BRATISLAVA. Šiestim odchádzajúcim redaktorom televízie TA3 jej vedenie za článok v SME o dianí v televízii siahlo na platy. Plánuje na nich tiež podať žalobu.
Redaktori dali výpoveď pred mesiacom, pretože boli nespokojní so zásahmi vedenia do ich reportáží. Krátko po tom, čo o prípade informoval denník SME, vedenie redaktorom poslalo list, v ktorom im oznámilo, že „vzhľadom na vašu komunikáciu s médiami v súvislosti s dôvodmi ukončenia spolupráce“, podľa neho porušili zmluvu, a preto im znižuje plat o 30 percent a pohyblivú zložku.
Reportéri sú presvedčení, že zmluvu neporušili. V médiách nevystúpil ani jeden z nich a osobne pomery v televízii nehodnotil. Faktúry so zníženým platom neprijali a vedeniu odpísali, že jeho krok považujú za nedorozumenie. Vedenie trvá na svojom, a tak redaktori nedostali plat za február.
Riaditeľ spravodajstva a publicistiky TA3 Ľubomír Urbán podľa informácií SME na porade oznámil, že televízia sa chystá odchádzajúcich redaktorov žalovať a údajne žiadať aj finančné odškodnenie. Vedenie TA3 sa k sporu odmietlo vyjadriť.
Zo šiestich odchádzajúcich redaktorov sa na okamžitom rozviazaní pracovného pomeru dohodol moderátor a redaktor Boris Chmel. Súčasťou dohody je trojročná mlčanlivosť. Situáciu preto nekomentoval.
Chmel sa vracia do Slovenského rozhlasu, kde bude moderovať reláciu Z prvej ruky, bude aj editorom v denníku.
Protest redaktorov spustil pred mesiacom zápis z porady, podľa ktorej šéfredaktor Alfonz Šuran vysvetľoval, že vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu z príspevku o obnovení kandidatúry Smeru u eurosocialistov televízia stiahla aj preto, že hlasy SNS, rovnako ako aj ostatných parlamentných strán, potrebuje pri dôležitom hlasovaní o digitalizácii vysielania.
Zásahov do spravodajstva bolo podľa informácií SME viac. „To s tou poradou bola posledná kvapka,“ povedal zdroj z TA3.
Asistenta, ktorý zápis napísal a rozposlal všetkým redaktorom, z televízie prepustili. Generálny riaditeľ Ľubomír Belfi ho dal z budovy vyviesť ochrankou.