Od dobroty na žobrotu. Aj takto sa dá parafrázovať príslovie, ktoré koriguje nemiestne pozitívne správanie voči tým, korí si to nezaslúžia. V tomto prípade však ide o množstvo maškŕt od výmyslu sveta, ktoré svojmu telu denne doprajete, až sa napokon pre chronické zdravotné ťažkosti ocitnete v ambulancii odborníka na problémy tráviaceho systému. Prípadne budete vyhľadávať aj iných lekárov.
Bolí vás často hlava, ste neustále unavený alebo mávate bolesti žalúdka? Pod vaše problémy sa najskôr podpísal spôsob stravovania a stres. Už nestačí len z času na čas menšia diéta, tri kilometre chôdze cez víkend a zaradenie jogurtov do jedálneho lístka. Hoci, vďaka aj za to. Ale odborníci sa posúvajú ďalej. Znovuobjavené poznatky starých tradičných kultúr upozornili na zaujímavé možnosti pre každého, koho zaujíma vlastné zdravie.
Pôst je súčasťou histórie
Naši predkovia boli naozaj veľmi múdri. Pôst, ktorý ľudia neraz vnímajú len ako súčasť náboženských obradov, bol v skutočnosti prirodzenou očistou po dňoch, keď bolo na stole hojno. Každú hostinu a sýte sviatočné jedlá kompenzovalo obdobie zasvätené skromnosti, keď sa organizmus očistil a zrevitalizoval ľahkými potravinami. Rytmus bohatej stravy a pôstov mal svoje zákonitosti, ktorým podliehali všetky tradičné oslavy (Vianoce, Veľká noc, fašiangy) a charakter ročných období (vinobranie, zakáľačka). My sme už zabudli počúvať signály tela a nereagujeme na možný začiatok chorobných procesov. Hodujeme po celý rok, pretože chladničky máme stále plné a zdravie ratujeme až v hodine dvanástej, alebo keď nám začne prekážať hrozivo narastajúce číslo na osobnej váhe.
Detoxikácia
Modernou alternatívou pôstu je detoxikácia organizmu. V podstate ide o proces, v rámci ktorého sa snažíme z tela vylúčiť všetky toxíny (jedy), ktoré sa doňho dostali nielen zvonka - v potravinách či dýchaním, ale vznikli aj priamo v tele v dôsledku nesprávnej životosprávy. Preťažený organizmus už nedokáže spracúvať a likvidovať toxíny, tie sa hromadia a začnú spôsobovať problémy, ktoré sa prejavujú zvýšenou únavou, bolesťami hlavy, nespavosťou alebo alergiami.
Detoxikácia má viacero podôb a každá z nich má svojich zástancov a odporcov. Od klasického pôstu (môžeme ho nazvať aj „hladovkou"), keď na niekoľko dní či týždňov zredukujeme stravu na minimum a konzumujeme len odporúčané „prečisťujúce" potraviny a nápoje, cez rôzne druhy diét (napríklad ryžová) až po celé detoxikačné programy, keď sme pod dohľadom odborníka na výživu, ktorý určí, čo môžeme a nemôžeme jesť, aby sa prejavil detoxikačný efekt.
Jedným z nich je aj doktorka Zdenka Vlachová z Centra komplexnej detoxikačnej medicíny v Bratislave. „Ak má niekto v tele prítomný konkrétny toxín, klasický pôst mu síce neublíži, ale problém úplne nevyrieši. Ani s orientáciou na príjem výhradne tekutín počas hladovky nie som celkom stotožnená. Ak sa už odhodláme držať diétu, prípadne hladovku dlhšie, treba sa poradiť s odborníkom a nepodceňovať niektoré riziká. Mnohí predsa nepoznajú dokonale charakter vplyvu zmien, ktoré vtedy v tele prebiehajú, a dokonca ani dispozície vlastného organizmu," upozorňuje odborníčka na výživu.
Klasická či alternatívna
Ak máme zvýšený cholesterol alebo krvný tlak, tieto čísla nám zrozumiteľne hovoria, že s naším zdravím sa niečo deje a treba konať. Lenže čo ak sú výsledky meraní v poriadku a aj napriek tomu sa necítime dobre? „Príčinou únavy či vyčerpanosti môže byť toxické ochorenie alebo porucha metabolizmu. Alternatívna medicína dokáže hľadať prítomnosť toxínov špeciálnym prístrojom, ktorý na základe elektrického potenciálu bodu na dlani upozorní na konkrétny problém človeka," hovorí doktorka Vlachová, ktorá sa vo svojej praxi opiera aj o základy tradičnej čínskej medicíny. Diagnózu pomôže dokončiť detailný pohovor, ktorý prezradí všetky stravovacie riziká. Z potravín sa potom vylúčia tie, ktoré ubližujú alebo spôsobujú problémy.
Prvými pacientmi doktorky Vlachovej, pôvodne pediatričky, boli deti s alergiami, nadváhou alebo ekzémami. „Tieto ťažkosti, ale i ľahké mozgové disfunkcie, ktoré sa prejavujú problémami s učením, pamäťou či dyslexiou a hyperaktivitou detí, môžu mať základ aj vo výžive a metabolických poruchách. Keď sa malému pacientovi po zmene stravovacích návykov polepšilo a prestal mať bolesti bruška či častú hnačku, požiadali o radu aj jeho rodičia. Tiež sa chceli zbaviť možno drobných, ale chronických problémov."
Pátranie po nepriateľoch
Organizmus je podľa doktorky Vlachovej dokonalý komputer, ktorý citlivo reaguje na každú chybu v našom stravovaní. Niekedy stačí aj čiastočná korekcia, aby sa človek dostal do stavu pohody. Niektorým jej klientom napríklad nesvedčí z hľadiska zdravej výživy veľmi preferovaný, olivový olej. Možno aj preto, že žijú vo svojom prirodzenom prostredí, kde sa vždy darilo repke olejnej a kde sa olivy nikdy nepestovali. Po presedlaní na repkový olej sa podarí vysokú hladinu cholesterolu znížiť. „Mnohým ľuďom nemusí chýbať enzým, ktorý štiepi lepok prítomný v múke a nepatria preto k celiakom, ale môžu byť na lepok citliví a táto intolerancia komplikuje proces trávenia. Podobných alergií v posledných rokoch pribúda. V minulosti sa chlieb, pečivo a koláče z bielej múky nejedli tak často a pravidelne ako dnes. Je to problém aj v súvislosti s ovsenými vločkami, ktoré každý považuje za absolútne dokonalé raňajky. Nie každý organizmus ich však správne spracuje. Rovnako mlieko. Pacient sa mu síce po skúsenostiach so zažívacími ťažkosťami vyhýba, ale syry s obsahom laktózy si pokojne dopraje," vysvetľuje odborníčka na zdravú výživu. Dôvodom na alergické reakcie môžu byť aj orechy alebo citrusové ovocie, najmä kivi. Nemusí ísť o silnú histamínovú reakciu spojenú s opuchom, ide skôr o zažívacie problémy, bolesti brucha, hnačky alebo zápchu.
Trest za stravovacie zlozvyky
Najčastejšou príčinou zdravotných problémov však býva celkový spôsob stravovania i štýl života. Ťažké, vyprážané mäsá, majonézové šaláty, krémové zákusky, málo ovocia a zeleniny, zlý pitný režim a nedostatok pohybu - tradičný model správania, ktorý spôsobí totálne rozhádzanie organizmu. „Neraz to dá obrovskú fušku poskladať ho do harmonickej podoby. Aj keď má hrubé črevo výbornú regeneračnú schopnosť a po zmene stravovania sliznica dokáže obnoviť svoju funkčnosť, netreba jeho odolnosť celý život tvrdošijne testovať. Podobne, ako keď padnete na ceste a odriete si kamienkami koleno. Nie je to nič vážne, ale ak to budete opakovať každý deň, môže sa vám to vypomstiť. Podobné skúšky podstupuje náš tráviaci systém, kým napokon u niekoho nezlyhá a človek sa ocitne s diagnózou karcinómu žalúdka, dvanástorníka, hrubého čreva alebo konečníka u onkológa," konštatuje doktorka Vlachová.
Detoxikáciou k pozitívnemu mysleniu
Keď ako odborníčka na zdravotné problémy súvisiace so životosprávou nájde príčiny ťažkostí, zostaví klientovi vhodnú skladbu potravín a zvolí preňho balíček doplnkových biopreparátov. Ide približne o trojmesačné procedúry, keď biologické prípravky pomôžu organizmu zbaviť sa toxínov. A zároveň dokážu naštartovať jeho imunitný systém, ktorý bude v budúcnosti podobným útokom lepšie odolávať. Po niekoľkotýždňovej diéte, ku ktorej patrí aj pitie očistných čajov a pravidelné prechádzky, sa človek po takejto intenzívnej očiste začne cítiť komfortne, zbaví sa zdravotných problémov a viditeľne sa zlepší jeho každodenné bytie. To všetko pozitívne vplýva aj na jeho psychiku a vtedy je tá správna chvíľa na zmenu myslenia a definitívne preladenie sa na komplexne správny životný štýl.
Jedy sú všade okolo nás Na látky ohrozujúce naše zdravie narážame asi všade. Zdrojom toxínov môže byť smog, kontaminovaná voda, ktorú pijeme, pôda, v ktorej pestujeme zeleninu, stopové prvky obsiahnuté v potravinách, nábytku či nátere drevenej podlahy, i v chemických prostriedkoch, ktoré používame na hygienu vlastnú i svojho príbytku, škodliviny v cigaretovom dyme, prach a nečistoty v interiérových tkaninách a najmä v nehygienickom prostredí, parazity, ktoré sa zvyknú usídliť na domácich či hospodárskych zvieratách, či kvapôčkové infekcie šírené pri nedostatočnej údržbe aj klimatizáciou. |
Črevná sprcha problém nevyrieši V posledných rokoch sa teší obľube črevná sprcha (klystír), ktorou si mnohí riešia problémy s trávením, únavou, s nevysvetliteľnými bolesťami hlavy či chrbtice, kožnými alergiami i poruchami imunity. Odborníci majú na časté výplachy hrubého čreva rozdielne názory. Niektorí sa k pravidelnému používaniu tohto spôsobu očisty prikláňajú, iní spochybňujú význam, ktorý jej pripisuje reklama i rastúca obľuba medzi ľuďmi. V každom prípade by toto dokonalé prečistenie čriev aj od dlhodobých nánosov nečistôt, ktorých sa organizmus nie je schopný zbaviť, mal robiť odborník. A mala by to byť len súčasť celkovej očisťovacej procedúry. Hoci sa výplachom zlepší situácia v hrubom čreve a zníži sa riziko onkologických problémov, po čase sa všetko vráti do pôvodného stavu. Základom je preto zdravá životospráva a konzumácia potravín s obsahom vlákniny, ktorá pomáha vyprázdňovať črevá prirodzeným spôsobom a priebežne. |
Športovci sú disciplinovanejší
Na niektoré súvislosti zdravia a pôstu upozorňuje konzultant pre problematiku výživy Vlado Zlatoš, ktorý pôsobí najmä medzi profesionálnymi športovcami.
Klientov má však aj z v bežnej populácii, ktorá sa zaujíma o riešenie estetických problémov, alebo si chce zvýšiť svoj energetický potenciál a pracovnú výkonnosť. Robí tiež prednáškový servis a individuálne spracúva pohybové a výživové plány či príručky. Pôsobí aj ako špeciálny kondičný tréner pre všestranný fyzický rozvoj vrcholového športu a v niektorých prípadoch aj ako tréner špeciálnej gymnastiky (parkour, free run).
Aký je váš názor na detoxikáciu a niektoré moderné formy klasického pôstu?
Som zástancom pôstov, ktoré by som charakterizoval ako „fyziologickú hladovku". Cieľom je očistiť organizmus od nežiaducich látok nahromadených počas látkovej výmeny za uplynulé obdobie. Ja osobne ju robím raz za mesiac tri dni za sebou. Predovšetkým za splnu mesiaca, pretože vtedy má mesiac znásobenú silu nielen na prírodu (príliv a odliv oceánov), ale aj na človeka. Dôvodov na fyziologickú hladovku je mnoho. Jeden z najdôležitejších je prevencia pred chorobami. Je to ako upratovanie príbytkov. Každý z nás chce mať okolo seba príjemne čisto, bez prachu a chumáčov špiny, podobne sa treba starať aj o vnútorný interiér. Ja pri fyziologickej hladovke preferujem zvýšený príjem tekutej stravy (polievkové vývary, prípadne riedka varená ovsená kaša a podobne) a najmä rôznych tekutín v množstve minimálne štyri až päť litrov (doma pripravené zeleninové a ovocné šťavy, kupované výlučne v biokvalite). V týchto dňoch nepoužívam žiadne doplnky výživy až na prípad, keď hladovka vyjde na dni náročných fyzických výkonov, pretože pôsobím ako líder kaskadérskej skupiny. Vtedy si doprajem zmes aminokyselín na zabránenie katabolickému metabolizmu, ktorý by spôsobil úbytky svalovej hmoty. Takúto hladovku robím viac ako päť rokov a aj vďaka nej nemám žiadne zdravotné problémy.
Existujú základné zásady rovnaké pre zdravú populáciu, alebo treba aj pri takýchto odporúčaniach vychádzať z individuálnej situácie pacienta?
Individuálne zvláštnosti treba rešpektovať za každých okolností. Zásady fyziológie sú však v princípe rovnaké pre všetkých. Hladovka pre diabetika odkázaného na inzulín by mohla mať veľmi neblahý vplyv na jeho celkový zdravotný stav. V takom prípade treba navštíviť špecialistu. Tých je však veľmi málo. Preto zásady fyziologickej hladovky sú vhodné predovšetkým pre zdravú populáciu, ktorá má za cieľ prevenciu pred chorobou.
Je vhodná pre tínedžerov?
V miernej obmene áno. Príjem stravy by však stále mal ostať len v rovine tekutej výživy.
Kto znáša lepšie redukovanie a zmenu výživy a prípadne ďalšie drastickejšie zásahy do životosprávy, muži alebo ženy?
Je to opäť individuálna záležitosť. Najdôležitejším faktorom je pevná vôľa a sebadisciplína. Drastické zásahy do životosprávy by však nemali robiť nikdy. Žiadna takáto zmena nebude mať pozitívny následok a už vôbec neprinesie zlepšenie zdravotného stavu - práve naopak. Jediná cesta je postupná zmena životného štýlu, trpezlivé budovanie správnych zvykov súvisiacich s racionálnou a optimálnou výživou a režimom dňa.
Sú športovci v dodržiavaní zásad špeciálnej výživy disciplinovanejší?
Áno, z mojej praxe môžem potvrdiť, že športovci sú v tomto smere skutočne dôslednejší. Je to pre nich najdôležitejší faktor obmedzujúci ich regeneráciu a tým aj výkonnosť.
Existujú nejaké triky alebo nové fakty, ktoré predstavujú opačný pohľad na konzumáciu niektorých potravín alebo stravovacie zvyky, než ako sa prezentovali v minulosti?
Ide predovšetkým o dogmu v príjme tukov. Delíme ich na vhodné a nevhodné. Funkcie tuku v organizme sú nenahraditeľné a pozitívny vplyv na zdravie dokážu mať iba s podmienkou správneho pomeru medzi omega 3 a 6 až 9 mastných kyselín. Preto treba konzumovať zdroje vhodných tukov ako ryby, ľanové semiačka, sójový lecitín, olivový olej, obyčajné maslo a prípadne ďalšie semená a orechy. Ďalším omylom je preferovanie mlieka ako zdroja dôležitých látok pre zdravie. Obávam sa, že opak je pravdou. Nič však nenamietam proti mliečnym výrobkom. Najmä produkty zakysaného charakteru sú mimoriadne prospešné vďaka obsahu probiotických kultúr. Ak ich zmiešate s vlákninou (jablko, ovsené otruby), získa črevná flóra dôležité látky na efektívnu prácu imunitného systému. V zásade však najväčší trik vo výžive zohráva fyziológia pôsobenia jednotlivých živín po konzumácii. Každá potravina potrebuje osobitné enzýmy a osobitné prostredie (zásadité alebo kyslé). Ak sa tento fakt nerešpektuje, nastáva hnitie a kvasenie potravy, ktorá sa nevyužitá z organizmu vylučuje a zanecháva v ňom „nečisté prostredie". To je jeden z dôvodov, prečo je fyziologická hladovka dôležitá.
Z očistných diét si môžete vybrať tú svoju Rýchla vitamínová - dva, prípadne viac dní pijeme len zeleninové šťavy, osvedčila sa najmä cviklová, a konzumujeme zeleninu a ovocie. Tekutiny si dopĺňame minerálkou alebo čistou vodou. Čajová - cieľom je zbaviť sa usadenín na obličkách, opuchov nôh a nadbytočných kíl, preto sa zo stravy vylúči mäso, mäsové výrobky a vajcia a vo veľkých množstvách sa pije čaj z brezových listov. Ovocná alebo tukožrútska - dodržiavať ju treba najmenej tri, ale najviac desať dní, prvý deň sa má piť len bylinkový čaj a minerálka, od druhého si môžeme vybrať ovocie podľa vlastnej chuti, maximálne však 900 g denne. Vyhýbať sa však treba kalorickým banánom, ale aj konzervovanému a sušenému ovociu, ktoré obsahuje veľa cukru. Hroznová - toto ovocie dodáva okamžite energiu a dokáže posilňovať imunitný systém, spevňuje pokožku a svedčí aj našim vlasom a nechtom. Prítomná vláknina pomáha lepšej činnosti čriev. Červené hrozno navyše obsahuje farbivo, ktoré priaznivo pôsobí na krvný obeh. K bobuliam čerstvého ovocia počas diéty pridávame tvaroh, tvrdé syry, hydinové alebo rybie mäso a dostatok tekutín, z ktorých časť by mala tvoriť hroznová šťava. Zemiaková - zemiaky sú zdrojom vitamínu C a vitamínov skupiny B, a tiež ľahko stráviteľných bielkovín. Okrem chudnutia pomáhajú organizmu zbaviť sa škodlivých látok. Asi desať zemiakov varených najmä v šupke a ochutených bylinkami či cesnakom skonzumovaných v priebehu dňa dopĺňame ráno jablkom a večer zeleninovým vývarom. Treba piť zároveň dostatok bylinkového čaju, vody a minerálok. Polievková - zbaviť sa niekoľkých kilogramov a prečistiť organizmus nám pomôže aj konzumácia najmä zeleninových polievok, ktoré zasýtia a dodajú zároveň tekutiny. Vhodné sú napríklad cukinová, čínska pórková, brokolicová, paradajková, cesnaková či karfiolová. Špeciálnu kategóriu predstavuje kapustová polievka, ktorá sa má jesť počas siedmich dní. Okrem úbytku hmotnosti je jej benefitom aj znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a likvidácia zápalových procesov v tele. Recept je jednoduchý - vo veľkom hrnci sa uvarí pokrájaná hlávka bielej kapusty s kilogramom zemiakov, 2 konzervami paradajok, 1 cibuľou a 2 paprikami, pridať sa môže aj mrkva a zeler, prípadne dve kocky bujónu pre lepšiu chuť. Ryžová - je veľmi náročná diéta len pre odvážnych, ak ju chceme dodržiavať ako kompletnú očisťovaciu kúru - 36 dní. Je rozdelená na štyri časti po deväť dní. V prvej konzumujeme len neochutenú ryžu, najlepšie natural, v druhej si môžeme dopriať aj varenú zeleninu, v tretej pridáme k ryži strukoviny a vo štvrtej fáze surovú zeleninu. Treba piť dostatok tekutín, najmä nesladeného zeleného čaju a nesýtených minerálnych vôd. Po celý čas dodržiavania akejkoľvek diéty, treba venovať pozornosť aj dostatočnému oddychu a vonkajšej očiste, často sa sprchovať, pretože časť toxických látok organizmus vylučuje potom cez pokožku. Pri prechode na bežné stravovanie treba postupovať opatrne, nejesť hneď mäsové a mliečne jedlá, skôr zeleninu a cestoviny. |