Úžerníkov majú vytlačiť mikropôžičky

ŠIMONOVCE. „Pani, ako sa tu žije?“

Šimonovčanka Irena Sarvašová chce za 35­tisícovú pôžičku zatepliť dom.Šimonovčanka Irena Sarvašová chce za 35­tisícovú pôžičku zatepliť dom. (Zdroj: AUTOR)

„Hát, trápenie.“

„A čo vás trápi?“

„Hát, život,“ vyčerpá staršia šimonovská Rómka slovnú zásobu v slovenčine.

Väčšina rómskej populácie v južnogemerskej obci Šimonovce v Rimavskosobotskom okrese sa po slovensky nedohovorí. Rovnako ako väčšina tunajších gadžov „mondokujú“. K maďarskej hranici to Šimonovčania majú iba dva kilometre cez hrebene Cerovskej vrchoviny. Aj šimonovský starosta, ktorý, ako hovorí, pochádza zo starej presídlenej slovenskej rodiny, sa volá Emil Madarász.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomoc znevýhodneným

SkryťVypnúť reklamu

V dedine žijú Rómovia (je ich viac ako polovica), Maďari i Slováci. Etnické spory nepoznajú. Šimonovčania sa trápia s prácou. Oba gemerské okresy Rimavská Sobota i Revúca patria dlhodobo k okresom s najväčšou mierou nezamestnanosti. „U nás je bez práce 26 percent obyvateľov, medzi Rómami až 42 percent,“ hovorí starosta.

Obec zareagovala na ponuku neziskovej košickej organizácie ETP Slovensko, ktorá pomáha znevýhodneným občanom v znevýhodnených re­giónoch.

VIDEO - Šimonovčania sa učia hospodáriť s málom a obnovujú svoje príbytky

VIDEO: Silvia Pňačková, Foto: Michal Piško

V Šimonovciach a šiestich obciach s veľkou rómskou komunitou na Gemeri, v Novo­hrade i na východe krajiny, rozbehla minulý mesiac projekty sporenia a mikropôžičiek pre rodiny v sociálnej núdzi. „Môžu sa zapojiť do projektu Splňme si svoj sen, kde im po nasporení cieľovej sumy darujeme rovnakú sumu akú usporili, alebo si môžu zvoliť pôžičkový projekt, v ktorom im poskytneme úver do výšky 35-tisíc korún so štvorročnou splatnosťou a minimálnym úrokom 2,7 percenta,“ vysvetľuje koordinátorka organizácie Beáta Kopalová. Stopercentné navýšenie sporenia ETP vykrýva z prostriedkov donora Open Society Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Prísne viazanie

Peniaze môžu použiť len na prísne viazaný účel: na opravu domu a sporenie, na rozšírenie vzdelania, podnikania, vodič­ský kurz či kúpu počítača.

Záujemcovia o stopercentný bonus musia podľa cieľa sporenia usporiť od pol roka do 24 mesiacov od 280 po 2­tisíc korún mesačne. „Ak si napríklad šesť mesiacov klient odkladá 850 korún, my mu doložíme raz toľko a zaplatíme vodičský kurz,“ hovorí Kopalová.

VIDEO - Obyvatelia Šimonoviec sa tešia z 2,7-percentného úroku

VIDEO: Silvia Pňačková, Foto: Michal Piško

Zapojiť sa môžu len rodiny s nízkymi príjmami. Príjem rodiny s piatimi deťmi nemôže vrátane prídavkov či dávok presiahnuť 26 264 korún. „Hoci sme ľudí presviedčali, že sporenie je výhodnejšie, záujem je len o pôžičky. Nechcú čakať,“ hovorí starosta Madarász, ktorý sa za dlžníkov zaručil. Zatiaľ sa prihlásilo 40 rodín, 21 už splnilo podmienky a podpísalo zmluvy. „Poznám všetkých. Vyberali sme takých, ktorí platia dane a pohľadávky, obliekajú deti, starajú sa o rodinu.“

SkryťVypnúť reklamu

Skoncujú s úžerníctvom

Rozbehnutím mikropôžičiek s minimálnym úrokom by radi skoncovali s úžerníctvom. „Aj tu šarapatia rôzne firmy, ktoré požičiavajú až na 65­percentný úrok a kopa ľudí je v tom namočená až po krk,“ hovorí starosta.

Rodiny, ktorých mesačný príjem sa často pohybuje okolo 10­ až 12-tisíc korún, budú po vyčerpaní pôžičky mesačne splácať 780 korún. Pôžičky nedostanú na ruku, s pracovníkom organizácie za ne kúpia materiál na opravy a zaplatia práce. Najväčší záujem je o prestavbu kúpeľní, zavedenie vodovodnej prípojky, vymaľovanie, opravu strechy, výmenu okien, elektroinštalácie.

„Ideme zatepľovať stenu a prerobiť kúpeľňu, už sme nakúpili materiál,“ ukazuje na vrecia cementu v predsieni ošarpaného domu v strede dediny Irena Sarvašová.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetľuje, prečo sa nerozhodla pre stopercentné zhodnotenie sumy. „Poviem pravdu, keď si budem peniaze sporiť na svoje meno a niečo sa stane, že budem peniaze potrebovať, pôjdem na poštu a vyberiem ich. Takto, keď uzavriem zmluvu, musím to splácať, nech sa deje čokoľvek.“

Pomoc aj pre osadu

Kúpeľňu v niekdajšom kuchynskom kúte gazdovskej usadlosti začali za peniaze organizácie stavať aj Lakatošovci v susedstve. „Doteraz sme kúpeľňu nemali a vodu sme ohrievali do vaničky,“ hovorí Eva Lakatošová. Päťčlenná rodina žije mesačne z 11-tisíc korún.

Prerábať sa okrem rodín priamo v dedine chystajú aj na okraji obce v rómskej osade. Vďaka eurofondom tam už vybudovali kanalizáciu, k všetkým domom dotiahli plyn, vodu aj elektrinu. „Len prácu tu nikto nemá,“ hovorí na priedomí ružového murovaného domčeka Mária Kökényová.

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz som si zobrala pôžičku na kúpeľňu, dali sme urobiť aj prívod na práčku. Na tú však asi nebudeme mať nikdy,“ smeje sa. „A kedy to budeme v novi­nách?“ Aby si nechali poslať noviny z päť kilometrov vzdialeného Jesenského. V Šimonovciach ich nie je kde kúpiť.

O projekte Splňme si sen

je určený pre rodiny s nízkym príjmom

klienti musia sporiť od 6 do 24 mesiacov

najnižšia mesačná suma je 280 a najvyššia 2000 korún

po nasporení cieľovej sumy klien­tovi daruje 100 percent sumy

usporené peniaze môžu klienti použiť na:

osobnostný rozvoj (vodičský kurz, kúpa počítača...)

univerzitné vzdelanie

investície do bývania

naštartovanie podnikania

rozšírenie živnosti, malého podniku

Zdroj: ETP Slovensko

Šimonovce

zemepisná poloha - juh Rimavskosobotského okresu

SkryťVypnúť reklamu

530 obyvateľov, z toho viac ako polovica je rómskeho pôvodu

národnostné zloženie: Maďari, Slováci, Rómovia

v minulosti významná poľnohospodárska gazdovská usadlosť, za socializmu úspešné JRD

v obci funguje Komunitné centrum na podporu rómskej menšiny v oblasti vzdelávania.

Bankár chudobných získal Nobelovu cenu

Za systém mikropôžičiek pre chudobných získal pred dvomi rokmi Bangladéšan Muhammad Junus Nobelovu cenu za mier. Vymyslel koncept banky pre chudobných, ktorým by žiadna bežná banka nepožičala.

Junus začal v 70. rokoch požičiavať vlastné peniaze vidiečanom v rodnom Bangladéši. Pokúšal sa tak odstaviť úžerníkov, ktorí vidiečanom požičiavali za likvidačné úroky.

V roku 1976 založil banku Grameen (v preklade to znamená vidiecka banka), ktorej klientmi sa stali predovšetkým chudobní roľníci a ženy, ktorí by sa bez pôžičky nedokázali sami uživiť.

SkryťVypnúť reklamu

S minimálnym kapitálom, zväčša v hodnote niekoľko desiatok dolárov, však dokázali rozbehnúť drobné podnikanie ako napríklad pletenie košíkov alebo výrobu bambusových stoličiek.

Úroky mikropôžičiek sa pohybujú na vyššej úrovni ako bežné úroky, zväčša okolo 8 až 20 percent. Splatnosť úverov však podľa údajov Grameen bank dosahuje až 98 a 99 percent. Banka Grameen má v súčasnosti asi sedem miliónov klientov a jej zakladateľ si vyslúžil prezývku „bankár chudobných“.

(mp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 73 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 287
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 955
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 353
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 182
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 137
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 199
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu