BRATISLAVA. Ak živnostník trikrát do roka nezaplatil mesačný preddavok na zdravotné poistné, lekár ho nemusí ošetriť. Zdravotná poisťovňa by mu za takýto výkon nezaplatila.
Hoci to platí už od januára 2005, všeobecní lekári stále nevedia zistiť, či človek, ktorého idú ošetriť, má zaplatené odvody.
Poisťovňa to musí vedieť
Jozef Hajdák, lekár zo Žiliny, tvrdí, že lekári nemôžu informácie o poistnom získavať od pacientov, a poisťovne, ktorým by malo najviac záležať na tom, aby pacienti mali poistné zaplatené, ich do toho nenútia.
„Je naivné myslieť si, že si to budem overovať sama. Nie je mojou úlohou šetriť peniaze poisťovni. Tie si musí strážiť sama,“ hovorí košická lekárka Júlia Horňáková. „Platenie odvodov ma nezaujíma. Som lekár a nie úradník, aby som pred každým ošetrením preverovala platenie odvodov.“
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová povedala, že lekár sa môže obrátiť na pobočku poisťovne. „Pri ošetrení 40 až 50 pacientov denne nemám na to čas, chuť, ani zbytočné financie na telefonáty,“ odpovedá Horňáková.
Považuje za jednoduchšie, keby poisťovňa lekárom prvého kontaktu oznámila, že niekomu „pozastavila“ poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa predsa eviduje, s ktorými lekármi má pacient dohodu, pripomína lekárka.
Kedy dlžníka ošetria
Za dlžníka poisťovňa zaplatí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Zamestnancov sa to netýka, za to, že nemajú zaplatený preddavok, je zodpovedný ich zamestnávateľ.
Lekárka Danica Bezáková zo Zemianskych Kostolian si spomína, že jedna podnikateľka na ňu tlačila, aby jej uznala práceneschopnosť, a potom neprišla na objednanú kontrolu. Keď lekárka zistila, že ju oklamala, „péenku“ jej ukončila, vystavila šek za ošetrenie, vypovedala s ňou zmluvu a poštou jej to poslala domov.
„Pacientovi, ktorý sklame moju dôveru, odporučím nájsť si iného lekára. Neuhradenú zdravotnú starostlivosť však od neho nevymáham, ak suma nepresiahne 500 korún,“ hovorí Bezáková.
Mnohí nemajú internet
Na internetovej stránke poisťovne Dôvera je síce zoznam dlžníkov, ale okrem mena a priezviska neobsahuje iné identifikačné údaje. Andrea Devánová z poisťovne preto odporúča zavolať na bezplatnú telefonickú linku.
V správe o informatizácii v zdravotníctve, o ktorej by vláda mala rokovať v stredu, sa píše, že internet má v ambulancii asi 30 percent všeobecných lekárov. Ďalších takmer 20 percent má internet doma.
Devánová tvrdí, že zatiaľ si lekári hromadne neoverovali záväzky pacientov. „Skôr sa sem-tam stane, že sa ozvú samotní poistenci, ktorých lekár odmietol ošetriť na základe informácie z internetovej stránky, pričom mohlo ísť o menovca. Práve preto je istejšie, ak si lekár zavolá na bezplatné call centrum.“