SME

KDH je neobnoviteľné, odchádzame

Mikloško, Palko, Minárik a Bauer opúšťajú Kresťansko-demokratické hnutie.

(Zdroj: SITA)

František Mikloško, Vladimír Palko, Rudolf Bauer a Pavol Minárik odchádzajú z Kresťansko-demokratického hnutia. Informovali o tom na tlačovej besede.

"Všetci štyria sme dospeli k rozhodnutiu, že KDH je neobnoviteľné. Dnes sa stal doktrínou KDH politický pragmatizmus a oportunizmus. Nechceme byť už v hnutí, kde sú ideológovia Brocka, Fronc a Sabolová, a kde sa predseda Pavol Hrušovký nie je schopný k ničomu vyjadriť, lebo obhajuje len svoju pozíciu," povedal František Mikloško."

SkryťVypnúť reklamu

Štyria poslanci vystupovali samostatne už v minulosti.

VIDEO - Palkova skupinka odchádza

VIDEO: Eugen Korda

Nechceli ísť so Smerom

Vladimír Palko potvrdil, že základným momentom, ktorý štvoricu odcudzil KDH, bol odpor dnes odchádzajúcej štvorice proti vstupu do koalície so stranou Smer. Súčasné vedenie na čele s Hrušovským naopak so Smerom chcelo ísť do vlády.

"Dnes už každý vidí, že my sme mali pravdu, napriek tomu si KDH odmieta chybu uznať. Ako máme žiť v takomto oportunistickom a cynickom prostredí?" spýtal sa Palko. "Rok a pol sme zápasili s ilúziami funkcionárov KDH, že so Smerom by to mohlo fungovať," konštatoval.

"Krajskí tajomníci vytvárajú atmosféru poslušných a neposlušných, dobrých a zlých kádehákov, čím menia tvár KDH tak, že je proces návratu nemožný," povedal František Mikloško o atmosfére v hnutí. Mikloško vylúčil, že by sa ešte kedykoľvek v budúcnosti do KDH mohol vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vinníkom je Hrušovský

Za hlavného vinníka situácie v KDH poslanci označili predsedu hnutia Pavla Hrušovského.

"Predseda hnutia sa už dostal do pozície, kde nebol schopný urobiť žiaden krok, nebol sa schopný rozhodnúť, povedal František Mikloško. "Vo svojej funkcii zásadným spôsobom zlyhal," dodal Palko.

Predseda strany Pavol Hrušovský sa podľa svojho hovorcu Martina Krajčoviča k situácii vyjadrí v piatok poobede po rokovaní predsedníctva. Podpredsedovia KDH dnes najmä reagovali na obvinenia svojich bývalých kolegov.

"KDH sa nikdy nespreneverilo svojim hodnotám a idei, na ktorej vzniklo. Nikdy nepodľahlo nejakému pragmatizmu," povedala ČTK podpredsedníčka KDH a šéfka jeho poslaneckého klubu Mária Sabolová. Pripustila, že hnutie po odchode poslancov opustí niekoľko radových členov. Vážnejšieho ohrozenia strany sa však neobáva. Podobne reagoval aj ďalší podpredseda KDH, exminister školstva Martin Fronc. "Nemám pocit, že by bolo KDH ohrozené," povedal ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícii to nepomôže

"Je to výnimočné rozhodnutie v našich osobných aj spoločenských životoch. Pre politiku sme sa angažovali takmer dvadsať rokov," upozornil Mikloško.

Mikloško pripustil, že proces vystúpenia je na krajnej "hrane politickej existencie" odchádzajúcich poslancov. Všetci budú hľadať "prípadnú politickú alternatívu ideálov", nechcú však vstúpiť do žiadnej inej strany.

Mikloško, Palko aj Minárik dôrazne odmietli, že ich vystúpenie z KDH zmení pomery v parlamente v prospech vládnej koalície. "Určite na tom nebude vládna koalícia lepšie. Budeme mať väčší priestor na to ukázať, v čom je problém vlády a Roberta Fica," povedal Minárik.

Mandáty nevrátia

Štyria poslanci neprestúpia do inej politickej strany, v parlamente budú vystupovať ako nezávislí, nechcú však podporovať vládnu koalíciu; založenie novej politickej strany nevylúčili. "Budúcnosť je otvorená," vyhlásil Mikloško. Potvrdil, že pri vytváraní "politickej alternatívy" sa budú poslanci usilovať o podporu voličov KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanecké mandáty vrátiť nechcú. Palko uviedol, že sú to práve oni, ktorí dôsledne pokračujú v politike KDH z deväťdesiatych rokov a nemajú preto dôvod vzdať sa miesta v Národnej rade SR.

"Neodchádzame preto, že by sme sa spreneverili ideálom. Práve naopak, odchádzame, lebo my na nich skalopevne zotrvávame, ale KDH sa ich vzdalo," odpovedal Palko na otázku SME, či vedenie KDH nežiadalo poslancov, aby sa vzdali svojich mandátov. Podľa Palka odchádzajúci poslanci reprezentujú voličov lepšie, ako dnešné vedenie KDH, ktoré chcelo ísť do vlády so Smerom.

"Niektorí nás vyzývali, aby sme sa vzdali mandátov už po voľbách v roku 2006, keď sme nechceli ísť s Ficom. To svedčí o úrovni, na ktorú KDH spadlo," povedal Palko.

SkryťVypnúť reklamu

Minárik odíde z parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, postu predsedu výboru pre kultúru a médiá sa však nevzdá. Povedal to dnes pre TASR.

Čarnogurský neodchádza, Lipšicovi je smutno

Bývalý predseda a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský sa nechce vyjadrovať k situácii v strane, ktorá nastala po odchode štyroch poslancov. Na otázku agentúry SITA , či on v strane ostáva však odpovedal: ,,Áno."

Podpredsedovi kresťanských demokratov Danielovi Lipšicovi je smutno z odchodu poslancov. ,,Išlo o veľmi výrazne osobnosti KDH, aktívnych poslancov, ktorí dlhé roky tvorili líniu našej politiky, stále si ich vážim, " povedal dnes pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic ďalej zdôraznil, že nezmenil svoj názor na potrebu zmeny v KDH. ,,A nielen KDH, ale v celej opozícii je potrebná generačná zmena, ak chceme, aby opozícia bola skutočnou alternatívou k tejto komunisticko-populistickej vláde, ktorá v posledných dňoch valcuje už aj vo vzťahu k občanom," dodal a zdôraznil, že chce robiť všetko pre to, aby k takejto generačnej obmene v opozícii došlo. Lipšic nepredpokladá, že by odchod výraznej štvorice osobností kresťanských demokratov viedol k zvolaniu mimoriadneho snemu hnutia. KDH bude mať snem na budúci rok a ten rozhodne o smerovaní hnutia do volieb ako aj o jeho vedení, dodal Lipšic.

VIDEO - Slota: KDH sa pomaličky rozpadá

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Silvia Pňačková

Odchod štyroch poslancov z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) poukazuje podľa predsedu SNS Jána Slotu na stabilitu v koalícii a nie v opozícii.

Dodal, že dnes sa rozpadáva minimálne poslanecký klub, ak nie aj strana. Poukázal na to, že politickým výkyvom sa nevyhla ani SDKÚ-DS. "Ľadové medvede, ktoré sa prebúdzajú, už nevedia, na ktorú kryhu skočiť," komentoval situáciu v najsilnejšej opozičnej strane Slota.

"Smer-SD sa nebude miešať do vnútorných záležitostí iných politických strán a subjektov. Už nám to ale naozaj pripadá tak, ako keby Smer-SD a jeho predseda Robert Fico mohli už aj za zlé počasie," hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová tak reagovala na vyjadrenie štyroch bývalých členov KDH, ktorí za jeden z hlavných dôvodov opustenia strany označili aj úsilie súčasného vedenia KDH spolupracovať po voľbách v roku 2006 so Smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko označil situáciu v SDKÚ-DS aj KDH za ich vnútornú záležitosť.

Palkovu skupinku sformoval Smer

Palkova skupina sa sformovala po nezhodách vo vedení KDH o postoj ku koalícii so Smerom. Bývalý minister a podpredseda KDH a jeho kolegovia boli vtedy jednoznačne proti vstupu do vlády, zatiaľ čo mierna väčšina v čele s Hrušovským sa tejto možnosti úplne nebránila. Palkova skupina potom navonok vystupovala ako autonómna platforma so silno konzervatívnymi názormi, zdôrazňovala zásadovosť a samostatnú opozičnú politiku na úkor spolupráce s SDKÚ-DS a SMK.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nie je jasné, akú podporu si štvorica poslancov získa v členskej základni hnutia. Pri neúspešnej kandidatúre na predsednícku funkciu na vlaňajšom sneme KDH za Palka hlasovala zhruba tretina delegátov. Klub KDH v Národnej rade sa po odchode poslancov zúži na deväť členov.

Rozkol medzi poslancami KDH prišiel v čase, keď sa celá opozícia vysporadúva s vnútornými problémami a nízkou podporou. Tento týždeň napríklad predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda odrážal výzvy podpredsedu strany Juraja Lišku, aby odstúpil. Podľa analytikov tento vývoj nahráva najmä Smeru-DS premiéra Roberta Fica, ktorý vedie volebné prieskumy s výsledkami okolo 40 percent.

Mesežnikov: Možno odídu aj ďalší

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že dnešný odchod poslancov Vladimíra Palka, Pavla Minárika, Františka Mikloška a Rudolfa Bauera z KDH nemusí byť konečný. Je možné, že ich budú nasledovať aj ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

"V tejto chvíli je ťažko povedať, či a koľko ich bude. Odchod týchto poslancov však znamená silný zásah do integrity KDH," povedal pre TASR Mesežnikov. Vzniknutá situácia rovnako znamená podľa politológa aj istý zlom v štruktúrach KDH v základných organizáciách.

Dôvodom, prečo sa spomínaní poslanci rozhodli odísť z radov kresťanských demokratov, môže byť podľa Mesežnikova to, že štyria poslanci nevidia perspektívu, aby presadili typ politiky, ktorí naznačili už pri súperení s Hrušovským o predsednícky post.

"Tejto skupine záležalo viac na národnom rozmere, ostražitosti voči Maďarom a väčší dištanc osobitného postavenia KDH možno aj voči SDKÚ-DS," myslí si Mesežnikov. Palkova skupina sa zrejme spoliehala na to, že sa im podarí získať podporu v KDH na presadenie tejto línie. "Táto podpora zrejme neprišla. Nie som prekvapený, že vychádzajú s novou iniciatívou," pokračoval politológ.

SkryťVypnúť reklamu

V ideových otázkach sa podľa neho Palkova skupina neodchyľovala. Či už ide o témy Európskej únie, kultúrno-etických tém či postavenia náboženstva v spoločnosti.

Dnešná situácia môže podľa Mesežnikova zasiahnuť aj do preferencií KDH. Palko, Mikloško, Minárik aj Bauer sú ľudia, ktorí podľa slov politológa maju medzi priaznivcami KDH vysokú kredibilitu a preto odchádzajúci poslanci môžu časť voličov odlákať.

"Záleží, ako sa budú títo politici profilovať, či budú pôsobiť ako nezavislí alebo založia novú stranu a či budú chcieť osloviť tradičných voličov KDH," uzavrel Mesežnikov.

Autor: tb, čtk

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 55 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 027
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 375
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 974
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 074
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 868
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 071
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Bayern Mníchov - Inter Miláno: ONLINE prenos zo zápasu osemfinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu štvrťfinále Ligy majstrov: Bayern Mníchov - Inter Miláno.


Ivan Demidov.

Tím slovenského útočníka Juraja Slafkovského sa rozrastie o ruského útočníka.


Momentka zo zápasu Inter - Voluntari.

Inter odohral najhorší polčas sezóny, no aj tak v závere viedol.


Vpravo slovenský zápasník Akhsarbek Gulajev na ME v Šamoríne 2025.

Obaja zápasníci zdolali v súboji o bronz reprezentanta Moldavska.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu