BRATISLAVA. Terajší daňový systém znevýhodňuje pracujúcich dôchodcov oproti ostatným zamestnancom alebo živnostníkom. Bežne si pri zdaňovaní nemôžu uplatniť takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá bola vlani 95 616 korún. To spôsobilo, že dôchodca odviedol minulý rok do verejného rozpočtu v niektorých prípadoch až o 18-tisíc korún viac ako akýkoľvek iný zamestnanec v produktívnom veku s rovnakým príjmom.
Obmedzený zárobok
Napriek tejto diskriminácii majú penzisti možnosť, ako ušetriť na daniach aj niekoľko tisíc korún ročne. Týka sa to najmä tých menej zarábajúcich. Ak zamestnaný dôchodca nezarobil viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, čo je 47 808 korún, má právo, aby mu štát vrátil daň. Za celý minulý rok môže ušetriť až deväťtisíc korún. „Preto, ak je to možné, mal by si dôchodca dať pozor, aby jeho zdaniteľný príjem za rok 2007 neprekročil 47 808 korún,“ odporúča spoluautor daňovej internetovej encyklopédie drak.porada.sk Jozef Mihál.
Štát sa však do vracania dane príliš nehrnie. Sám od seba nevráti zamestnaným dôchodcom daň, ktorú im firmy počas celého roka strhávali. Ak nebudú iniciatívni môžu o peniaze prísť.
Na to, aby sa dostali späť k dani, ktorú už odviedli, musia podať daňové priznanie, a to najneskôr do konca tohto mesiaca. Bez toho im daňové úrady odvedenú daň späť nevrátia. Týka sa to dôchodcov, ktorí minulý rok pracovali na zmluvu alebo niektorú z dohôd.
„Počet takýchto daňových priznaní sa každoročne zvyšuje,“ potvrdzuje hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková. K informovanosti prispievajú aj kluby dôchodcov, mnohým seniorom poradia deti či vnuci.
U živnostníkov je to trochu inak. Tí pri nízkom príjme dane neplatia. Ak zarobili menej ako 47 808 korún, nemusia daňové priznanie vôbec podať a ani platiť daň. Keby zarobili čo len o korunu viac, tak by štátu museli zaplatiť vyše deväťtisíc korún.
Aké tlačivo
Dôchodcovia, ktorí nemali živnosť, ale boli zamestnaní, použijú daňové priznanie typu A. Vyplnia základné údaje a v riadku 54 musia v kolónke „daňová povinnosť“ uviesť nulu. „Preddavky na daň zo závislej činnosti, ktoré penzistom strhol zamestnávateľ, sa stanú preplatkom na dani, ktorý im daňový úrad vráti po vyplnení žiadosti v daňovom priznaní,“ povedala Mária Tolnaiová z Daňového riaditeľstva.
Dá sa zarobiť aj viac
Sú však niektoré typy príjmov, ktoré hranicu nezdaňovaného zárobku 47 808 korún nezvyšujú. Dôchodcovia tak môžu v určitých prípadoch zarobiť aj viac ako 47 808 korún bez toho, aby prišli o možnosť, aby im štát vrátil zaplatenú daň.
„Ak má daňovník také druhy zárobkov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené, nezapočítavajú sa do jeho príjmov,“ povedala Tolnaiová. V prípade dôchodcu je to napríklad starobný dôchodok alebo do výšky 24 900 korún aj príjem z prenájmu nehnuteľností.
Penzisti a dane
Ak penzisti vlani zarobili menej ako 47 808 korún, majú právo požiadať štát o vrátenie dane.
Najviac môžu získať späť približne deväťtisíc korún.
Štát dôchodcom vráti odvedené dane len po podaní daňového priznania.