Tomanová zamlčuje argumenty

Pre tých, čo zarábajú viac ako trojnásobok priemernej mzdy, je druhý pilier od januára výhodnejší. Ministerstvo práce tov analýze priamo neuviedlo.

Dôchodková analýza, ktorú vypracoval rezort Viery Tomanovej, nie je podľa ekonómov objektívna.Dôchodková analýza, ktorú vypracoval rezort Viery Tomanovej, nie je podľa ekonómov objektívna. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Ministerstvo prá­ce opomína niektoré argumenty v kampani proti druhému pilieru. Pre dotknuté skupiny ľudí uvádza celý rad nevýhod, výhodami sa príliš nezaoberá.

V analýze, ktorú ministerstvo vypracovalo, aby dostalo, čo najviac ľudí z druhého do prvého piliera, sa napríklad tvrdí, že „doba sporenia na dôchodok musí byť najmenej 18 až 20 rokov, v opačnom prípade je účasť v druhom pilieri pre sporiteľa nevýhodná a jeho dôchodok zo zmiešaného systému bude nižší ako výlučne z piliera“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výhoda pre ľudí, ktorí si sporia menej

Okrem tohto arugmentu je v analýze ďalších osem nevýhod, ktoré majú ľudí nad 42 rokov presvedčiť, aby z druhého piliera odišli. Výhodu rezort uviedol len jednou. Tou má byť, že peniaze z druhého piliera sa môžu dediť. A to v prípade smrti sporiteľa ešte pred dovŕšením dôchodkového veku alebo - ak si nešetril aspoň 15 rokov - tak po jeho smrti už ako starobného dôchodcu.

Rezort v analýze zabudol na fakt, že ľuďom, ktorí v súčasnosti zarábajú mesačne viac ako 56-tisíc korún v hrubom, výrazne stúpli od januára odvody. Štát totiž zvýšil strop pre platenie sociálnych odvodov z troj- na štvornásobok priemernej mzdy. Viac preto od nového roka platia nielen do prvého, ale aj do druhého piliera. Parlament pritom spolu s nárastom odvodov schválil, že tejto skupine vysoko zarábajúcich ľudí to nezvýši dôchodok z prvého piliera, teda zo Sociálnej poisťovne. Ale časť z dôchodku, ktorý dostanú z druhého piliera, stúpne, lebo tam budú odvádzať vyššiu sumu ako doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je silný argument pre zotrvanie v druhom pilieri či vstup do druhého piliera pre všetkých ľudí, ktorých príjem sa pohybuje nad úrovňou trojnásobku priemernej mzdy a ľudí, u ktorých je predpoklad, že sa v budúcnosti dostanú na takúto výšku príjmu,“ povedal odborník na odvody Jozef Mihál.

Napríklad človek s príjmom 75-tisíc mesačne do dôchodkovej správcovskej spoločnosti odvedie po novom ročne asi o 20-tisíc korún viac oproti minulosti. Za 15 rokov sporenia, čo je podľa ministerstva práce na druhý pilier krátko, by si dodatočne našetril vyše 380-tisíc korún v súčasnej hodnote. Spolu by tak mal na penziu v druhom pilieri nasporených skoro 1,3 milióna korún.

Goliaš: Nehovoria o rizikách prvého piliera

„Ľuďom, čo zarábajú viac ako trojnásobok priemernej mzdy, po zvýšení maximálneho vymeriavacieho základu klesla výhodnosť prvého piliera, čo sa v analýze priamo neuvádza,“ povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš. Tento argument mala analýza dôchodkového systému od ministerky práce Viery Tomanovej obsahovať. To, že tam nie je, podľa Goliaša iba potvrdzuje, že analýza nie je objektívna. „Ministerská analýza nekriticky zvýhodňuje prvý pilier aj preto, že nezohľadňuje niektoré jeho riziká, napríklad demografické, riziká politic­kých zásahov a možnosť zhoršenia verejných financií,“ povedal Goliaš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 149
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 240
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 128
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 120
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 779
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu