Termín na podanie daňového priznania vyprší 31. marca. Prípadné preplatky štát vráti v máji.
BRATISLAVA. Hoci je takzvaná študentská daň už minulosťou, daňový systém ani dnes nie je k študentom prísny. Každý daňovník, teda aj pracujúci študent, má možnosť využiť takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane. Tá bola vlani 95 616 korún.
Študenti pracujúci popri škole väčšinou za rok nezarobia viac. V praxi to znamená, že z toho, čo zarobia, nemusia odvádzať žiadnu daň. Ak im ju aj z rôznych príčin zamestnávateľ strhne, môžu ju od štátu získať naspäť.
Študent, predtým ako začne pracovať, môže zamestnávateľa požiadať, aby mu každý mesiac zohľadňoval nezdaniteľné minimum v plate. V takom prípade počas roka zväčša žiadnu daň platiť nebude. Po skončení roka však musí požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Učtáreň mlčí
Študenti tieto povinnosti zväčša nepoznajú a firmy im to nezvyknú povedať. „Z praxe viem, že je veľa účtovníčok, ktoré si povedia, že ak študenti nemajú s firmou uzatvorenú pracovnú zmluvu, ale pracujú len na niektorú z pracovných dohôd, neposkytnú im základné informácie o daniach, ktoré sa ich týkajú,“ povedal odborník na dane a odvody Jozef Mihál.
Študenti by mali firmám pripomenúť, že chcú podpísať vyhlásenie, aby im firma zohľadňovala nezdaniteľné minimum každý mesiac. Prejaví sa im to tak, že vzhľadom na výšku zárobku budú platiť len minimálnu alebo žiadnu daň. Tlačivo vyhlásenia je v učtárni.
Firmu môžu po skončení roka požiadať, aby im urobila zúčtovanie dane. Na to však mali čas len do 15. februára. Ak to neurobili, musia podať daňové priznanie, ale len ak za celý rok zarobili viac ako 47 808 korún. „Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorý vlani dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti presahujúce 47 808 korún a nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň,“ povedala Mária Tolnaiová z Daňového riaditeľstva.
V daňovom priznaní si uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane a žiadajú štát, aby im daň za minulý rok vrátil. Tí, ktorí mali príjmy len zo závislej činnosti, teda pracovali na pracovnú zmluvu alebo dohody, podávajú jednoduchšie tlačivo A. Žiadosť o preplatok je v jedenástom oddieli.
Prenájom ide do béčka
Študenti, ktorí malí iné príjmy, napríklad prenajímali nehnuteľnosť alebo chcú požiadať o vrátenie úrokov, zrazených z bankových vkladov, musia podávať tlačivo B. Tam je žiadosť o vrátenie preplatku v pätnástom oddiele. Daňové priznanie môžu podať najneskôr do konca tohto mesiaca.
Ak firmy študentom nestrhávali počas roka daň, a zarobili viac ako 47 808 korún, musia podať daňové priznanie. Daň budú doplácať iba zo zárobku nad 95 616 korún.
Daňový úrad má podľa zákona povinnosť vrátiť preplatok z dane do 40 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania. Tá sa končí 31. marca. Posledný termín na vrátenie preplatkov je 10. máj. Uvedený termín pripadne tento rok na víkend, lehota sa tak posúva na pondelok 12. mája.
Typy zmlúv
Pracovná zmluva Študent má rovnaké práva a povinnosti ako akýkoľvek iný zamestnanec. Musí platiť odvody aj daň. Strháva mu ich z platu firma.
Dohoda o vykonaní práce Pripúšťa maximálny rozsah práce za rok 350 hodín. Dohodári neplatia zdravotné ani sociálne odvody. Firma platí úrazové a garančné poistenie.
Dohoda o brigádnickej práci Študent môže odpracovať najviac 20 hodín týždenne. Neplatí zdravotné ani sociálne odvody. Zamestnávateľ platí úrazové a garančné poistenie.
Dohoda o pracovnej činnosti Dá sa na ňu odpracovať najviac 10 hodín týždenne. Študent neplatí zdravotné ani sociálne odvody. Firma platí úrazové a garančné poistenie.
Prenájom bytu
Som študent, tento rok a vlani som mal príjem 80-tisíc korún z prenájmu bytu. Iné príjmy nemám. Musím podať daňové priznanie?
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti máte vo výške 24 900 korún za rok 2007 od dane oslobodený. Zvyšok je zdaniteľný príjem, musíte podať daňové priznanie. Dá sa znížiť o 40-percentný paušálny výdavok, ak neuplatníte pomerne preukázané výdavky. Máte nárok na nezdaniteľnú sumu základu dane 95 616 korún, z čoho vyplýva, že žiadna daňová povinnosť vám v skutočnosti nevznikne.
Dagmar Piršelová, odborníčka na dane