k. Sú zakončené klasom zloženým z dvoch radov päťkvetých kláskov, ktoré sú širšou plochou obrátené k osi.
Bylinka rastie na roliach, medziach, pasienkoch, suchých lúkách, v kroviskách a pri cestách. Zberá sa podzemok bez bočných korienkov, a to na jar (marec až apríl), väčšinou však v jeseni (september až október).
Podzemok ako droga sa objavil až koncom stredoveku v severnej Európe. Možno ho získať pri obrábaní pôdy. Materiál sa zbaví hliny, bočných korienkov a zhnednutých častí a vyberajú sa len žlté, nie odumierajúce a hnedasté podzemky. Sušia sa na dobre vetraných miestach v tenkej vrstve pri teplote 40 °C; počas sušenia ich možno obracať. Po usušení sa znova vytriedia zdravé a jasnožlté kusy. Skladuje sa v dobre uzavretých obaloch.
Droga obsahuje cukry vrátane inulínu, silicu, kyselinu kremičitú a minerálne látky. Podporuje vylučovanie moču, močoviny a soli. Tým dochádza k väčšiemu vyplavovaniu vody z tela a zmenšujú sa opuchy.
Významnou vlastnosťou je aj ovplyvňovanie hospodárenia organizmu s tukmi a znižovanie cholesterolu. Ochraňuje tiež parenchým pečene a odporúča sa podávať ju nielen liečebne, ale aj preventívne v čase, keď užívame lieky, ktoré by mohli pečeň poškodzovať. Pýr patrí medzi liečivky, ktoré prečisťujú telo, zvyšujú vylučovanie škodlivých látok a zlepšujú látkovú premenu. Pre svoj obsah inzulínu je vhodným doplnkom pre diabetikov, lebo znižuje hladinu cukru v krvi.
Maximálna denná dávka drogy je 100 gramov. Pri tomto dávkovaní je pýr bezpečnou liečivou rastlinou.
Autor: Anna Pavlišinová