BRATISLAVA. Podpredseda socialistickej frakcie v Európskom parlamente Hannes Swoboda chodí do Bratislavy pripravovať budúcu koalíciu Smer – SMK, ktorá by podľa neho mala vzniknúť už po voľbách v roku 2010.
„Nie je tajomstvom, že sa nám súčasná koalícia nepáči, ja sám som permanentne v kontakte s SMK,“ povedal Swoboda v rozhovore pre denník Új Szó.
„Pri každej svojej ceste do Bratislavy sa stretnem s predstaviteľmi SMK, a to s cieľom zlepšiť vzájomné vzťahy a pripraviť ďalšiu vládnu spoluprácu. Konečné rozhodnutie, samozrejme, musí padnúť v Bratislave,“ tvrdí rakúsky europoslanec, ktorého názory na Slovensko v Strane európskych socialistov (PES) berú vážne. Aj za eurosocialistov hovorí: „Chceme pomáhať tomuto procesu.“
Smeru len pred niekoľkými týždňami obnovili pozastavenú kandidatúru do PES, medzi európskymi socialistami sa podľa Swobodu aj po tomto rozhodnutí diskutovalo, či bolo správne. Problémom je najmä jeho spolupráca s nacionalistickou SNS.
SMK je členkou pravicovo-konzervatívnej Európskej ľudovej strany, v ktorej je spolu s SDKÚ a KDH.
Prekvapivo otvorený
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že koalícia SMK a Smeru by bola pre PES oveľa prijateľnejšia než spojenectvo s SNS a dokonca aj s čisto pravicovými stranami ako KDH a SDKÚ. Preto ho Swobodove aktivity neprekvapili. Prekvapilo ho však, s akou otvorenosťou o svojich plánoch hovorí. „Nedá sa to vnímať ako zasahovanie do vnútorných vecí, keďže ide o ovplyvnenie pozícií kandidátskej strany do PES,“ myslí si.
Smer je podráždený
„Tu treba zachovať status nezasahovania. Je na voličoch, ako rozhodnú,“ tvrdí podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Swoboda podľa neho vstupuje do vnútornej politiky suverénneho štátu.
U eurosocialistov vraj podobné snahy nezaregistroval. Čaplovič si myslí, že politika SMK - najmä Pála Csákyho a Miklósa Duraya - je pre strednú Európu neprípustná a „niekedy reprezentuje prílišné politické snahy maďarského iredentizmu a šovinizmu“. Swobodovi odkazuje, nech si naštuduje, akú politiku robí SMK.
„Myslím, že je to osobná iniciatíva Hannesa Swobodu. Nepochybne sa budeme rozhodovať doma podľa našich vnútropolitických parametrov,“ povedal poslanec Smeru Boris Zala.
Ironicky poznamenal, že by sa nad takouto koalíciu mohli zamýšľať, keby sa SMK zmenila na ľavicovú stranu a „vzdala by sa svojich nacionalistických pozícií“. Tomu však neverí a predpovedá Swobodovej misii neúspech, hoci pripúšťa, že v PES sú isté snahy dostať SMK od ľudovcov.
SMK: Predčasné úvahy
So Swobodom majú podľa informácií SME dobré kontakty najmä predseda SMK Pál Csáky a podpredseda József Berényi, ktorí sa s ním stretávajú počas jeho návštev na Slovensku.
„Akékoľvek vyjadrenie v tejto oblasti je absolútne predčasné,“ komentoval Csáky. Šéf SMK si myslí, že podobné úvahy vznikli preto, že v časti PES panuje nespokojnosť s rozhodnutím ukončiť Smeru trest.
Csáky nedávno Új Szó povedal, že sa jeho strana chce stať socialistickejšou, nie však socialistickou, a chce robiť takú politiku, aby bola partnerom viacerých strán.
„Neviem, z akých dôvodov to pán Swoboda hovoril. Rokujeme aj s ľuďmi od európskych socialistov, keďže o to majú záujem,“ povedal podpredseda SMK Gyula Bárdos. O tom, ako bude vyzerať budúca koalícia, aj podľa neho rozhodnú voliči na Slovensku.
Autor: Miroslav Kern Peter Morvay