BRATISLAVA. Ochorením skleróza multiplex trpí na Slovensku asi osemtisíc pacientov. Keď dovŕšia 45 rokov, lekári im prestanú predpisovať imunomodulačnú liečbu, ktorá tlmí prejavy ochorenia. Liečba starších je drahá a neefektívna, tvrdí ministerstvo zdravotníctva.
„Skleróza multiplex je nevyliečiteľná, ale liečiteľná. Práve imunomodulačnú liečbu by sme mali pacientovi ponúknuť bez ohľadu na vek,“ hovorí Ľubica Procházková z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Skleróza sa prejavuje atakmi, pri ktorých chorým ochrnú končatiny a majú závraty. Na zmiernenie ataku, ktorý už nastal, užívajú kortikoidy. Na to, aby sa ataky ani nezačali, slúži práve imunomodulačná liečba. Pacientom nad 45 rokov sa nepredpisuje už štyri roky, založili si teda združenie Nádej a napísali ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi. Ten sľúbil, že od apríla pacienti, ktorí s liečbou začali pred 45. rokom života, v nej budú môcť pokračovať. „Stále je to diskriminácia, ak niekomu sklerózu diagnostikujú po 45. roku, liečbu nedostane,“ hovorí predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková.
Procházková hovorí, že väčšinou sa ochorenie zistí u tridsiatnikov, ale asi 20 percentám pacientov sa zistí práve vo veku 40 – 49 rokov.
Môžu žiadať o výnimku
Hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová hovorí, že takíto pacienti môžu žiadať poisťovňu o výnimku. Ministerstvo v stanovisku pre médiá cituje aj svojho hlavného odborníka na neurológiu Petra Turčányiho: „Skleróza multiplex je ochorenie s typickým začiatkom v mladšom veku, u starších pacientov je pravdepodobnosť účinnosti liečby nízka.“
Odmieta to prednosta Neurologickej kliniky bratislavskej nemocnice v Ružinove Ľubomír Lisý. „Ak zistíme chorobu neskoro a neskoro začneme s liečbou, môže byť jej efekt malý. Ak ju zistíme po 45. roku života, potrebuje byť chorý liečený rovnako ako dvadsaťročný.“
Ročne stojí liečba pacienta 400- až 700-tisíc korún. Bez liečby podľa Procházkovej polovica pacientov chodí po 15 rokoch s oporou a nemôže sa starať o domácnosť. Pri liečbe sa ich počet redukuje o dve tretiny.