
Z bratislavskej výstavy na univerzite v Štrasburgu. FOTO - ARCHÍV Ľ. S.
„Marta Bystrianska, lektorka slovenčiny na Katedre slavistiky na Univerzite Marka Blocha v Štrasburgu, je príkladom toho, že náplňou lektorov nie je len vyučovať slovenčinu, ale aj šíriť slovenskú kultúru v iných oblastiach,“ pochvaľuje si Ľubo Stacho z Katedry vizuálnych médií bratislavskej VŠVU, ktorá sa v minulých dňoch predstavila v tomto francúzskom meste výstavou prác svojich študentov i pedagógov. „A tak vypracovala projekt výstavy a požiadala kultúrne združenie pri univerzite o grant. Že to nie je jednoduché, svedčí úsilie jej poľskej kolegyne, ktorá sa o niečo podobné opakovane neúspešne pokúša.“
Nasledovala návšteva profesora fakulty umenia Jeana-Louisa Flecniakosku v Bratislave, ktorý si pozrel práce študentov zo zimného prieskumu, a definitívne schválenie projektu štrasburskej výstavy. „Študentské práce pozostávali z veľkoformátových digitálnych tlačí, ktoré vznikli na workshope kolegyne Miloty Havránkovej s témou aplikácie fotografie na textil. Workshop môjho ateliéru v Závade pod Čiernym vrchom mal tému Nočné kreslenie svetlom. Treba dodať, že tieto workshopy sa snažíme zabezpečiť z grantov a súkromných prostriedkov, keďže financie určené pre našu katedru pohltia hlavne opravy technických zariadení.“
Príjemným prekvapením bolo privítanie na štrasburskej univerzite. Okrem plagátu k výstave a malého letáka so základnými informáciami o VŠVU a osobitne o katedre vizuálnych médií, o čo sa postarali hostitelia, čakalo na Bratislavčanov uvítanie v slovenčine, ktorou sa predstavil francúzsky študent Adrien Fainsilber. Na slávnostnom otvorení výstavy v aule univerzitného paláca sa im „revanšoval“ vedúci katedry vizuálnych médií Ján Krížik perfektnou francúzštinou.
„Vôbec, jazykovú bariéru nebolo príliš cítiť, veľkoformátovú projekciu videoprác sprevádzal smiech a potlesk kultivovaného domáceho publika, ktoré ocenilo nápaditosť a vtip našich prác.“ Úspešnú prezentáciu slovenskej kultúry zavŕšil večierok organizovaný vedúcou stálej misie SR pri Rade Európy Evou Garajovou.
Je symbolické, že práve po úspechu v Štrasburgu sa potvrdilo, že katedre sa nebude žiť ľahšie ani v ďalšom období. Ľubo Stacho: „Studená sprcha nás čakala doma v podobe pridelených či presnejšie nepridelených peňazí. Naša katedra ich dostala najmenej, pričom všade vo svete katedry rozvíjajúce nové médiá - fotografiu, video či počítače - dostávajú najväčšiu podporu.“
Týmito problémami sa na štrasburskej výstave nedalo a ani nebolo prečo „pochváliť“. Za ich adresátom netreba chodiť tak ďaleko.
ALEXANDER BALOGH