BRATISLAVA. Policajtom a požiarnikom bude najbližšie štyri roky dodávať stravné lístky žilinská firma Doxx. Kontrakt za 2,5 miliardy korún má získať od ministerstva vnútra, ktoré účastníkom tendra nepovolilo zúčastniť sa na otváraní obálok, ani im neoznámilo, kedy k nemu dôjde.
„Toto bola absolútna bomba. Taký veľký tender v našej brandži nikdy na Slovensku nebol,” povedal Štefan Petrík zo spoločnosti Cheque Dejeuner, ktorá patrila medzi neúspešných uchádzačov. „Po prvý raz nám nebolo dovolené zúčastniť sa na otváraní obálok.“
Ministerstvo vychádzalo z paragrafu zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého môžu aj pri najväčších zákazkách použiť menej transparentné podprahové metódy, ak ide o služby ako hromadné stravovanie, ktoré zákon definuje ako neprioritné.
Zákon im vraj neumožňoval pozývať uchádzačov na otváranie obálok, lebo podmienky podprahového obstarávania nehovoria nič o svedkoch. „Ministerstvo postupuje v súlade so zákonom aj s rozhodnutiami Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Pozvanie uchádzačov by bolo nad rámec zákona,“ povedal hovorca Erik Tomáš.
„Zákon nevymedzuje typ zákazky, pri ktorej by mohol obstarávateľ vylúčiť prítomnosť zúčastnených uchádzačov,“ povedal odborník na obstarávanie Dušan Ursíni. Tvrdí, že pri takých veľkých zákazkách ktorejkoľvek služby platia prísnejšie nadlimitové pravidlá.
Cheque Dejeuner podala na ministerstvo žiadosť o nápravu. Tú však ministerstvo 22. februára odmietlo ako „špekulatívnu a účelovú“.
Riaditeľ spoločnosti Štefan Petrík sa mieni odvolať na ÚVO a, ak treba, aj do Bruselu. „Keď nedokážeme uspieť doma, obrátime sa na európske inštitúcie.“
Všeobecné postupy využívané pri veľkých zákazkách by mali platiť aj v prípade, ako bol tender na stravné lístky, aby bola zabezpečená transparentnosť, hovoria medzinárodné organizácie.
„Otváranie ponúk je mimoriadne dôležité,“ píše sa v protikorupčnej stratégii OECD. „Ak sú otvorené verejne alebo aspoň v prítomnosti súťažiacich, je zaručené, že dokumenty neboli pozmenené alebo zničené a je možné rýchlo odhaliť manipuláciu.“
Európska komisia to vidí rovnako. V roku 2006 napísala o obstarávaní neprioritných služieb, že „takéto zákazky sú často priamo zadané domácim poskytovateľom bez konkurencie. Obstarávatelia, ktorí zadávajú tieto zákazky, sú však povinní dodržiavať základné princípy obstarávania vrátane transparentnosti“.
Iné ministerstvo, iný názor
Ministerstvo školstva, ktoré 22. februára vyhlásilo štvorročný tender na stravné lístky, popiera tvrdenia ministerstva vnútra – chcú pozvať všetkých uchádzačov, aby boli pri otvorení obálok.
„Treba vidieť veľkosť zákazky, a nie podprahový postup,“ napísala hovorkyňa Dana Španková.
Úrad pre verejné obstarávanie k prípadu stravných lístkov zatiaľ nezaujal stanovisko. V minulosti sa už raz vyjadril, že pre veľké zákazky podľa podprahovej metódy platia nadlimitné pravidlá.
„Spoločné ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní treba aplikovať bez ohľadu na postup zadávania zákazky,“ konštatoval v decembri 2006.
Metóda sa nepáči viacerým
Dôležití hráči na poli poskytovania stravných lístkov tvrdia, že netransparentné metódy vrátane nenáležitého oznámenia konania tendra a jeho výsledkov im kazia obchody a znižujú konkurenciu na trhu.
„Keď sú zákazky s nadlimitnou cenou rozdávané podprahovou metódou, pravidlá na vypisovanie priebehu tendra, hodnotenie a možné protesty sú oveľa viac závislé od obstarávateľa. Záleží na ňom, ako sa k nim postaví,“ povedal Libor Daněk z firmy Vaša stravovacia.
„Výsledok je ten, že napríklad vyhlasovanie súťaže môže byť formou webstránky vyhlasovateľa. Nikto však nedefinuje, či to musí byť na prvej strane, či veľkosť písmen musí byť jeden centimeter, alebo či to bude na mínus tretej strane malinkým písmom a ešte pod obrazovkou.“
Súhlasí s ním aj Pierre Gagnon z firmy Accor. „Dáva obstarávateľom väčší priestor,“ povedal o podprahovej metóde.
Neprijateľné konštrukcie
„Nič nebráni, ak niekto robí podprahovú súťaž, aby účastníkov prizval. Nie je to proti zákonu a ide o to, aby sa také veľké množstvo peňazí používalo čo najtransparentnejšie,“ povedala o súťaži na stravné lístky Emília Beblavá, riaditeľka Transparency Slovensko.
Ministerstvo vnútra napokon doplnilo svoje pôvodné stanovisko k prípadu o ďalšie vyjadrenie.
„Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zásadne nesúhlasí s konštrukciami, ktoré navodzujete vo svojich otázkach,“ napísal hovorca Erik Tomáš.
Stravné lístky dá firma, ktorej sa za SNS darí
Tender na ministerstve vnútra získala žilinská firma, ktorá vyhrala už viac súťaží organizovaných zástupcami SNS. Nadštandardné vzťahy so stranou popiera.
Žilinská firma Doxx od volieb vyhrala už minimálne 18 tendrov zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania v hodnote zhruba 330 miliónov korún. Podľa informácií SME vyhrala aj nepublikované zákazky pre inštitúcie, ako sú VÚC Žilina, Slovenská pošta a Železničná spoločnosť. Tieto výsledky robia z Doxx momentálne najúspešnejšiu firmu na trhu.
Štátne inštitúcie sa neponáhľajú priznať zmluvné vzťahy s ňou. Slovenská pošta nechcela povedať, či jej Doxx dodáva stravné lístky. Informácie pokladá za predmet obchodného tajomstva, napísala hovorkyňa Andrea Pivarčiová. Železničná spoločnosť na otázky SME nereagovala.
Pavol Jandzík, riaditeľ Doxxu, popiera, že by rast podniku bol významný. „Spoločnosť má svoju stabilnú klientelu, možno trošku viac sme vyhrali, ako prehrali.“ Popiera, že by Doxx mal nadštandardné vzťahy s koalíciou alebo SNS. „Pána Slotu ani nepoznám. Iba z médií.“
Na otázku, prečo Doxx vyhral tendre za posledných 18 mesiacov vo viacerých inštitúciách, ktoré majú riaditeľa z SNS alebo zo Žiliny vrátane Colného úradu, Slovenskej pošty, Železničnej spoločnosti, ministerstva školstva a ministerstva výstavby, povedal: „Netreba to spájať s nejakým politickým pozadím. Proste sme úspešní.“
Žilinský mestský poslanec Dušan Maňák za SDKÚ hovorí, že Doxx vďačí za úspech svojmu majiteľovi, bývalému žilinskému futbalistovi Milanovi Šmehýlovi, ktorý je okrem iného aj majiteľom hotela Dubná skala v centre Žiliny. Na jeho otvorení v roku 2006 mal príhovor aj vtedajší primátor Ján Slota. Zákazku na rekonštrukciu hotela za 74 miliónov korún dostala firma PeHaes, ktorej spolumajiteľom je štátny tajomník ministerstva dopravy Dušan Švantner z SNS.
„Ja som viac-menej mimo týchto vecí,“ povedal majiteľ Doxx o firme. Podobne sa vyjadroval o predsedovi SNS. „Poznáme sa z videnia. Slovensko je malé. Každý, keď sa s niekým stretne, sa pozdraví a ide ďalej.“
Slota povedal, že ani nezaregistroval, že firma existuje.
Riaditeľ Doxx tvrdí, že nevie, či ministerstvo vnútra malo pozvať uchádzačov na otváranie obálok. „To by lepšie vedeli odpovedať tvorcovia zákona alebo Úrad pre verejné obstarávanie.“
Tom Nicholson
Počet stravníkov
Cheque Dejeuner 180 000
Accor 140 000
Vaša stravovacia 140 000
Doxx 17 000
údaje o denných stravníkoch sú z roku 2003, keď boli naposledy zverejnené štatistiky
Autor: Ján Glovický