SLANEC. Šokujúci budíček zažili včera obyvatelia východoslovenského Slanca pri Košiciach. Prebudila ich mohutná explózia a vzápätí obrovský plameň a ohlušujúce hučanie unikajúceho plynu.
Plynové potrubie vybuchlo asi tristo metrov od rodinných domov. Z obavy pred ďalšími výbuchmi evakuovali ľudí do kultúrneho domu a základnej školy. Pri zničenom potrubí vedie ďalších päť plynovodov.
Brali si len doklady
Marta Pašková sa chystala práve do práce. Tesne pred trištvrte na šesť otriasol domom mohutný výbuch.
„Napadlo mi, či nebuchol plyn u suseda naproti. Keď som sa pozrela z okna, uvidela som za záhradami obrovský plameň. Mohol mať aj sto metrov. Cítila som, ako z neho sála horúčava. Sklo na balkónových dverách prasklo.“ Paškovci okamžite zalarmovali hasičov, políciu i záchranku. Hasiči im prikázali, aby opustili dom. „Sú tam ešte iné plynovodné rúry a ropovod. Zem bola prehriata, hrozil ďalší výbuch.“ Vzali si len doklady. Do auta naložili bezvládnu babičku a odišli z domu.
Dom Milana Hlaváča je najbližšie k epicentru. O šiestej ráno vchádzal na pracovisko v Košiciach, keď mu zazvonil mobil.
„Sused bol na smrť vystrašený. Hovoril, že vybuchol plyn, horí záhrada, nech sa ponáhľam domov. Keď som si uvedomil, že dom stojí, vzal som mobil a natočil požiar. Susedovi z tej horúčavy pokrútilo odkvapové rúry z plastu. Našťastie, nikomu sa nič nestalo.“
Slanec ostal bez plynu. V základnej a materskej škole, ktoré majú plynový systém vykurovania, vyhlásili prázdniny.
Miesto výbuchu
Okolo miesta explózie je mŕtva krajina. Obhorené kýpte stromov, ktoré nezhoreli úplne do tla, spálené kríky a tráva, pod nohami sa drobiace rozhorúčené skaly. Kusiská roztrhnutého potrubia sú rozmetané v okruhu niekoľkých desiatok metrov.
Výbuch vyhlodal približne tridsať metrov dlhý, miestami desať metrov široký a až štyri metre hlboký kráter. Semtam stúpa spod zeme dym. Hasiči ešte striekačkami zvlhčovali okraj vysušeného lesa, aby opäť nevzplanul.
„Na mieste sme boli do desiatich minút. Taký plameň som v živote nevidel. Unikajúci plyn robil taký hluk, že už v dedine sme nepočuli vlastné slovo,“ približuje situáciu po výbuchu veliteľ zásahu František Hudák.
Plynári uzavreli prívod plynu do potrubia, takže ohnisko požiaru ďalej nehorelo. Hasiči pomocou piatich cisterien hasili okolie, aby zabránili jeho rozšíreniu.
Potrubie je už veľmi staré
Potrubie, ktoré explodovalo, je podľa znalca na hranici životnosti.
Za výbuchom plynovodu bolo zrejme opotrebovanie potrubia, predpokladajú odborníci o výbuchu v Slanci. Plynovod postavili ako jeden z prvých v bývalom Československu okolo roku 1966. Potrubie malo priemer 700 milimetrov.
„Jeho životnosť je maximálne tridsať až štyridsať rokov. Tento plynovod je teda na hranici životnosti,“ povedal pre SME súdny znalec z odboru plynárenstva Ľubomír Suchý. Ako uviedol, riziko ďalšej havárie môže minimalizovať jedine výstavba nového plynovodu.
Odstavením plynovodu ostali bez plynu desiatky obcí na juhovýchode Slovenska. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Nejde o tranzitný plynovod, dodávky do zahraničie teda nie sú obmedzené. Slovenský plynárenský priemysel sa k príčinám výbuchu odmietol vyjadriť.
(sen)