Rozhodol som sa pre urologickú kliniku v Košiciach, kde mi v januári určili „predbežný“ termín operácie na 18. marca tohto roku.
Čo znamená slovo „predbežný“ som sa dozvedel až minulý týždeň, keď som chcel ambulancii v Košiciach oznámiť, že predoperačné vyšetrenia absolvujem tento týždeň v Nitre.
Keď som chcel vedieť, o koľkej hodine sa mám prísť nahlásiť, sestra mi povedala, že termín mojej hospitalizácie nebol zatiaľ schválený zdravotnou poisťovňou.
Na moje počudovanie, prečo poisťovňa termín neodsúhlasila, reagovať nevedela - mám sa ozvať ráno v deň hospitalizácie. Na otázku, čo bude, ak hospitalizácia nebude schválená ani 18. ráno, odpovedala, že to bude riešiť potom a že teraz má veľa práce.
Ihneď som sa skúšal spojiť s pobočkou poisťovne v Košiciach, no nedarilo sa a (po opakovanom vyskúšaní asi šiestich čísel) na infolinke v Bratislave mi povedali, že riaditeľka má dnes dovolenku. Zrejme potom mala dovolenku celá pobočka?!
Nakoniec som sa s riaditeľkou spojil a tá mi referovala, že klinika má už prečerpaných veľa miliónov nad limit, teda všetky plánované hospitalizácie boli pozastavené, že moje meno je v poradovníku dosť ďaleko a z plánovaného 18. marca bude pravdepodobne júl alebo august.
Takže zhrnutie: lekár vám odporučí operáciu, určí termín, kedy by vás mohol operovať (musia mať predsa plán operácií), vy mesiac a pol čakáte, zariadite si záležitosti v práci, v rodine, vybavíte predoperačné vyšetrenia, no niekto vo vašej „dôveryhodnej“ poisťovni , ktorá „manažuje“ pacienta, sa rozhodne, že termín neodsúhlasí a vy môžete ísť domov.
Nemám chuť rozčuľovať sa nad dôvodmi poisťovne, nad tým, ako je uzatvorená zmluva medzi ňou a nemocnicou a kto precenil svoje sily. Ale, ak si poisťovňa predstavuje pod manažovaním pacienta to, že mu sestra na príjme v deň hospitalizácie oznámi, že môže ísť domov, tak ďakujem pekne.
Verím, že to moje obličky do leta vydržia.
Autor: Miloš Olejár