Slota kŕmi svojho advokáta

Právnické služby a stravné lístky dodávajú štátnym organizáciám, pod vplyvom SNS, firmy vybrané bez riadnej súťaže.

Avocat má prístup k citlivým dokumentom cez FNM.Avocat má prístup k citlivým dokumentom cez FNM. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Advokátska kancelária Avocat a stravenková firma Doxx sú tam, kde vládne koaličná SNS, mimoriadne obľúbené. Predseda Ján Slota sa pozná s majiteľmi oboch firiem.

Doxx a Avocat často dostávajú zákazky v hodnote milionóv korún za netransparentných podmienok. Niektoré inštitúcie ich zadali priamo pre časovú tieseň, iné podpísali dodatky k existujúcim zmluvám bez tendra. Ďalšie organizácie informovali, že vypisujú tender len na svojich internetových stránkach tak nenápadne a krátko, že si výzvu všimol a do súťaže sa zapojil len Doxx.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FNM, pošta, železnice

Fond národného majetku sa napríklad nedávno dohodol s firmou Avocat, že pôvodnú zmluvu z roku 2006, ktorá hovorí o odmene 20 miliónov korún, zvýšil dodatkom na 30 miliónov korún. Dodatkom k zmluve sa fond vyhol verejnému tendru. Predsedom prezídia FNM je Peter Šimko za SNS.

Slovenská pošta, ovládaná SNS, zasa kupuje stravenky od spoločnosti Doxx-stravné lístky Žilina, hoci tender na ne zrušila a stará zmluva sa už vraj skončila. Majiteľ firmy Milan Šmehýl vlastní aj hotel Dubná skala v Žiline, kde mal Slota v roku 2006 otváraciu reč.

Doxx bola jedinou spoločnosťou, ktorá si na ministerstve výstavby, vedenom nominantom SNS Marianom Janušekom, vyzdvihla podklady na tender na stravné lístky za zhruba 40 mi­liónov korún. Dostupné boli iba 10 pracovných hodín - od piatka 22. februára do pondelka 25. februára.

SkryťVypnúť reklamu

So Železničnou spoločnosťou, ktorej šéfuje nominant SNS Milan Chúpek, Avocat nedávno podpísal zmluvu o právnom poradenstve „pri odpredaji nepo­trebného nehnuteľného majetku“. Doxx bola vraj jedinou firmou, ktorá spoločnosti odovzdala ponuku na kontrakt na stravenky za 105 miliónov korún, kým konkurenčné firmy povedali, že o tendri ani nevedeli.

Odborníci na tendre hovoria, že nepriehľadné obstarávanie umožňujú „biele miesta“ v zákone o verejnom obstarávaní. „Nedoriešené sú záležitosti ohľadom publikovania údajov o verejnom obstarávaní a veci súvisiace so zákazkami, ktoré sa dejú po tom, ako sa podpíše zmluva, napríklad dodatky, ktoré úplne môžu zmeniť výsledok,“ povedal Peter Kunder z Aliancie Fair play.„Najväčším problémom verejného obstarávania je chýbajúca etika. Ak obstarávateľ chce skutočne najefektívnejšie nakúpiť, zvyčajne nemá problém s maximálnou transparentnosťou. Keď je primárny záujem napríklad roz­kradnúť verejné zdroje, môže nastúpiť snaha obchádzať zákon a hľadať v ňom diery. “

SkryťVypnúť reklamu

Slota o svojom vzťahu k firme Avocat nechce hovoriť. „Nemôžem, dovidenia,“ povedal a zložil slúchadlo..

Juraj Hatvany, spolumajiteľ Avocatu, tiež neodpovedal na opakované žiadosti o komentár. Šmehýl za Doxx nijaký problém v štátnych zákazkách pre svoju firmu nevidí.

Dvorná kancelária

Poslanec SMK Gábor Gál, Hatvanyov spolužiak z právnickej fakulty, hovorí, že Slota a Hatvany sa dobre poznajú. „Sú kamaráti,“ povedal. „Viem to, lebo sa mi sťažovali niektorí kolegovia. Avocat je dvornou advokátskou kanceláriou SNS. Robili audit na ministerstve výstavby, robia všetky právne veci pre Slotu. Dobré kontakty majú a vedia obrátiť kabát. Za bývalej vlády robili nejaký právny audit na Kia a tam sa spoznali so Slotom.“

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Slota: právnici majú objaviť podvod

Avocat mal podľa Slotu dokázať, že privatizácia elektrární bola veľký podvod.

V decembri 2006, pol roka po nástupe Ficovej vlády, podpísal FNM s právnickou firmou Avocat zmluvu na služby za 20 miliónov korún bez verejnej súťaže. Odvolal sa na časový tlak. Avocat mal poradiť najmä pri delení distribučných energetických firiem, čo sa podľa Európskej únie malo stať k 1. júlu 2007.

Za predošlej vlády pri delení Západo-, Stredo- a Východoslovenskej energetiky radili tri rôzne právnické firmy vrátane Avocata, za honorár milión korún pre každú. Za súčasnej vlády dostal Avocat za všetku prácu asi 12 miliónov korún (časť zo zmluvy na 20 miliónov). Časť práce pritom už bola hotová – rozdeľovací plán Avocata pre SSE schválila Dzurindova vláda v júni 2006, a zvyšné dve spoločnosti mali „prakticky rovnaké akcio­nárske postavenie a rovnaký manažérsky vplyv zahranič­ných akcionárov“, povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

SkryťVypnúť reklamu

Platili za opakovanú službu

K zvyšným 8 miliónom korún zo zmluvy FNM pridal neskôr 10 miliónov za právne poradenstvo pri posudzovaní účtovnej závierky Slovenských elektrární. Rovnakú prácu však podľa informácií SME už odviedli medzinárodné právne a audítorské firmy ako Deloitte&Touche a Linklaters.

Keď Avocat dostal úlohu analyzovať účtovníctvo elektrární, Ján Slota povedal, že celý audit má dokázať, že privatizácia Slovenských elektrární bol „tisícnásobne väčší podvod“ ako privatizácia SPP. Kontrakt poskytuje jedinej právnickej firme prístup k privatizačným zmluvám týkajúcim sa prirodzených monopolov, ktoré sú bežne dostupné len určeným verejným činiteľom.

Mnohé ďalšie úlohy Avocata sú v zmluve definované len vágne ako „komplexná analýza vzťahov fondu s ministerstvami“ alebo „posúdenie činnosti akciovej spoločnosti, v ktorej je FNM jediným akcionárom“.

SkryťVypnúť reklamu

„Okrem enormného nárastu ceny za tieto služby je neštandardný spôsob rozširovania kontraktu, a najmä skutočnosť, že v jednej súkromnej firme sa sústreďujú informácie o najdôležitejších transakčných dokumentoch,“ povedal poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. „Vzniká tým riziko zneužitia aj na politické ciele.“

Ide vraj o ochranu

Lesajová povedala, že výber jedinej firmy bol spôsob, ako ochrániť citlivé informácie. „Poskytovanie služieb renomovanými spoločnosťami. (…) je vzhľadom na ich profesionalitu a systém fungovania najlepším spôsobom predchádzania, resp. úniku informácií.“

(tom, glo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 564
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 560
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 390
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 884
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu