BRATISLAVA. Na výkon povolania zdravotnej sestry prestala stačiť maturita zo strednej zdravotníckej školy. Adeptky musia mať vyššie vzdelanie bakalárskeho smeru alebo nadstavbu. To je jeden z dôsledkov transformácie zdravotníckeho školstva, ktorá sa začala ešte v školskom roku 1992/1993 a kopírovala medzinárodné normy predovšetkým v ošetrovateľskej starostlivosti.
"Zbúrali sme dom, v ktorom sa dobre bývalo a zabudli sme dať domácim náhradné ubytovanie," povedala o reforme Eva Drobná, štatutárna zástupkyňa riaditeľa Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave.
Jednotkári nemajú záujem
Kým niekedy si zdravotné školy mohli vyberať spomedzi uchádzačov so samými jednotkami, dnes sú v úplne inej pozícii. "Odkedy nemáme diplomované odbory, rapídne nám poklesol záujem o štúdium. Ešte pred pár rokmi sme otvárali štyri prvé triedy, dnes ledva jednu," povedal Tibor Kráľ, riaditeľ školy na Strečnianskej ulici. O jednotkároch môžu už len snívať.
Dnes škola pre záujemcov zo základnej školy ponúka jediný študijný odbor s maturitou a to zdravotnícky asistent. Ale záujem oň je slabý.
V nadstavbovom štúdiu ponúkajú dvojročné štúdium zdravotníckeho záchranára a pre absolventov strednej školy s maturitou vyššie odborné štúdium diplomovaná všeobecná sestra. Večerne sa tu dá študovať zdravotnícky asistent a diaľkovo sanitár a zdravotnícky záchranár.
Láka laborant a masér
Do stredných zdravotníckych škôl dnes uchádzačov najviac lákajú študijné odbory farmaceutický laborant a masér. Nižší je záujem o študijný odbor zdravotnícky asistent. Dôvod je prozaický, jeho kompetencie po ukončení štúdia v praxi sú veľmi nízke. Je to síce absolvent s maturitou, ale v praxi môže vykonávať akurát pomocné práce pre zdravotnú sestru.
Zdravotníckym asistentom je pôvodne aj Petra Gáliková. "Na začiatku strednej školy som zažila šok, keď som sa dozvedela, že zo mňa po štyroch rokoch nebude plánovaná zdravotná sestra, ale zdravotnícky asistent," hovorí Petra, ktorá si sen o zdravotnej sestre u svojej mamy takpovediac vydupala. Patrila medzi prvú várku zdravotníckych asistentov v Skalici, nikomu neboli jasné ich kompetencie, rozsah výučby či praxe, ani to, z čoho budú maturovať. "A tak sme robili všetko to, čo pred nami zdravotné sestry," spomína. Dnes študuje na vysokej škole, ale ani po siedmich rokoch ešte nie je zdravotnou sestrou.
Chýba stredný personál
"Pri tvorbe novej koncepcie vzdelávania sestier sa prioritne orientovalo na vysokoškolské vzdelávanie a pozabudlo sa na stredný zdravotnícky personál," hovorí Drobná zo strednej zdravotníckej školy.
Potvrdzuje to aj Albert Smolko, prvý viceprezident Asociácie stredných zdravotníckych škôl. "Prevažná časť absolventov stredných zdravotníckych škôl po ukončení štúdia odchádza na vysokoškolské štúdium a iba malá časť z nich odchádza do praxe."
Podľa asociácie by bolo treba upraviť pri niektorých študijných odboroch učebné plány. Dobre by bolo zaktualizovať aj učebné osnovy z jednotlivých odborných predmetov a zároveň ich prispôsobiť súčasným požiadavkám zdravotníckych zariadení.
Ako postupovala reforma zdravotníckych škôl
- v školskom roku 1992/1993 sa začala transformácia zdravotníckeho školstva,
- od školského roku 1993/1994 sa začalo postupne aktivovať vyššie odborné štúdium v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra,
- v ďalších rokoch k nimi pribudli študijné odbory diplomovaná pôrodná asistentka, diplomovaný fyzioterapeut, diplomovaný rádiologický asistent, diplomovaný asistent hygieny a epidemiológie, diplomovaný medicínsko-technický laborant, diplomovaný optometrista, diplomovaný zdravotnícky záchranár; v štúdiu popri zamestnaní v študijných odboroch: diplomovaná detská sestra, diplomovaná operačná sestra, diplomovaná psychiatrická sestra, diplomovaná dentálna hygienická sestra a diplomovaný zubný technik,
- v školskom roku 2001/2002 sa zavádza ako nový študijný odbor zdravotnícky asistent
- v období rokov 2000 až 2002 Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR presadzovala, aby sa príprava sestier vo vyššom odbornom štúdiu na stredných zdravotníckych školách presunula na nové typy škôl: vyššie zdravotnícke školy alebo vysoké odborné školy,
- v súčasnom období sa vzdelávanie sestier realizuje na univerzitách: vysokoškolské štúdium prvého stupňa (bakalárske), vysokoškolské štúdium druhého stupňa (magisterské) a vysokoškolské štúdium tretieho stupňa (doktorandské) a na stredných zdravotníckych školách vo vyššom odbornom štúdiu - diplomovaná všeobecná sestra.
Ponuka študijných odborov
V tomto školskom roku funguje 30 stredných zdravotníckych škôl. Z toho je 22 štátnych a 8 cirkevných.
Úplné stredné odborné vzdelanie možno získať v študijných odboroch:
- zdravotnícky asistent,
- zdravotnícky laborant,
- farmaceutický laborant,
- masér,
- asistent výživy,
- ortopedický technik,
- masér pre zrakovo hendikepovaných,
- sanitár.