Učia sa, ako učiť o holokauste

Naši učitelia sa v Izraeli učia, ako žiakom priblížiť tému holokaustu. Niektorí tak bojujú proti antisemitizmu.

V múzeu Jad Vašem mali učitelia prednášky.V múzeu Jad Vašem mali učitelia prednášky. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

TEL AVIV, BRATISLAVA. Náznaky antisemitizmu, ktoré cítila vo svojej triede, priviedli Beatu Nemcovú z Gymnázia v Banskej Štiavnici k tomu, že so žiakmi začala na hodinách angličtiny hovoriť o holokauste.

„Snažím sa žiakom vysvetliť, že každý v holokauste stratený život mal tvár, meno, svoje okolie a rodinu.“ Myslí si, že takýto prístup na žiakov zaberá. Dnes sa v Izraeli so 16 ďalšími učiteľmi z celého Slovenska „učí“, ako o holokauste učiť.

Ružena Kormošová z gymnázia v Spišskej Novej Vsi hovorí, že keby o holokauste učila pred 17. novembrom, mala by veľké problémy, zrejme by ju prepustili zo zamestania. „Vtedy sme povedali, že boli koncentračné tábory, že tam bolo deportovaných množstvo Židov, a to bolo vlastne všetko.“ Možno sa tiež viac zdôrazňovalo, že do koncentrákov brali aj komunistov. „Bola to veľká odvaha, ak niekto za totality hovoril o tejto problematike.“ Dejepis učí už 25 rokov a nespomína si, že by na vysokej škole niekto učil o tejto téme niečo viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Menej vedomostí, viac antisemitizmu

O holokauste je najlepšie učiť cez ľudské osudy, hovoria mnohí učitelia. V Izraeli je to bežné. Celý pamätník holokaustu Jad Vašem, kde slovenským učiteľom prednášali, pripomína najmä ľudské osudy a mená.

Študenti z gymnázia v Spišskej Novej Vsi už napríklad vyhľadávali stratené židovské deti, podieľali sa na obnove židovského cintorína.

Pripomienka ľudských osudov pôsobí aj na deti, ktoré majú pocit, že s učením o holokauste sa to už preháňa, či majú radikálnejšie názory.

Andrea Gálová z 1. súkromného gymnázia v Bratislave hovorí, že s otvoreným antisemitizmom sa na škole nestretla, možno aj preto, že o holokauste začína učiť už desaťročné deti. Iní učitelia s ním skúsenosti majú - od príklonu k nazi-skinheadom, najmä na učňovských školách cez popieranie holokaustu či „nadŕžanie“ Palestínčanom v izraelsko-palestínskom konflikte. Všimol si to napríklad Dušan Jaura z Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Učitelia, ktorí sa zúčastňujú na seminári organizovanom Dokumentačným strediskom holokaustu, ministerstvom školstva a izraelskou ambasádou na Slovensku, hovoria, že v bež­ných osnovách sa holokaustu nevenuje veľa priestoru. Myslia si, že preto, lebo učiva je príliš veľa a na všetko nie je čas.

Viac o holokauste by sa mali žiaci učiť aj podľa Ota Wagnera zo Zväzu protifašistických bojovníkov. Požiadal ministra o doplnenie učebných osnov, pretože mladí podľa neho vedia o holokauste a koncentračných táboroch málo. Zistil to počas prednášok na stredných ško­lách, keď so žiakmi hovoril o tom, čo sám prežil v koncentračnom tábore. Zaskočila ho otázka maturanta, čo cez deň v koncentračnom tábore robil.

Minister chce učiť národné dejiny – ale nie tieto

SkryťVypnúť reklamu

Odborník a bývalý predseda dejepisnej predmetovej komisie Viliam Kratochvíl pochybuje o tom, že by študenti mali o holokauste povrchné vedomosti. Hovorí, že už na základnej škole v deviatom ročníku sa naučia aspoň základy. „Vylučujem, že by to učitelia preleteli.“

Historik Dušan Kováč hovorí, že otázka by si zaslúžila rozšírené vyučovanie. O holokauste by sa podľa neho mali učiť žiaci zo samostatného tematického zošita. „Je to otázka, s ktorou by sa spoločnosť mala vyrovnať.“

Minister školstva Ján Mikolaj ohlásil, že chce pri školskej reforme klásť väčší dôraz na národné a regionálne dejiny, ale viac učiva o holokauste neplánuje. Ministerstvo hovorí, že súčasné osnovy dejepisu látku o holokauste obsahujú, a tak to aj zostane. Ak žiaci prejavia väčší záujem, škola ho bude môcť detailnejšie rozpracovať vo svojom vzdelávacom programe.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vev

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 102
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 308
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 861
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 818
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 537
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 377
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu