BRATISLAVA. Nadbytočné kapacity v nemocniciach, rastúci dlh štátnych nemocníc, vysoké výdavky na lieky alebo aj nesprávne stanovená minimálna sieť nemocníc sú dôvody, prečo má slovenské zdravotníctvo problémy. Tieto závery vyplývajú z utajovanej správy Svetovej banky, ktorú si objednalo ministerstvo financií. Zástupcovia banky na základe januárovej návštevy Slovenska odporúčajú, aby sme pokračovali v zdravotníckych reformách.
Banka nám v správe navrhuje aj riešenia. V ambulanciách by mali byť napríklad opäť zavedené poplatky, pacienti by mali platiť aj za hospitalizáciu, nemocnice by mali riadiť profesionálni manažéri, dlhodobo zadlžené nemocnice by sa mali spájať s ďalšími, alebo by mali byť zrušené.
Ministerstvo: väčšinu plníme
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová tvrdí, že ministerstvo prevažnú väčšinu odporúčaní Svetovej banky plní. Znižovanie návštev pacientov u lekárov však ministerstvo určite nebude riešiť cez poplatky. „Zmiernenie súčasnej nadspotreby zdravotnej starostlivosti sa u nás rieši zavedením odporúčacích lístkov,“ povedala.
Svetová banka upozorňuje Slovensko aj na vysoké výdavky na lieky. Ministerstvo zdravotníctva to podľa hovorkyne Horváthovej rieši. Ako príklad uviedla zníženú 10–percentnú DPH na lieky a pred rokom celoplošné zníženie ceny všetkých liekov o 6,6 percenta. „Zavedenie týchto opatrení prinieslo za minulý rok úsporu 4,14 miliardy korún,“ povedala.
Akciovky hospodária lepšie
Správa upozorňuje aj na to, že nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami, hospodária lepšie, a preto by vláda mala pokračovať v transformácii nemocníc na akciovky. ¶Ministerstvo už viackrát zdôraznilo, že v transformácii nemocníc na akciovky nebude pokračovať.
Ministerstvo financií, ktoré Svetovú banku o vypracovanie správy požiadalo, zopakovalo, že ju nebude komentovať.
„Tvorba zdravotníckej politiky je v kompetencii ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo financií nemá ambíciu do tejto kompetencie zasahovať,“ povedal poradca ministra financií Martin Filko.
Analytik HPI Tomáš Szalay a bývalý poradca exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca si myslí, že odporúčania vyzývajú na dokončenie reformy, ktorú začal Zajac.
„Je dobré, že s touto analýzou prišiel niekto nezávislý a zvonka,“ povedal Szalay. Správa je podľa neho názorom ľudí, čo poznajú zdravotné systémy a reformy iných krajín a môžu ich porovnávať. „Slovensko nie je so svojimi problémami špecifické. Rovnaké problémy majú aj iné štáty,“ povedal.
Odporúčania Svetovej banky
zaviesť poplatky pacientov,
znížiť spotrebu a výdavky na lieky,
prehodnotiť súčasnú minimálnu sieť nemocníc,
zrušiť alebo spájať zadlžené nemocnice,
pokračovať v transformácii nemocníc na akciové spoločnosti,
nemocnice by mali viesť profesionálni manažéri.
Autor: Viera Fidlušová © SME