BRATISLAVA. Poplatok za verejnoprávne médiá už nebudú platiť len tí, čo vlastnia prijímač. Povinnosť platiť štát naviazal na elektrické prípojky. Opozícia preto nový zákon, ktorý nahradí zákon o koncesionárskych poplatkoch, nazvala „zástrčkový“. Parlament ho schválil včera.
Kto má viac nehnuteľností, napríklad byt aj chatu, bude platiť len za jedno odberné miesto, spoločná výška pre domácnosti sa nemení, a je 140 korún. Pre domácnosti, ktoré dosiaľ platili, sa nič nemení - budú platiť ako dosiaľ, ale len jednu úhradu. Tí, ktorí neplatili, dostanú výzvu, aby sa prihlásili do systému, onedlho preto STV a SRo spustia informačnú kampaň. Kto nebude platiť, môže čakať sankcie.
Minister kultúry za Smer Marek Maďarič, ktorý zákon predložil, hovorí, že „zachráni systém verejnoprávneho vysielania“, a sľubuje, že „zvýši efektivitu výberu poplatkov“. Má tiež zabrániť, aby sa niektorí ľudia vyhýbali plateniu koncesií. Zákon podľa prepočtov ministerstva prinesie do rozpočtov verejnoprávnych médií miliardu korún ročne navyše.
Minú ešte viac
Finančnú krízu Slovenskej televízie a rozhlasu nová platba asi úplne nevyrieši. STV už v návrhu rozpočtu na tento rok počítala so zvýšenými príjmami z nových poplatkov, napriek tomu si naplánovala stratu 140 miliónov korún. V skutočnosti bude ešte vyššia, keďže televízia nemá peniaze na plánovaný nový športový kanál.
Šéfka rozhlasu Miloslava Zemková nový zákon považuje len za riešenie súčasných dlhov médií. STV oznámila, že zákon jej prinesie reálne zvýšenie rozpočtu len na najbližšie 3 až 4 roky.
Zákon prešiel s podporou koalície. Opozícia ho kritizuje, Tomáš Galbavý z SDKÚ uvažuje, že sa obráti na Ústavný súd. Zákon je podľa neho nespravodlivý, keďže platiť musia domácnosti, ktoré prijímač nemajú, dokonca aj z oblastí, kde signál STV a SRo nie je. Odhaduje ich spolu na 60-tisíc.
Nápad tu bol už skôr
Aj predchádzajúca vláda pripravila zákon, že fyzické osoby budú platiť podľa toho, či majú elektrinu, do parlamentu sa nedostal. Podľa Slavomíry Sálajovej, ktorá ho pripravovala, oceňuje na novom zákone vyššie príjmy pre STV a SRo. „Návrh však nesie vysoké riziko, že je v rozpore s ústavou a podmienkami spravodlivej hospodárskej súťaže.“ Hrozí podľa nej riziko, že jedna domácnosť bude platiť trikrát - ako odberateľ elektriny, ako zamestnávateľ, a tretí poplatok podľa prechodného ustanovenia, ak má prijímač prihlásený na jedného člena domácnosti a elektrinu na druhého.
Programová ponuka rozhlasu i televízie sa rozšíri až na budúci rok. „Zákon umožní spustenie športového okruhu, rozšírenie programovej ponuky v budúcom roku najmä v oblasti dokumentárnej a pôvodnej hranej tvorby, a tiež ďalší technologický rozvoj,“ povedala Želmíra Habánová z STV.
Ak zákon podpíše prezident, platiť by mal od 1. apríla. Na návrhu spolupracovali STV aj SRo, už v predstihu sa začali prípravy na vzniku spoločnosti, ktorá bude poplatky vyberať.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Zemková: Problém to rieši len dočasne
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu MILOSLAVA ZEMKOVÁ hovorí, že nový koncesionársky zákon je dobrou správou. Onedlho však podľa nej bude peňazí opäť málo.
Čo hovoríte na nový koncesionársky zákon?
„Problém Slovenského rozhlasu rieši len dočasne. Parlament vyriešil akurát to, že môžeme poplatok vyberať celoplošne, bude zvýšený príjem rozhlasu aj televízie, ale o také dva roky predpokladáme, že výška bude nedostatočná a sme tam, kde sme boli.“
Prečo by ste mohli mať o dva roky problém?
„Pretože všetky ceny stúpajú – od energií až po platy a výška poplatku sa nemení.“
Zákon by mal platiť od 1. apríla. Čo to pre vás znamená?
„Koncesionári budú musieť platiť podľa nového systému. Musíme okamžite spustiť informačnú kampaň a zriadiť spoločnosť na výber úhrad. My už ju máme pripravenú.“
Stíha sa to?
„Podľa mňa sa to dá stihnúť, ale bude to tesné. Nová firma bude musieť začať veľmi rýchlo konať.“
Aké je tam riziko, ak sa to nestihne?
„Vypadnú platby. Aj mesačný výpadok pre rozhlas a televíziu môže znamenať, že budú vo vážnej platobnej neschopnosti. Systém je pripravený, ale môže zlyhať ľudský faktor.“
V čom bude nový zákon prínosom pre poslucháča?
„Za to, čo dostaneme navyše, budeme uhrádzať to, čo nemáme tento rok kryté v rozpočte – stredné vlny pre národnostné vysielanie, vysielanie VKV rádia Devín a budeme tiež môcť zvyšovať platy redaktorom a všetkým tým, ktorí na to roky čakajú.“
A programové zmeny pre diváka?
„Predpokladáme, že programu sa to dotkne až na budúci rok, keďže programová štruktúra na tento rok je stanovená. Tam by sme zvýšili podiel pôvodnej premiérovej tvorby.“
Čo hovoríte na myšlienku zrušiť koncesionárske poplatky, aby STV a SRo boli platené priamo zo štátneho rozpočtu?
„Považujem takéto riešenie za krok späť, lebo kto vás platí, vás aj kontroluje a riadi. Nás teraz kontroluje zákon a koncesionár, ale ak by nás mal kontrolovať štát prostredníctvom nejakej exekutívy, tak by to bol problém.“
Opozícia: Daň pre stranícke médiá
„Zákon je o novej dani pre stranícke médiá,“ povedala v rozprave poslankyňa SDKÚ Magda Vášáryová. Upozornila aj na to, že návrh je diskriminačný najmä k malým a stredným podnikateľom.
„Zákon je nespravodlivý, nesolidárny a nevyvážený,“ hovorí Mária Sabolová z KDH. Ján Kvorka zo Smeru si zasa myslí, že je vyvážený a solidárny.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý zopakoval svoj niekdajší návrh, že poplatky by sa mali zrušiť a STV a SRo dostávať peniaze zo štátneho rozpočtu.
Rafael Rafaj zo SNS hovorí, že zákon je dobrou správou pre občanov, pretože sa koncesionárske poplatky nezvyšujú. Opozícia oponuje, že problém sa len presúva na ďalšiu vládu.
(hr)