BRATISLAVA. Hoci zákon hovorí, že ak poslanec nechodí do práce, malo by mu vedenie parlamentu siahnuť na plat, pre Jána Slotu a Vladimíra Mečiara to neplatí.
Slota bol v tomto volebnom období z tridsiatich iba raz na rokovaní výboru pre ľudské práva a dvadsiatich dvoch rokovaní výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.
Podobne na výbor pre ľudské práva nechodí ani predseda HDZS Mečiar. Bol len na troch. Podľa prezenčných listín výboru zverejnených na internete nemajú absencie ani ospravedlnené.
Ak by predseda výboru pre ľudské práva László Nagy (SMK) a predsedníčka výboru pre preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Jana Laššáková (Smer) dôsledne dodržiavali zákon, mali im navhrnúť zrážky zo mzdy.
V prípade Slotu by išlo o 701 100 korún a v prípade Mečiara o 405–tisíc korún.
Nagy to nechce ani v jednom prípade urobiť, lebo tvrdí, že jeho úlohou nie je trestať poslancov.
Predsedovia SMK a KDH s ním nesúhlasia.
Nagy by mal konať
„Zákon má platiť na každého rovnako, nezávisle od toho, či ide o pána Slotu. Predseda výboru má aplikovať rovnaký meter a nemá právo dať výnimku. Rokovací poriadok je zákon,“ povedal Pál Csáky. Nagya sa vraj na to nebude pýtať, aby nevznikol dojem, že chce cez neho vyvíjať nátlak ako predseda SMK na predsedu SNS, keďže sú hlavnými politickými súpermi, verejne naňho apeluje, aby konal.
¶To, že by mal Nagy konať, si myslí aj bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský: „Ak sú takíto chronickí absentéri, treba sa tým zaoberať. Tiež som bol v minulom volebnom období viackrát konfrontovaný s neúčasťou poslancov.“
Raz Hrušovský siahol na mzdu Vladimírovi Mečiarovi, keď sa neospravedlnil na rokovanie parlamentu. Mečiarovi zobral plat.
„Takto by mal postupovať každý jeden, ktorému toto právo zo zákona vyplýva. Predsedovi výboru minimálne v tom, že oznámi túto skutočnosť predsedovi parlamentu,“ myslí si. Hovorí, že odmieta akékoľvek výhovorky, ktoré výkon poslaneckého mandátu zľahčujú.
Mečiar sa k tomu odmietol vyjadriť a SNS tvrdí, že ich predseda bude skladať účty len svojim voličom.
Slota okrem toho, že nechodí na výbory, chýba aj na väčšine hlasovaní. V tomto volebnom období bol na 27 percentách zo všetkých hlasovaní.
Chýbal aj Fico
V minulom volebnom období bol členom výboru pre ľudské práva pod vedením Nagya aj terajší premiér Robert Fico. Aj k nemu bol Nagy zhovievavý. Fico bol zo 62 rokovaní výboru na osemnástich. V 25 prípadoch bol ospravedlnený a v osemnástich nie. Ak by bol Nagy dôsledný, mohol mu siahnuť na plat vo výške 255 676 korún.
Fico na otázku, či je takéto správanie v poriadku, neodpovedal. Rovnako ani na to, prečo Smer dnes ulievanie sa poslancov toleruje.
Smer: pýtajte sa aj iných
Premiér správanie svojich poslancov a koaličných partnerov nekomentuje.
Smer sa včera odmietol vyjadriť k absenciám poslancov aj premiéra Fica v minulom volebnom období.
Hovorkyňa strany Katarína KližanováRýsová namiesto odpovede na otázky poprosila denník SME „aby si zistil absencie všetkých predsedov strán, čo boli členmi výborov Národnej rady od roku 1993“ a aby dostali rovnaké otázky aj oni.
Kližanová–Rýsová sa zároveň posťažovala, že SME neuverejnilo otvorený list Smeru, v ktorom kritizovali politológa Grigorija Mesežnikova za názor o premiérovi, že nie je stotožnený s transatlantickými ideami. List podľa Smeru usvedčoval noviny z klamstva.
V liste nebola požiadavka na jeho zverejnenie, nebol ani žiadosťou o opravu alebo o odpoveď.
(mož)