Vedenie televízie odmieta, že by neprimerane zasahovalo do reportáží o vládnych stranách.
BRATISLAVA. Šiesti redaktori spravodajstva televízie TA 3 včera dali výpovede: Boris Chmel, Ľubomíra Raková, Beáta Skyvová, Ivan Rudolf, Júlia Pavluová a Dalibor Skladan.
Sťažujú sa na zásahy generálneho riaditeľa Ľubomíra Belfiho do reportáží. V poslednom čase nechal niekoľkokrát vystrihnúť z reportáží vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu. Televíziu ovláda spoločnosť Grafobal vplyvného podnikateľa Ivana Kmotríka.
Zásahy do reportáží
Redaktori pracovali pre domáce spravodajstvo, Chmel je aj moderátorom diskusnej relácie Téma dňa. Včera ešte pracovali, lebo im len začala plynúť výpovedná lehota. Počas nej sa musia riadiť pracovnou zmluvou, podľa ktorej by ich mohlo vedenie žalovať za poškodenie dobrého mena spoločnosti.
„Viaceré kauzy sa nesmeli hrať, z vysielania sťahovali či prestrihávali reportáže, ktoré neboli v prospech niektorých vládnych strán,“ povedal jeden z redaktorov.
„Poslednou kvapkou bolo stiahnutie reportáže o vyjadreniach Slotu na českého prezidentského kandidáta Jana Švejnara bez adekvátneho dôvodu. Na túto situáciu sme upozorňovali už viackrát,“ hovorí ďalší člen redakcie, podľa ktorého majiteľ do spravodajstva nezasahoval.
Belfi tiež nechal stiahnuť vyjadrenia Slotu po prijatí Smeru k eurosocialistom, keď sa opäť dehonestujúco vyjadril o menšinách. Televízia argumentuje, že len reagovala na sťažnosti divákov, že sa TA 3 bulvarizuje.
PR manažérka televízie Zuzana Vachová odmietla akékoľvek nadštandardné vzťahy televízie s politickými stranami. „Podľa nezávislých prieskumov TA 3 dlhodobo prináša najvyváženejšie a najobjektívnejšie spravodajstvo.“
Zápisy z porád
SME však má zápisy z redakčných porád spravodajskej televízie. Šéfredaktor Alfonz Šuran podľa nich vysvetľoval stiahnutie Slotových vyjadrení po prijatí Smeru k eurosocialistom z vysielania aj tým, že televízia SNS, rovnako ako aj ostatné parlamentné strany potrebuje v parlamente pri dôležitom hlasovaní o digitalizácii.
Vachová spochybnila tento zápis tým, že poznámky z porady nie sú oficiálnym záznamom. Šuran sa včera vyjadriť nechcel. „Šéfredaktor zápis nikdy nepodpísal, napísal ho asistent vedúceho domáceho oddelenia a nemožno ho preto považovať za oficiálny interný dokument, teda legitímny zápis z porady.“
Asistenta, ktorý zápis napísal a rozposlal všetkým redaktorom, pred niekoľkými dňami z televízie prepustili.
Redaktori televízie včera nechceli situáciu komentovať, niektorí zásahy vedenia vylučujú. O odchode však uvažuje minimálne ďalšia redaktorka, ktorá sa zatiaľ nevyjadruje. „Keď má vedenie iný názor na spravodajstvo, tak si nemyslím, že má význam ostávať a stále sa hádať, keď niekomu zatelefonujem,“ hovorí.
Pred necelým mesiacom dostal výpoveď aj vedúci domáceho spravodajstva Vladimír Mišauer. Pred ním ešte vlani koncom augusta prepustili aj ďalšieho vedúceho Igora Rabatina. Od roku 2006 tak dochádza k ďalšej výraznej výmene v televízii.
Majitelia sa menili
Spravodajská televízia TA 3 odštartovala v septembri v roku 2001. Formálne poskytla peniaze britská firma Millenium Electronics. Peniaze však šli skôr zo zmluvy s Horizontom a BMG o predaji reklamného času. Na prelome rokov 2003 a 2004 do televízie vstúpila spoločnosť J&T.
Neoficiálne sa už v tom čase hovorilo, že za televíziou je Ivan Kmotrík, ktorý prostredníctvom Grafobalu vlastnil televíziu Joj, vlastníctvo dvoch televízií však nepovoľuje zákon. Od roku 2005 je riaditeľom televízie Ľubomír Belfi, ktorý prišiel z týždenníka Markíza.
Minulý rok došlo medzi Joj a TA 3 k „výmene“ majiteľov. J&T kúpila televíziu Joj a Kmotríkov Grafobal sa stal oficiálnym vlastníkom televízie.
Autor: hr