Maďari hlasovali proti poplatkom

Maďarský premiér včera utrpel veľkú porážku. Jeho vláda po zrejme úspešnom referende zruší poplatky v nemocniciach a na univerzitách.

Aj v dedinke Mlynky, kde žije slovenská menšina, volili proti poplatkom.Aj v dedinke Mlynky, kde žije slovenská menšina, volili proti poplatkom. (Zdroj: FOTO PRE SME – TIBOR SOMOGYI)

Maďari včera v referende odmietli zdravotné a školské poplatky zavedené vládou premiéra Ferenca Gyurcsánya v rámci opatrení na stabilizáciu verejných financií.

Neočakávaná účasť

Účasť na referende bola neočakávane vysoká, presiahla 50 percent. Podľa prvých výsledkov hlasovalo za zrušenie poplatku u lekára, za pobyt v nemocnici a školného asi 80 percent hlasujúcich.

Premiér Ferenc Gyurcsány na tlačovke po uzavretí volebných miestností oznámil, že vláda je pripravená ešte dnes predložiť parlamentu novely zákonov, ktoré nepopulárne poplatky zrušia. Všetky tri by prestali platiť od prvého apríla. Zároveň oznámil, že takto vzniknutý finančný výpadok lekárom, nemocniciam a školám z rozpočtu nenahradia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Víťazstvo Orbána

„Bol to politický rozsudok nad prácou vlády a duchom neo­liberalizmu, ktorý začal krajinu ovládať,“ zhodnotil výsledok hlasovania politik opozičného Fideszu István Tarlós.

Úspech referenda je víťaz­stvom populistického šéfa strany a expremiéra Viktora Orbána. Naopak, je porážkou vládnych socialistov a liberálov a ešte viac oslabí už i tak otrasenú pozíciu premiéra Gyurcsánya. O ňom Orbán v minulosti opakovane hovoril, že bude musieť po prehranom referende odstúpiť.

Znovu do ulíc

Maďarská krajná pravica sa po referende snažila obnoviť pouličné protesty, ktorými chce neúspešne Gyurcsánya prinútiť k odchodu už od jesene roku 2006.

Demonštráciu pred parlament na včera večer zvolal aj známy líder iredentistického mládežníckeho hnutia 64 žúp László Toroczkai. Večer sa tam zišlo niekoľko stoviek ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovania sa už tradične nezaobídu bez obetí. Včera vo volebných miestnostiach či v ich susedstve zomreli štyria ľudia. Podľa nemenovaného domáceho novinára je to pre vypäté emócie, ktoré v Maďarsku tradične politiku sprevádzajú. „Mnohí išli k urnám, ako keby išli do bitky,“ dodal.

Poplatky sa nepáčia ani Slovákom

Malebné Mlynky v pohorí Pilíš medzi Ostrihomom a Budapešťou sú jediná obec v Maďarsku, kde sú Slováci vo väčšine. Z asi dvetisíc obyvateľov obce sa ich k slovenskej národnosti naposledy prihlásilo 54 percent.

Postoje tunajších ľudí sa však nijako výrazne nelíšia od celoštátneho priemeru. Vedenie obce je blízke opozičnému Fideszu, čo ovplyvnilo aj priebeh tunajšej kampane. V uliciach vidieť iba málo plagátov. Všetky však vyzývajú na odmietnutie poplatkov v zdravotníctve a školstve. Kampaň proti nim prebiehala aj v miestnej káblovej televízii.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina hlasujúcich podľa očakávania zaškrtla trikrát áno – vyslovila sa za zrušenie poplatkov. „Neplatím zdravotné poistenie preto, aby som potom ešte raz platil u lekára,“ povedal Zsolt Mátyás, podľa ktorého referendum aj tak nebude platné a nič sa nezmení.

Ako dvojité zdanenie platby to chápe aj György Szmecsák, a preto tiež hlasoval za ich zrušenie. Referendum podľa neho bude platné. Nedverí však, že vláda výsledok prijme.

Redaktor miestnych menšinových Ľudových novín Imrich Fuhl bol jedným z mála, čo išli hlasovať a povedali nie. „Referendum je nezmyselné. Nechápem, ako ho mohol ústavný súd povoliť. Podľa ústavy sa nesmie hlasovať o otáz­kach týkajúcich sa štátneho rozpočtu. A poplatky v zdravotníctve a školné sa rozpočtu týkajú,“ hovorí Fuhl. „To, čo nezaplatíme na poplatkoch, zaplatíme inak, alebo to zoberú penzistom,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Morvay

Referendum je nezmyselné, nechápem, ako ho mohol ústavný súd povoliť. Podľa ústavy sa nesmie hlasovať o štátnom rozpočte.

Imrich Fuhl, redaktor slovenských menšinových novín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu