Minister sľubuje školám väčšiu slobodu. Pri výbere učebníc to však neplatí. Učiť sa má len z takých, ktoré sú pod kontrolou.
BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS nechce otvoriť trh s učebnicami, hoci školám sľubuje väčšiu slobodu. Jeho návrhom školskej reformy sa poslanci začali zaoberať včera.
Dozoru nad učebnicami sa Mikolaj nechce zbaviť, hovorí, že sa obáva vplyvu rôznych siekt a neonacistických skupín. „Trváme na tom, že oficiálne učebnice musia byť pod odbornou kontrolou, lebo inak by sa nám tam mohli dostať aj také časti, ktoré škodia samotnému vzdelávaniu.“
Ak poslanci schvália zákon bez zmeny, Slovensko sa stane po Bulharsku a Grécku treťou krajinou v Európskej únii, kde by takáto centralizácia platila.
Koalícia: Patronát musí byť
Mikolaja podporujú aj koaliční poslanci, ktorí už včera naznačili, že nový školský zákon podporia bez zásadnejších zmien.
„Nejaké zmeny budú, ale základná filozofia zákona sa nezmení,“ hovorí Oľga Nachtmannová zo Smeru. Proti monopolu na učebnice nemá nič. „Určitý patronát štátu nad učebnicami musí byť,“ myslí si. Navrhnutý systém obhajuje tým, že na výber bude viacero učebníc. „Len všetky budú musieť mať schvaľovaciu doložku ministerstva.“
Ministerstvo však už naznačilo, že na nákup viacerých variantov kníh nebudú peniaze.
Analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová hovorí, že štátnemu dozoru nad učebnicami sa vyhla väčšina európskych štátov.
V Česku síce majú systém schvaľovacích doložiek, ale školy si aj tak môžu vybrať aj učebnice, ktoré nie sú oficiálne povolené. „Nesmú byť však v rozpore s cieľmi vzdelávania stanovenými školským zákonom a právnymi predpismi,“ povedala Helena Mullerová z českého ministerstva školstva.
Humajovej sa zdá nelogické, ak zákon umožňuje školám rozhodovať, ako budú jednotlivé predmety učiť, ale učiteľom nedovolí vyberať si učebnicu. Hovorí, že ak by sa trh otvoril, zvýšila by sa konkurencia medzi učebnicami a tým aj tlak na zvyšovanie ich kvality.
Opozícia: Absurdné
Štátny dozor nad učebnicami sa nepozdáva ani opozícii. Poslanec SMK László Szigeti hovorí o cenzúre.
Tatiane Rosovej z SDKÚ sa zase zdá absurdná predstava, že žiaci sa v čase internetu budú učiť z papierových výtlačkov. Definícia učebnice jej v zákone chýba. Spochybnila aj Mikolajove obavy zo siekt. „Veď je školská inšpekcia, ale aj iné nástroje, aby takémuto vplyvu zabránili,“ povedala.
Rosová potvrdila, že pri ďalšom rokovaní sa bude snažiť opozícia zákon zlepšiť pozmeňujúcimi návrhmi.
Martin Fronc z KDH včera navrhol zákon vrátiť Mikolajovi na dopracovanie. S kolegami z opozície ho kritizoval, že vôbec nebude reformný, ale „zabetónuje len súčasný stav“.
Nový školský zákon by mal zmeniť vyše 20 rokov starú normu.
Ministerstvo sľubuje, že prináša zásadnú zmenu, ktorú by mali pocítiť už od septembra všetci prváci, piataci aj prváci na stredných školách.