Aj Smer má Veľký Slavkov

Ľudia vplyvného politika Smeru Martina Glváča kúpili od reštituentov pozemky za zlomok ich trhovej hodnoty.

Ples Smeru: Martin Glváč, Soňa Chanečková, Karel Gott, Róbert Kaliňák s priateľkou Zuzanou, Monika Beňová a Fedor Flašík.Ples Smeru: Martin Glváč, Soňa Chanečková, Karel Gott, Róbert Kaliňák s priateľkou Zuzanou, Monika Beňová a Fedor Flašík.

ČIERNA VODA, BRATISLAVA. K škandalóznym prevodom pôdy, pre ktoré prišiel o funkciu minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS, dochádzalo aj za bývalej Dzurindovej vlády. K lukratívnym pozemkom na Čiernej Vode neďaleko Bratislavy sa dokonca dostala firma blízka Ficovmu Smeru.

V princípe sa to udialo rovnako ako v prípade prevodu pozemkov vo Veľkom Slavkove, pre ktoré sa takmer rozpadla súčasná vládna koalícia. Spoločnosť LM–Real si vyhliadla reš­tituenta, ktorému cez svojho advokáta ponúkla, že mu pomôže s urýchlením celého procesu. Následne od neho kúpila za 1,4 milióna korún pozemky, ktoré môžu mať hodnotu 500 miliónov. O niekoľko mesiacov zmenila obec územný plán s tým, že na pozemkoch sa môže stavať. Spoločnosť LM–Real si už dala vypracovať investičný zámer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za firmou stoja ľudia štátneho tajomníka ministerstva výstavby a bratislavského predsedu Smeru Martina Glváča. S Ľubomírom Múčkom kedysi podnikal, Soňa Chanečková je jeho priateľkou a asistentkou poslanca Smeru Jána Čecha.

K prevodu a následnému predaju lukratívnych pozemkov na Čiernej Vode prišlo v rokoch 2003 a 2004, keď stál na čele Slovenského pozemkového fondu František Hideghéty. Minis­trom pôdohospodárstva bol vtedy Zsolt Simon (obaja SMK). S Hideghétym sa nám spojiť nepodarilo, Simon však pripúšťa, že z fondu mohli uniknúť informácie. „Vzbudzuje to určité pochybnosti.“ O prípade vraj počuje prvýkrát, vtedajšie kontrolné orgány fondu ho na nič neupozornili. „Aj tento prípad môže byť impulzom, aby sa zverejnili všetky zmluvy s rešti­tuentmi.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto je dnes vlastníkom pôdy na Čiernej Vode, nie je jasné. Krátko po tom, ako sme sa začali o prípad zaujímať, sa totiž objavila na výpise z listu vlastníctva plomba o „zmene práva k nehnuteľnosti“. V praxi to môže znamenať, že Glváčovi ľudia previedli pozemky na iné osoby.

Čítajte ďalej o kauze pozemkov:

Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii - čo sa vlastne stalo?

Štátny tajomník Martin Glváč: Politik s čudnými kontaktmi

Stĺpček Petra Schutza: Ficov Slavkov

 Vychytená lokalita

V roku 2006 si dala firma LM – Real vypracovať zámer, ktorý ráta na Čiernej Vode s výstavbou 100 rodinných, 31 radových a 10 bytových domov (vpravo na mape). Odhadovaný zisk z predaja – miliarda korún.

Raj developerov

Čierna Voda je vyhľadávanou lokalitou developerov aj obyčajných ľudí, ktorí si chcú postaviť dom v okolí Bratislavy. Dôvodom je blízkosť hlavného mesta, od ktorého je vzdialená asi 20 kilometrov a relatívne nízke ceny pozemkov. V budúcnosti by tu mala stáť celá obec so 40-tisíc obyvateľmi, ktorá bude napojená na diaľnicu do Bratislavy. „O túto lokalitu začal byť záujem okolo roku 2001. Vtedy prišli aj prvé požiadavky na zmenu územného plánu a rozvoj investícií,“ hovorí Peter Hoblík z obecného úradu v Chorvátskom Grobe.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší rozmach nastal v roku 2004, keď začal fond vydávať reštituentom nahradné parcely. „Išlo o stovky hektárov, ktoré potom posúvali developerom,“ hovorí Vladimír Sikimič z realitnej kancelárie Bond reality. „V tom čase sa predávali po 2400 korún za meter, dnes je to od 3800 do 4400 korún.“ Pozemky, ktoré kúpili Glváčovi ľudia, sú zatiaľ klasifikované ako orná pôda. „V prípade, že sa tam ráta s bytovou výstavbou, sa ich cena pohybuje od 1100 do 1500 korún.“ Firma LM-Real by ich teda mohla aj bez investícií predať minimálne za 140 miliónov korún. S takouto sumou ráta aj v zámere z roku 2006. V prípade dobudovania infraštruktúry môže ich cena stúpnuť až na 500 miliónov.

(vag)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 186
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 952
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 834
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 800
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 645
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 427
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 063
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 829
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu