesť povinné chrániče aj pre národný tím, ktorý využíva medzierku v pravidlách Medzinárodnej hokejovej federácie.
Fínov prinútil sponzor
Reprezentanti Fínska už dva roky nastupujú s obojkami na krkoch upínaných suchým zipsom. Núti ich k tomu zmluva s generálnym sponzorom, ktorý si želal svoju reklamu na fotogenickom mieste.
U nás sa ani neuvažuje
Na Slovensku sa podľa riaditeľa Pro-Hokeja Vladimíra Paštinského o chráničoch krku nad hranicu osemnásť rokov neuvažuje. „Pravdepodobnosť zranení krku je stále minimálna.“
Vojtech Jurkovič
Rišo sa zachoval statočne
Hrôzostrašné zranenie Richarda Zedníka si včera na druhej strane zemegule v ruskom Magnitogorsku pozrel na internete aj slovenský obranca Martin Štrbák.
„Rišo sa zachoval statočne, krvácajúci korčuľoval dokonca na vzdialenejšiu striedačku. Zranenie znova otvorí diskusiu: hrať či nehrať s chráničom krku. Ja som ho nosil vo fínskej lige, kde bolo povinné. Zvykol som si. Je to ako s plexisklom na prilbe, používa sa čoraz širšie, aby chránilo zrak,“ povedal Zedníkov spoluhráč z reprezentácie.
(on)
Šokovaná lavička Floridy. Druhý zľava je Fín Olli Jokinen, ktorý v páde korčuľou nešťastne zasiahol Zedníka.
FOTO – ČTK/AP